Προς το περιεχόμενο

Ζείτε εντός ή εκτός Ελλάδας;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός, γερμανία, κοντά στην Νυρεμβέργη εδώ και 10 μήνες. Δεν θα μιλήσω για πολιτισμικό σοκ και άλλα τέτοια κλισέ, απλά θα μιλήσω για ανθρώπους που δεν με είχαν ξαναδεί στην ζωή τους και με έβαλαν στα σπίτια τους, θα μιλήσω γιά ευγένεια και σεβασμό που δεν την περίμενα  σε τέτοιο βαθμό, και για έλλειψη προκατάληψης/ρατσισμού. Οι άνθρωποι που μιλάνε για ψυχρούς βόρειους κλπ είναι ή ηλίθιοι ή λαμόγια (ή και τα δύο). Φυσικά αποφεύγω τα νταραβέρια με τους εδώ νοτιοβαλκάνιους παλαιάς (και νέας) κοπής, διότι είναι χαλαρά οι χειρότεροι άνθρωποι που έχω γνωρίσει.

 

Από την στιγμή που δήλωσα πως φεύγω άκουσα τα χίλια μύρια από τους έλληνες κατσικοκλέφτες (προδότη, πουλημένε, η χώρα σου σε χρειάζεται και εσύ την εγκαταλείπεις), φυσικά τους έγραψα όλους στα Kugeln μου, αφήνοντας τους στην μιζέρια τους.

 

Να ρωτησω κατι,οχι ειρωνικα πιστεψε με,ποσες ΜΕΡΕΣ τον χρονο μπορεις να εισαι κοντα,μπροστα,μεσα σε αυτη τη θαλασσα?30?40 ?

 

Προσωπικα λογω δουλειας και τρεξιματος ουτε 15 δεν εχω καταφερει ποτε στη ζωη μου.... ;D

 

Φίλος, εγώ όταν ήμουνα άνεργος ελλαδάρα ήμουνα κάθε μέρα θάλασσα, με τις φραπεδιές μου και τα όλα μου. Φυσικά η θάλασσα ήταν τίγκα στα βαρέα μέταλλα από τις χαριτωμένες βιομηχανίες παραδίπλα αλλά σαν την θαλασσάρα μου πουθενά. Έτσι και αλλιώς εγώ έχω ανοσία στα μέταλλα σαν πάνκ τύπος γενικά.

 

Επίσης δηλώνω υπεύθυνα πως το φετεινό Oktoberfest ήταν σκέτη απογοήτευση. Το Bergkirchweih ήταν σαφώς ανώτερο, και γνώρισα και έναν γερμανό που μου έλεγε πως μ' αγαπά στα ελληνικά. Αυτά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε εκτος απο προδοτης εισαι και βλαξ

 

Μονο ενας βλαξ θα προτιμουσε αυτη εδω την αηδια

 

7.JPG

 

images?q=tbn:ANd9GcTMcdkQsbjJFkPqhb7p_12c4nvRac5AnPavw62KvPVvBaJbwrZ2

 

Nuremberg_l.jpg

 

απο τη γνησια ελληνικη ομορφια

 

images?q=tbn:ANd9GcTjYrojco1fS6lQE4mqIWSjEveJFwKXng0tT3rynm5v_4NwYWI_ew

 

1276195072_97050051_5--6---1276195072.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι και η αγαπημένη πόλη του αυστριακού που ξεκίνησε την οργάνωση της πρώτης ευρωπαϊκής ένωσης, να τα λέμε αυτά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν χρειάζεται να πείσει κανέναν για το οτιδήποτε. Ο καθένας μας κάνει αυτό που 1) μπορεί και 2) θεωρεί το καλύτερο δυνατό γι' αυτόν. Οι προσωπικές μας ιστορίες είναι ξεχωριστές και δεν μπορούν να καταδείξουν το γενικά σωστό ή λάθος. Τουλάχιστον αυτοί που μένουμε πίσω ας μην σταματήσουμε την προσπάθεια για κάτι καλύτερο και που ξέρεις μπορεί να γυρίσουν και μερικοί που είναι έξω. Εμείς πάντα θα σας περιμένουμε.

 

Συμφωνώ. Δεν έχει νόημα να προσπαθεί να πείσει κανείς κανένα. Οι επιλογές των περισσοτέρων μας (είτε μέσα είτε έξω είτε στο ανάμεσα) είναι σχεδόν παντα από ανάγκη και όχι επειδή είμαστε large. Η Ελλάδα θα μπορούσε να είναι ο παράδεισος. Ξέρετε πόσο εκνευρίζομαι που βλέπω τους Ιρλανδούς να έχουν μαζέψει εκατοντάδες εταιρείες στο νησί τους απλά επειδή δεν ντράπηκαν να δημιουργήσουν σωστό κλίμα. Εμείς είμαστε στο ΤΕΛΕΙΟ σημείο, στην άκρη της Ευρώπης και ΞΕΡΩΜΕ την Ανατολή πολύ καλά. Την καταλαβαίνουμε, μπορούμε να κάνουμε παιγνίδι. Κάνουμε; Όχι βέβαια. Αντί για αυτό, οι κανόνες του παιχνιδιού αλλάζουν συνεχώς, άσε που δεν ξερουμε πιά από που θα μας έρθει η επόμενη φάπα. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να είμαστε εδώ, να ήταν οι συμπατριώτες μας λιγότερο αγενείς, να σέβονταν ο ένας τον άλλο, να μήν μας την "κάνανε" σε κάθε ευκαιρία, να μή ζηλεύαμε ο ένας τον άλλο και όλοι εδώ θα είμασταν να σκάβουμε για το καλύτερο αύριο. Νομίζετε πως όλοι εμείς που περνάμε χρόνο έξω θαυμάζουμε πραγματικά τους ξένους; Σε όλα μπορούσαμε να είμαστε ψηλά. Δεν έχουμε φοβερά "άτομα" παντού, από επιστήμονες μέχρι μουσικούς; Έχουμε. Γιατί τους θάβουμε; Γιατί περνάει και επιπλέει η κάθε άδεια TV-περσόνα! Εγώ για να είμαι ειλικρινής, μετά από 27 χρόνια που πάλευα εδώ, κουράστηκα. Με μεγάλη χαρά θα ξαναριζώσω εδώ όχι όταν κάποιοι άλλοι φτιάξουν τα πράγματα και τα βρώ έτοιμα αλλά όταν θα δώ πως κάτι άλλαξε και έχει νόημα η όποια προσπάθεια. Τότε με μεγάλη χαρά θα τα δώσω όλα. Μέχρι τότε, όπου γή (φιλόξενη) πατρίς. Όσο για τη θάλασσα, έχω στην Κρήτη τις δύο τέλειες θάλασσες που χρειάζομαι και τις χαίρομαι όταν πρέπει, στις διακοπές.

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα θα μπορούσε να είναι ο παράδεισος.

 

Αυτο ειναι 100% σωστο....εχει ομως ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα...κατοικειται απο ‘‘ΕΛΛΗΝΕΣ‘‘... :'(

 

Μαμω την ατυχια μου μαμω.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εκανα τη λακακια αυτη στα 90s που γυρισα απο τις ΗΠΑ για να....συμβαλλω στη νεα Ελλαδα.... :-X,..... αλλοι εχουν σειρα τωρα...

 

Την ίδια λ@λ@κι@ έκανα και εγώ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ, πρώτα όταν γύρισα από τη Γαλλία το '87 και μετά όταν γύρισα από τις Βρυξέλλες το '92!

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν έχω κατασταλάξει. Από την μία μου αρέσει να βρίζω την Ελλάδα και όλους τους Έλληνες και από την άλλη φαίνεται ότι διατηρώ αυτό το δικαίωμα μόνο για τον εαυτό μου γιατί όταν ακούω κάποιον άλλον να τους βρίζει κατεβάζω χριστοπαναγίες.

Μυστήρια πράματα.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέ μου μρέ που μένεις να σου πέψω μια ντενέκα λάδι!

 

Νάσαι καλά. Δόξα το θεό, βγάνω και γώ κάμποσες ντενέκες λασθιώτικο λάδι (Κριτσώτικο!) κάθε χρόνο. Στέλνω και σε κάτι φίλους Βέλγους για να παθαίνουνε τη μπλάκα ντους και να κάνομε και συμμάχους στο γκόρφο τση Άντζελας (ήμαρτον Κύριε!). Όλα κιόλα, μπορεί να ζοχαδιάζομαι με την Ελλάδα αλλά ντάκο, ρακή και λάδι δε τα παρατώ!

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του και ότι τραβάει η ψυχούλα του.

Πάνε 15 χρόνια που δεν έφυγα εκτός συνόρων από επιλογή, με λείπουν βέβαια κάποιες περιοχές του πλανήτη που θα ήθελα να δω, αλλά προσωπικά η Ογρώπη δεν είχε να μου πει κάτι σημαντικό-συμπαντικό ;D ;D ;D

Ελλάδα δεν είναι οι πόλεις της,ή τα διάσημα νησιά της και οι θάλασσές της, αν και κάποια απ αυτά παίζει να είναι απ τις σημαντικότερες τουριστικές τοποθεσίες στο πλανήτη, όσο κι αν θέλουμε να τα απαξιούμε.

Εδώ γεννήθηκα και μεγάλωσα ,εδώ θ' αποθάνω,τι να κάνουμε γούστα και ορέξεις είναι αυτά, υπάρχουν αρνητικά, υπάρχουν και θετικά στις επιλογές του καθενός.

 

Ο ΣΦ ας πούμε είναι νέο παιδί, είχε και έχει πάντα όρεξη για καριέρα, είναι ανταγωνιστικός, εγώ κάηκα στη προθέρμανση,θα αλλάξω τόπο, μακριά από πόλεις-εντός Ελλάδας κι ας μου βγει και σε κακό που λέει ο άσθμας .

Να έρχεστε να με βλέπετε  ;D ;D ;D

 

ΣΦ , από όμορφες φωτογραφίες έχω να σε στείλω άπειρες και μάλιστα ελληνικές. Παντού υπάρχουν όμορφα μέρη και ωραίοι άνθρωπες.

 

Είναι αλήθεια ευτυχισμένοι οι Σκανδιναβοί? Ποτέ δεν γνώρισα λαό ευτυχισμένο, πλην ίσως κάποιων αμερικάνων που δεν γνώριζαν το λόγο.

Το να νοιώθεις συνέχεια ευτυχεσμένος  μάλλον σηκώνει ψυχιατρική ανάλυση................Αν τα ''τηγάνια'' έτσι λέει ο θείος μου τους μάυρους στη Σουηδία ,ένοιωθαν ευτυχισμένοι αποτελώντας το 15% του πληθυσμού της- πλέον- δεν θα έκαιγαν τη χώρα για 15 μέρες  πριν λίγο καιρό. Αλήθεια πιστεύεις πως οι Νορβηγοί είναι ευτυχισμένοι? Προωπικά αμφιβάλω. Απλά είναι διαφορετικά δομημένες κοινωνίες, είτε βόρεια, είτε νότια. 

Άλλοι λαοί ,όπως λέει και ο Λύδιος ,τι να κάνεις στο Β. Πόλο να κυνηγάς ταράνδους?  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι Αζέριοι πάντως είναι πανευτυχείς! (σοβαρά το λέω).

 

Ειναι όλοι στους δρόμους, με το 1% ανεργία, μες στην χαρά, στις πλατείες, να τραγουδάνε και να χορεύουν!

 

Έχουν ΟΛΟΙ κάποια δουλειά και η πρωτεύουσά τους εξελίσετε ασταμάτητα! Πετρέλαιο και αέριο υπάρχει από κάτω για να φαν και οι κότες...

 

Δε ξαναπάω όμως εκεί σχεδόν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου