Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για λαιμό ηλεκτρικής και truss rod nut


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω ένα λαιμό από μια κιθάρα την οποία έχω ταλαιπωρήσει πολύ και έχω μάθει πάνω της αρκετά. Αυτό έχει ως συνέπεια και πολλές φθορές που έχει υποστεί. Η εσοχή του truss rod nut είναι φθαρμένη σε σημείο που να μην γυρίζει καθόλου. Είχε είχε "πρόβλημα" από την αρχή που την πήρα και γύριζε πολύ δύσκολα. Διορθώθηκε αφού έριξα λίγο λάδι αλλά με τον καιρό... πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω κάποιον τρόπο για να το βγάλω και να βάλω καινούργιο οπότε περιμένω ιδέες πριν ξεκινήσω τα δικά μου και γίνει όλη πριονίδια ;D

 

Ένα άλλο προβληματάκι είναι πως έναν άλλο λαιμό τον έξυσα στην πίσω μεριά, προκειμένου να γίνει πιο επίπεδος γιατί δε με βόλευε και δεν ξέρω τι πρέπει να βάλω από πάνω για να προστατέψω το ξύλο και να έχει ίδια αίσθηση με το υπόλοιπο μέρος του λαιμού.

 

:( Βοήθεια!

 

Επίσης ξέρετε πως λέγεται ένα ίσιο σιδερένιο πράμα που το βάζουμε πάνω από τα τάστα για να δούμε αν είναι όλα στο ίδιο ύψος; Η κάποιο παρόμοιο εργαλείο τελος πάντων.

DSCF2180.JPG.3e699b3859e547f569c096a36a5e2e45.JPG

DSCF2183.thumb.JPG.610493777b9b076fb0b946b4cd3e03d0.JPG

DSCF2185.thumb.JPG.3dc50ee00d5d7003e3f66f84ee035524.JPG

DSCF2186.thumb.JPG.4cf5602882ee859dba00ccd79abd2d1d.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα ρίξεις αντισκουριακό για να μην έχεις πρόβλημα με φρακαρισμένη βίδα.

 

Μετά θα βρεις ένα τορξ ένα νούμερο μεγαλύτερο από αυτό του άλεν της βίδας και χτυπιτά με προσοχή θα μπει μέσα "ανοίγοντας" γωνίες και έτσι θα μπορέσεις να δουλέψεις την βίδα.

 

Το νούμερο του τορξ θα το καταλάβεις από μόνος σου γιατί είναι ίσα ίσα να μπει(αλλά θέλει χτύπιμα).

 

Να και το τορξ

3426z.jpg

 

Για τον λαιμό θα χρειαστεί να το τρίψεις με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο(κατεβαίνοντας σταδιακά από πιό χοντρά)και στο τέλος με "χοντρή γυαλιστική" και μετά με την "ψιλή γυαλιστική" αλοιφή και μετά από πολλά χέρια θα σου δώσει "βερνίκωμα"

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια και πάλι, ο λαιμός περάαστηκε με κερί πατίνας και πλέον μυρίζει υπέροχα και παίζει υπεροχαρότερα :P. Το πρόβλημα με το truss rod παραμένει... πήγα σε σιδερά και δεν βγήκε άκρη. Πήρα τα πορτς δοκίμασα να βάλω ένα νούμερο μεγαλύτερο να σφηνωσει και να το γυρίσω αλλά τζίφος, δε σφηνώνει καν, παρ'όλη την πίεση. Περιμένω σκέψεις σας τι μπορεί να δουλέψει, σκέφτομαι για πένσα ή τίποτα παρόμοιο, το μόνο που άλλαξε από τις μέχρι τώρα προσπάθειες είναι ότι έγινε πιο εύκολη η πρόσβαση...!

DSCF2196.JPG.dcde085b2bf63e0dd05b83fcf7f2d160.JPG

DSCF2198.JPG.a142dc2472bf760b14e922dd82bfcf89.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και πάλι, ο λαιμός περάαστηκε με κερί πατίνας και πλέον μυρίζει υπέροχα και παίζει υπεροχαρότερα :P. Το πρόβλημα με το truss rod παραμένει... πήγα σε σιδερά και δεν βγήκε άκρη. Πήρα τα πορτς δοκίμασα να βάλω ένα νούμερο μεγαλύτερο να σφηνωσει και να το γυρίσω αλλά τζίφος, δε σφηνώνει καν, παρ'όλη την πίεση. Περιμένω σκέψεις σας τι μπορεί να δουλέψει, σκέφτομαι για πένσα ή τίποτα παρόμοιο, το μόνο που άλλαξε από τις μέχρι τώρα προσπάθειες είναι ότι έγινε πιο εύκολη η πρόσβαση...!

 

ένα ακόμα που είχα κάνει είναι:είχα ένα παλιό σπασμένο ίσιο κατσαβίδι το οποίο έτσι όπως έσπασε έγινε σαν ένα μεγάλο ορθογώνιο.Κάπως έτσι(το αριστερό)

0405ap.jpg

 

Αν παρατιρήσεις έχει γίνει ορθογώνιο και πως αν θα πάρεις μία λίμα και αρχίσεις και το τρως τότε το ορθογώνιο θα γίνεται πιό μεγάλο.

 

Αυτό έκανα και εγώ λιμάριζα την μύτη και κάποια στιγμή η μύτη έγινε τόσο μεγάλυ ώστε να μπει σφινωτά να ανοίξει δικές τις γωνίες και να μπορέσω να γυρίσω την βίδα.

 

Θέλει προσοχή να μην ξεφύγεις και το κάνειις πολύ φαρδύ και δεν χωράει πάλι αν και θα προτιμούσα πρώτα να δοκίμαζες πάλι με τα τορξ αλλάζοντας νούμερο μήπως καταλάθος πήρες πολύ πιό μεγάλο.

Με τα τορξ έχω βγάλει πολλές τέτοιες βίδες γι'αυτό στο λέω,βέβαια υπάρχει πάντα η εξέρεση στον κανόνα.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου