Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Delay pedal


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρά την όποια "δυσκολία", όταν το μάθεις κάνει δουλειά ή παίζει να μην το καταφέρεις και ποτέ?   :P

 

φαντάζομαι οτι γίνεται δουλειά, απλά θα θέλει να βρείς "το κουμπί" του

 

αμα βρεις το κουμπι του ειναι οκ! αλλα επειδη εχω δοκιμασει αρκετα τετοια μπιχλιμπιδια ειναι απο τους πιο δυσκολους.

 

επισης και το tap tempo του ειναι ακομα δυσκολοτερο

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Akai headrush κανει πολλα πραγματα,εχει αρκετη loopa ,tap tempo(διπλο footswith) Και Knob για πιο vintage sound στις επαναληψεις,αυτο και τελειωνεις με delay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι της αποψης,αν και δεν εχω παιξει με πολλα delay,οτι ειναι σαφως προτιμοτερο να παρεις ενα πολυ καλο multi delay με 200 κατι ευρω παρα να πληρωσεις ενα single delay τα ιδια λεφτα η και παραπανω γιατι ειναι "boutique"η αναλογικο και "το αναλογικο ειναι καλυτερο".Βαση του μονου flashback που εχω παιξει και τα ατου που δινει το x4 (looper,3 presets,toneprint & toneprint editor,tbp or not) ειναι η πιο καλη αγορα πιστευω που μπορει να κανει κανποιος ειτε θελει να παιζει σπιτι ειτε live

Κι εγώ να σου πω αυτής της άποψης είμαι. Θέλω να έχω ποικιλία στους ήχους και ποιότητα βέβαια. Από αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ, αλλά και εδώ στο φόρουμ προς το Flasback x4 κλίνω περισσότερο. Απλά χθες έπεσα πάνω στο Vox Delaylab και είπα να ρωτήσω μήπως το γνώριζε κανείς.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προφατα απέκτησα το Vox Time Machine το οποίο είναι ένα εξαιρετικό και συνάμα ζεστό delay. Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα!!!

 

Επίσης απέκτησα και το T.C. Nova Repeater. Είναι απλά το delay που δεν θα αποχωριστώ ποτέ από την πεταλιέρα μου (Νομίζω). Βέβαια δεν ξέρω γιατί σε αυτά τα χρήματα να μην προτιμήσει κανείς το T.C. Flashback x 4!!!!! χμμμμμ ???......Απλά επειδή η κουβέντα ξεκίνησε με το ας πάρω το πρώτο μου delay , το να αποκτήσεις 3-4 στην συσκευασία του ενός ίσως είναι υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απλά επειδή η κουβέντα ξεκίνησε με το ας πάρω το πρώτο μου delay , το να αποκτήσεις 3-4 στην συσκευασία του ενός ίσως είναι υπερβολή.

Σωστο αλλα γιατι να δωσει 170 για ενα μονο delay και μετα να δει οτι θελει το ιδιο αλλα με παραπανω δυνατοτητες και να δωσε τελικα τα διπλα λεφτα απο οτι να το παρει απευθειας?

Επειδη ειναι το πρωτο τρωγοντας θα ρθει η ορεξη,και στο φαι ειμαι της αποψης οτι καλυτερα να το βλεπεις και να χορταινεις η να περισσεψει παρα να πεινας και να λειψει  8) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προφατα απέκτησα το Vox Time Machine το οποίο είναι ένα εξαιρετικό και συνάμα ζεστό delay. Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα!!!

 

Επίσης απέκτησα και το T.C. Nova Repeater. Είναι απλά το delay που δεν θα αποχωριστώ ποτέ από την πεταλιέρα μου (Νομίζω). Βέβαια δεν ξέρω γιατί σε αυτά τα χρήματα να μην προτιμήσει κανείς το T.C. Flashback x 4!!!!! χμμμμμ ???......Απλά επειδή η κουβέντα ξεκίνησε με το ας πάρω το πρώτο μου delay , το να αποκτήσεις 3-4 στην συσκευασία του ενός ίσως είναι υπερβολή.

Το Time Machine το είχα στα υπόψιν αλλά λόγω του ότι θέλω αρκετούς τύπους Delay για να πειραματιστώ, το απέκλεισα.

 

Το Nova Repeater ακούγεται πολύ ωραίο. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα δοκιμής...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνωμη και απο εμενα  εχω το Hardwire dl-8 ειμαι ευχαριστημενος αλλα θα σου προτεινα να δοκιμασεις και το παρακατω αν κινηθεις σε αναλογικο που φαινεται αρκετα ενδιαφερον.Δεν ξερω μονο  αν εχει ερθει Ελλαδα ???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνωμη και απο εμενα  εχω το Hardwire dl-8 ειμαι ευχαριστημενος αλλα θα σου προτεινα να δοκιμασεις και το παρακατω αν κινηθεις σε αναλογικο που φαινεται αρκετα ενδιαφερον.Δεν ξερω μονο  αν εχει ερθει Ελλαδα ???  

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Nova Repeater ακούγεται πολύ ωραίο. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα δοκιμής...  :-\

 

 

Το Nova Repeater απλά... σπέρνει. Το είχα, αγόρασα Strymon Brigadier, πούλησα το Repeater, το μετάνιωσα και τώρα αποφάσισα πως... τα θέλω και τα 2... ::)  ;D  Μόλις βρω την ευκαιρία θα το ξαναπάρω, αν και μπορώ να κάνω και τις έξτρα "δουλειές" που θέλω (και δεν τις κάνει το Brigadier) και με ένα TC Nova Delay ND-1.

 

Παρεπιπτόντως, ας προσπαθήσει να βρει κάποιος dual-engine-delay pedal, όπως το Repeater και το Nova Delay (και με όλα τα άλλα χαρακτηριστικά τους) σε αυτή την κατηγορία τιμής. Απλά... δεν υπάρχει.

 

Βασικά: αν κάποιος ψάχνει delay, και μπορεί να έχει μόνο 1, και μπορεί να διαθέσει τα 250 γιούρια, τότε... Repeater. Τυφλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου