Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Delay pedal


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Boss DD-7 και για μένα έχει ακριβώς ότι χρειάζομαι.. To analog mode είναι σούπερ.

 

To Flashback της TC Electronic έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου (παίζει όμως να μην έχω καταλάβει εγώ σωστά, αν είναι έτσι διορθώστε με). Έχει μόνο audio tapping και δεν υποστηρίζει tap tempo switch. Επομένως, στη μέση ενός κομματιού δε μπορείς εύκολα να αλλάξεις tempo στο delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω το Boss DD-7 και για μένα έχει ακριβώς ότι χρειάζομαι.. To analog mode είναι σούπερ.

 

To Flashback της TC Electronic έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα κατά τη γνώμη μου (παίζει όμως να μην έχω καταλάβει εγώ σωστά, αν είναι έτσι διορθώστε με). Έχει μόνο audio tapping και δεν υποστηρίζει tap tempo switch. Επομένως, στη μέση ενός κομματιού δε μπορείς εύκολα να αλλάξεις tempo στο delay.

 

 

Έχεις δίκιο ότι το Flashback δεν δέχεται εξωτερικό tap-tempo footswitch, αλλά:

 

1) Αν (προσωπικά) ήθελα ξεχωριστό tap-tempo footswitch δεν θα κοίταγα ούτε το DD-7 ούτε το Flashback, αλλά ένα από τα μεγαλύτερα, "διπλά" αδερφάκια τους (DD-20 / Nova Repeater κλπ.)

 

2) το strum-tempo του Flashback δεν είναι καθόλου δύσχρηστο. Κρατάς πατημένο τον διακόπτη και κάνεις strum στο τέμπο σου. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα το Hardwire dl-8 . Ειχε πολυ καλο ηχο , αλλα δεν ξερω δεν μου εκανε ποτε κλικ για να το κρατησω , ισως επειδηη δεν ηταν αυτο που εψαχνα τελικα ! ( Αυτο ηταν το Mxr carbon copy που εχω τωρα ! )

Παντως για digital ειναι πολυ καλο με αρκετα καλο analog mode .

Aν και στη θεση σου θα επαιρνα το boss εφοσον σε εξυπηρετει και το εχεις δοκιμασει με τον δικο σου εξοπλισμο . To οτι ειναι boss ειναι απλα αρκετο . Δεν ειναι τυχαιο οτι σε σχεδον ολα τα επαγγελματικα  pedalboards θα δεις καποιο πεταλι boss και συνηθως θα ειναι καποιο digital delay !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός οτι το tap tempo στο dd-7 θέλει εξωτερικο πετάλι είναι μείον σχετικά με το (έστω και "ιδιότροπο") tap tempo του TC.

 

Παρόλο που δεν είναι στην κορυφή των προαπαιτούμενών μου το ΤΤ, μια και υπάρχει φυσικά και δεν με χαλάει να το χρησιμοποιώ.

 

Προφανώς, όντας "νέοπας" στα delay δεν μου φαίνεται εκ των ουκ άνευ, αλλά πιστεύω οτι όσο θα το δουλεύω θα μου χρειάζεται περισσότερο.

Άρα ΘΕΛΩ tap tempo...

 

Διαβάζοντας reviews για το TC, είδα οτι ο λουπαδόρος είναι λίγο δύσχρηστος, ή οτι βάζει κενά στις λούπες αν δε προσέξεις πολύ.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ή ήταν "παραξενιά" του reviewer?

 

 

Απο την άλλη, το κόλπο με το tone print θα πρέπει να είναι πολύ "γερό χαρτί".

 

Η πλάστιγγα γέρνει ανησυχητικά υπέρ του TC...

 

Ρίξτε input πρίν είναι αργά...   :) :) :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) το strum-tempo του Flashback δεν είναι καθόλου δύσχρηστο. Κρατάς πατημένο τον διακόπτη και κάνεις strum στο τέμπο σου. Τέλος.

 

Πόσο εύκολο είναι να κάνεις strum-tempo στη μέση ενός κομματιού? Εννοώ, αφήνεις το κομμάτι και κάνεις strum? :P Αυτό με προβληματίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο εύκολο είναι να κάνεις strum-tempo στη μέση ενός κομματιού? Εννοώ, αφήνεις το κομμάτι και κάνεις strum? :P Αυτό με προβληματίζει..

 

 

Για την μέση του κομματιού, ναι έχεις δίκιο. Για την αρχή / πριν μπει το κομμάτι είναι μια χαρά. Αλλά όπως είπα και στο άλλο σημείο, αν θες ξεχωριστό tap-tempo για δύσκολες αλλαγές, πας για πετάλι που το έχει ενσωματωμένο (κατά τη γνώμη μου, πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα οτι παίζει κι αυτό το κόλπο με το TC:

 

If you plug into input B, the outputs will be:

output A: Effect only

output B: Direct sound.

 

καλοοοο...  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την μέση του κομματιού, ναι έχεις δίκιο. Για την αρχή / πριν μπει το κομμάτι είναι μια χαρά. Αλλά όπως είπα και στο άλλο σημείο, αν θες ξεχωριστό tap-tempo για δύσκολες αλλαγές, πας για πετάλι που το έχει ενσωματωμένο (κατά τη γνώμη μου, πάντα).

 

...δύσκολα νομίζω οτι θα με απασχολήσει αυτό το θέμα...

 

είπαμε. Το delay το θέλω για ...μουχαμπέτι και παιχνίδι.  :D  :P

 

Έκτορα, αυτό με τον λουπαδόρο ισχύει?

 

Έχει θεματάκι εκεί?  (αυτό είναι το 0,1% που μένει πρίν το ...κλίκ στο buy)  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δύσκολα νομίζω οτι θα με απασχολήσει αυτό το θέμα...

 

είπαμε. Το delay το θέλω για ...μουχαμπέτι και παιχνίδι.   :D  :P

 

Έκτορα, αυτό με τον λουπαδόρο ισχύει?

 

Έχει θεματάκι εκεί?  (αυτό είναι το 0,1% που μένει πρίν το ...κλίκ στο buy)  ;)

 

 

Αδερφέ, δεν το έχω δοκιμάσει άρα δεν έχω ιδέα, αλλά από ότι είδα στα demos, μια χαρά μου φάνηκε... Και είναι ο ίδιος looper που η TC (προφανώς έξυπνα...) έβαλε και μέσα στο Ditto Looper, που επίσης δουλεύει μια χαρά.

 

Αν και, μιας και τα θέλουμε όλα, εγώ δεν μπλέκω looper με delay, έχω το  RC-3 για αυτή την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και, μιας και τα θέλουμε όλα, εγώ δεν μπλέκω looper με delay, έχω το  RC-3 για αυτή την δουλειά.

 

Σωστά.

 

Ε, αν δω οτι μου είναι τόσο απαράιτητο και ενα καθαυτό Looper, θα ψαχτω κι απο κει.

 

Απλά το rc-3 μου φαίνεται πολύ overkill για τις ανάγκες μου.

Όχι οτι και το flashback δεν είναι, αλλά GAS είναι αυτό...  :)

Τουλάχιστον απο delay μεριά θα είμαι υπερ-καλυμμένος.

 

Ευχαριστώ πάντως.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου