Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Delay pedal


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nakas   8)

Το ξέρω Γιάννη ότι ο Νάκας είναι ο αντιπρόσωπος. Αλλά εδώ που βρίσκομαι δυστυχώς (Αρεόπολη Λακωνίας) δεν υπάρχει τίποτα.  :'(

 

 

Το Nova Repeater απλά... σπέρνει. Το είχα, αγόρασα Strymon Brigadier, πούλησα το Repeater, το μετάνιωσα και τώρα αποφάσισα πως... τα θέλω και τα 2... ::)  ;D  Μόλις βρω την ευκαιρία θα το ξαναπάρω, αν και μπορώ να κάνω και τις έξτρα "δουλειές" που θέλω (και δεν τις κάνει το Brigadier) και με ένα TC Nova Delay ND-1.

 

Παρεπιπτόντως, ας προσπαθήσει να βρει κάποιος dual-engine-delay pedal, όπως το Repeater και το Nova Delay (και με όλα τα άλλα χαρακτηριστικά τους) σε αυτή την κατηγορία τιμής. Απλά... δεν υπάρχει.

 

Βασικά: αν κάποιος ψάχνει delay, και μπορεί να έχει μόνο 1, και μπορεί να διαθέσει τα 250 γιούρια, τότε... Repeater. Τυφλά.

Ευχαριστώ Έκτορα!

Το θεωρείς δηλαδή καλύτερο "value for money" από το Flashback x4 ή μήπως συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ξέρω Γιάννη ότι ο Νάκας είναι ο αντιπρόσωπος. Αλλά εδώ που βρίσκομαι δυστυχώς (Αρεόπολη Λακωνίας) δεν υπάρχει τίποτα.  :'(

Ευχαριστώ Έκτορα!

Το θεωρείς δηλαδή καλύτερο "value for money" από το Flashback x4 ή μήπως συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα;

 

 

 

 

Θα στο πω πολύ απλά... εξαρτάται τί ψάχνεις. Αν θες pre-sets, και έχεις και τον χώρο στην πεταλιέρα, τότε θες το X4. Αν και εφόσον δεν χρειάζεσαι και την διπλή μηχανή (πχ. να έχεις delay και τέταρτα και όγδοα). Και με το toneprint είναι αλήθεια ότι μπορείς να κάνεις πολλά. Αλλά βέβαια... όχι και όλα.

 

Αν δεν χρειάζεσαι pre-sets και δεν έχεις τον χώρο (και το toneprint σου φαίνεται λίγο... γκατζετάκι παρά αναγκαιότητα) τότε ναι, θες το Repeater.

 

 

To Repeater, για εμένα, είναι ένα από εκείνα τα πολύ σπάνια πετάλια για τα οποία διαβάζεις από καιρό σε καιρό από έναν παλαβό στο internet (καλή ώρα...). Το πήρα για να κάνω 2-3 πράγματα και όχι μόνο έμαθα να κάνω άλλα τόσα, αλλά τα καινούρια πράγματα που έμαθα με έβαλαν σε νέα μουσικά μονοπάτια και πειραματισμούς που ποτέ, ούτε είχα ασχοληθεί, ούτε το υποψιαζόμουν. Πρώτη φορά στη ζωή μου ασχολήθηκα με... ambient / experimental πράγματα, που ούτε καν άκουγα (όχι... να παίζω κιόλας).

 

Αυτό για μένα είναι το όλο το νόημα του GAS. Να παίρνεις εξοπλισμό που σε εμπνέει να παίζεις και να ασχολείσαι περισσότερο. Ανεκτίμητο.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουν πολύ κατατοπιστικός Έκτορα, σ' ευχαριστώ και πάλι!

 

ΥΓ: Νομίζω ότι το Flashback x4 έχει τη δυνατότητα του Delay (με το Tap Tempo) σε τέταρτα και όγδοα συγχρόνως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουν πολύ κατατοπιστικός Έκτορα, σ' ευχαριστώ και πάλι!

 

ΥΓ: Νομίζω ότι το Flashback x4 έχει τη δυνατότητα του Delay (με το Tap Tempo) σε τέταρτα και όγδοα συγχρόνως.

 

 

Μόνο αυτή όμως. Δεν ξέρω τί δυνατότητες για διπλά παίρνεις από το Toneprint editor. Αλλά και εκεί... Άστα. Μπορείς να φτιάξεις Toneprint, μπορείς να το κατεβάσεις στο πετάλι σου.

 

Αλλά... δεν μπορείς να σώσεις ΠΟΥΘΕΝΑ τις ρυθμίσεις σου. Δεν μπορείς να το μοιραστείς με κάποιον. Αν δεν σου αρέσει αυτό που έφτιαξες εχτές, πρέπει να ΞΑΝΑΜΠΕΙΣ στον editor, να το φτιάξεις από την αρχή, ελπίζοντας... να μην αλλάξεις γνώμη την επομένη ή να μην σου αρέσει λιγότερο από το αρχικό ή να πετύχεις ξανά τις ρυθμίσεις του αρχικού. Είμαι μεγάλος fan της TC, αλλά αυτό με το Toneprint είναι εμπαιγμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου