Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Delay pedal


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, το διάβασα ότι δοκίμασες το DD7 και το διάβασα ότι θέλεις ψηφιακό αλλά.......

 

Εισαι σίγουρος βρε παιδί μου??

 

Εχω ενα DD7 και ενα αναλογικό και πραγματικά το DD7 μου τη σπάει . Εχε χαρη που δεν ειναι δικό μου αλλοιώς θα το είχα σουτάρει ,

Πάρε ένα αναλογικό να ακούσεις γλύκα και όγκο στα σολα σου και ασε τα features και τα tap.

 

 

Εννοείται ότι ειναι καθαρά προσωπική αποψη και δε μου πέφτει και λόγος αν στα δικά σου αυτιά σου ακούγεται καλύτερα το ψηφιακό αλλά στα δικά μου η διαφορά ειναι μεγαααααααλη αναμεσα στο DD7  και στο memory man ή το jam delay lama που τα έχω ακούσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Διαβάζοντας reviews για το TC, είδα οτι ο λουπαδόρος είναι λίγο δύσχρηστος, ή οτι βάζει κενά στις λούπες αν δε προσέξεις πολύ.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο ή ήταν "παραξενιά" του reviewer?

 

 

ναι! το ειχα το πεταλι και ο λουπαδορος του ειναι "δυσκολος"

 

εχει ομως αυτο το tape που θα το ερωτευτεις!

 

εφοσον δεν θελεις πολλα απο οτι καταλαβα παρε η οποιο σου κατσει καλυτερα μεταξυ TC και DD7

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι! το ειχα το πεταλι και ο λουπαδορος του ειναι "δυσκολος"

 

παρά την όποια "δυσκολία", όταν το μάθεις κάνει δουλειά ή παίζει να μην το καταφέρεις και ποτέ?  :P

 

φαντάζομαι οτι γίνεται δουλειά, απλά θα θέλει να βρείς "το κουμπί" του

 

170 ευρω απο νακα ετοιμοπαραδοτο και με δυνατοτητα δοκιμης πρωτα

απιστευτο delay.Τα ιδια features με το flashback μονο που αντι του lo fi kai dynamic επιλογων εχει αντιστοιχα το echorec kai  memory man.Ο λουπαδορος οντως θελει λιγο μεχρι να τον συνηθησεις

 

τελικά τι παίζει μ' αυτά?

 

είναι απλά custom εκδόσεις του Flasback, "σχεδιασμένες" απο το ProGuitar Shop?

 

Ο Νάκας είναι αντιπρόσωπος της TC εδώ?

Άραγε παίζει international εγγύηση (γιατί λογικά θα το πάρω απο US/ebay).

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί λογικά θα το πάρω απο US/ebay).

 

Αν δε σκοπευεις να αγορασεις, αποκλειστικα, καινουργιο πεταλακι, ισως να εριχνες και μια ματια στις αγγελιες του νοιζ.

 

Εχει ΠΟΛΛΑ πεταλακια, στο ευρος τιμων που ψαχνεις (και αν δεν κανω λαθος, εχει και κανα δυο αγγελιες με αυτο που ζητας).

 

Παντως, επειδη ειχα το φλασμπακ για ενα φεγγαρι, δε μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα με το λουπαδορο του, λογω του γεγονοτος οτι εριχνε την ενταση του ηχου, οχι στη λουπα, αλλα σε αυτα που επαιζα απο πανω, ως τζαμαρισμα.

Βεβαια, δεν ειχα ποτε λουπαδορο, οποτε αυτο μπορει να ειναι κατι που, φυσιολογικα, συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τελικά τι παίζει μ' αυτά?

 

είναι απλά custom εκδόσεις του Flasback, "σχεδιασμένες" απο το ProGuitar Shop?

 

Ο Νάκας είναι αντιπρόσωπος της TC εδώ?

Άραγε παίζει international εγγύηση (γιατί λογικά θα το πάρω απο US/ebay).

 

Ειναι σχεδον ιδιο απλα εχουν αντικαταστησει 2 modes με 2 αλλα.Ναι ο νακας ειναι ο επισημος και μοναδικος αντιπροσωπος στην Ελλαδα.Με εγγυηση δεν ξερω τι παιζει.Α το παρεις απο Αμερικη δεν ξερω τι νομοι ισχυουν,Στην Ευρωπη νομιζω ειναι 2 χρονια σιγουρα.Αυτο θα πρεπει να το μιλησεις ειτε με τον Νακα ειτε με mail στην TC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμ-πολεμιστη φιλε και συμ-πασχων...

 

Οι ερωτησεις που πρεπει να σε βασανιζουν ειναι 2:

 

α. Θελω Digital Delay?

b. Θελω Analogue Delay?

 

Απαντησεις βαση προσωπικης εμπειριας

α.

Δεν θα εχεις αλλοιωση χροιας εισοδου. ("αχρωμο")

Συνήθως θα ειναι true bypass.

Με μεγαλο χρονο επαναληψης.

Τις περισσοτερες φορες χαμηλη σχετικα τιμη κοστους.

Με διαφορα presets και δυνατητα αποθηκευσης.

 

β.

Θα εχεις μια ελαφρια αλλοιωση "χρωματισμό" της χροιας εισοδου

Συνηθως δεν ειναι True Bypass και ας το λενε.

Με ελαχιστο χρονο επαναληψης.

Εννοειται χωρις presets και δυνατοτητα αποθηκευσης.

Με σχετικα υψηλη τιμη κοστους.

 

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΠΟ DIGITAL

Electro Harmonix Stereo Memory Man with Hazarai

(για τα χρηματα του οτι καλυτερο κυκλοφορει)

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ

MXR CARBON COPY

JAM PEDAL DELAYLA LAMA

Electro Harmonix Memory Boy Deluxe

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως θα ειναι true bypass.

 

Συνηθως δεν ειναι True Bypass και ας το λενε.

 

και στις 2 κατηγοριες delay υπαρχουν tbp & buffered πεταλια οποτε δεν ισχυει αυτο που γραφεις...(μαλιστα τα δυο πεταλια που εχουν προταθει ειναι..ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες το DD7 ειναι buffered & το ΕΗ tbp)  απο εκει και περα απο τη στιγμη που τα καλωδια μας ξεπερνουν τα.....2 μετρα καλο ειναι ενα buffered πεταλι στην αλυσιδα μας.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εχω το MM with Hazarai και αν εξαιρεσω το λιγο volume drop που εχει, ειναι ενα delay υπεραρκετο για το μεσο κιθαριστα.

 

Μεταχειρισμενο το πηρα και μου χε κοστισει λιιιγο πιο πανω απο 100 ευρω (δε θυμαμαι ποσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κι εγώ στην αναζήτηση delay, διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον τις προτάσεις όλων.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το Vox Delaylab, που τυχαία έπεσα πάνω του σερφάροντας, το οποίο βρίσκεται στην ίδια κατηγορία τιμής με το EHX Memory Man w/Hazarai και το λίγο ακριβότερο TC Electronic Flashback x4.

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν κάνω hijacking στο θέμα alderbody.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι κι εγώ στην αναζήτηση delay, διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον τις προτάσεις όλων.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το Vox Delaylab, που τυχαία έπεσα πάνω του σερφάροντας, το οποίο βρίσκεται στην ίδια κατηγορία τιμής με το EHX Memory Man w/Hazarai και το λίγο ακριβότερο TC Electronic Flashback x4.

 

 

Εγω ειμαι της αποψης,αν και δεν εχω παιξει με πολλα delay,οτι ειναι σαφως προτιμοτερο να παρεις ενα πολυ καλο multi delay με 200 κατι ευρω παρα να πληρωσεις ενα single delay τα ιδια λεφτα η και παραπανω γιατι ειναι "boutique"η αναλογικο και "το αναλογικο ειναι καλυτερο".Βαση του μονου flashback που εχω παιξει και τα ατου που δινει το x4 (looper,3 presets,toneprint & toneprint editor,tbp or not) ειναι η πιο καλη αγορα πιστευω που μπορει να κανει κανποιος ειτε θελει να παιζει σπιτι ειτε live
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου