Προς το περιεχόμενο

Στιχουργοι


Gorathom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σας.

 

Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα μετά από την προσεκτική ανάγνωση των διαφόρων θεμάτων στο φορουμ, να σας συνχαρώ για την καλή δουλειά που κάνετε και το υψηλο επιπεδο που προσπαθειτε να διατηρισετε.

 

Ζω και δουλευω στην Γερμανια, και βρεθηκα συμπτωματικά στην σελίδα αυτή, ωθούμενος από το ενδιαφέρον μου για την independend μουσική σκηνή στην Ελλάδα και για ελληνικό στοίχο.

 

Μήπως υπάρχουν εδώ και μέλη που γράφουν στοιχο; Ψάχνω επειγόντως εναν στοιχουργό για συνεργασία.

 

Για καθε απαντηση ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Gorathom

 

ΥΓ: Συγνωμη που δεν χρησιμοποιω τονους, αλλα ακομη δεν μπορω να τους σηνηθησω...

tempora, o mores...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς ήρθες στην παρέα του noiz.gr. δεν πειράζει για τους τόνους' date=' αρκεί που γράφεις ελληνικά. :wink:

 

δεν έχω υπόψη μου μέχρι αυτή τη στιγμή κάποιο μέλος που να ασχολείται με το γράψιμο.

ίσως θα ήταν πιο βολικό για την αναζήτησή σου, να δώσεις το μουσικό σου στίγμα, ώστε αν τελικά ενδιαφερθεί κάποιος, να υπάρχει η σχετική χημεία.

 

καλή συνέχεια.[/quote']

 

Ευχαριστω για την προθυμια σου...

 

Γραφω μουσικη για διαφημισεις και ροκ αλλα αυτη τη στιγμη, ψαχνωμαι στο ελληνικο εντεχνο και χρειαζωμαι καλους στοιχους, μιας και δεν μπορω ο ιδιος να γραψω...

 

Χαιρετισμους.

tempora, o mores...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

welcome

δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει ποτε να γραψεις εσυ ο ιδιος κατι , δοκιμασε το παντως , και εγω στην αρχη το φοβομουνα , αλλα τελικα ισως σε σενα να βρεις αυτο που ψαχνεις .

γραφε πραματα σε χαρτι , σκορπια ,ιδεες , σκεψεις , οτι να ναι .

ειναι λιγο χαζο αυτο που θα σου πω αλλα για καποιο διαστημα κουβαλουσα πανω μου ενα μικρο μολυβι και χαρτι

γιατι μου ερχοντουσαν διαφορα πραματα στο κεφαλι και μετα τα

ξεχνουσα. μετα κανε την μιξη . ολη η μουσικη ειναι μια μιξη

ετσι και οι στιχοι .

καλη τυχη σε οτι ψαχνεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

welcome

δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει ποτε να γραψεις εσυ ο ιδιος κατι ' date=' δοκιμασε το παντως , και εγω στην αρχη το φοβομουνα , αλλα τελικα ισως σε σενα να βρεις αυτο που ψαχνεις .

γραφε πραματα σε χαρτι , σκορπια ,ιδεες , σκεψεις , οτι να ναι .

ειναι λιγο χαζο αυτο που θα σου πω αλλα για καποιο διαστημα κουβαλουσα πανω μου ενα μικρο μολυβι και χαρτι

γιατι μου ερχοντουσαν διαφορα πραματα στο κεφαλι και μετα τα

ξεχνουσα. μετα κανε την μιξη . ολη η μουσικη ειναι μια μιξη

ετσι και οι στιχοι .

καλη τυχη σε οτι ψαχνεις .[/quote']

 

Ευχαριστω φιλε μου για τις καλες σου συμβουλες. Γραφω στοιχο, αλλα ειναι πολυ αφηρημενος...

 

Αυτη τη στιγμη, ψαχνω ερωτικο στοιχο, οχι σε στυλ "μου εφυγες και τι θα κανω (γαβ, γαβ)", αλλα κατι πιο ψαγμενο...

 

Φιλικα.

tempora, o mores...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του στίχου καίει πολλούς μουσικούς και συνθέτες καθώς είναι όντως πολύ δύσκολο να βρει κάποιος στιχουργό που να εκπέμπει στο ίδιο μήκος κύματος... Δυστυχώς και εγώ δεν ξέρω στιχουργούς κυρίως για ελληνικά, αλλά νομίζω πως η άποψη του Ινδιάνου είναι χρήσιμη...

 

Ο στίχος είναι κάτι που αν δεν το έχεις, μπορείς να το πετύχεις με τη συλλογή και τη καταγραφή ιδεών, και την πρακτική... ΑΡχικά αυτά που θα γράφεις θα είναι scrap, αλλά σιγά σιγά θα γράφεις όλο και καλύτερα...

 

Διάβασε ποίηση. Αν τα ελληνικά δεν είναι το δυνατό σου σημείο, διάβασε ποίηση στη γλώσσα που σε βολεύει και μετά προσπάθησε να μεταφράσεις ή παραφράσεις τα νοήματα στα ελληνικά.

 

Μελέτησε άλλους στίχους. Ασχολήσου με τους στίχους που πραγματικά σε εντυπωσιάζουν και σε παρακινούν να γράψεις κι εσύ. Δες τα κομμάτια που έγιναν επιτυχίες στο είδος που σε ενδιαφέρει και προσπάθησε να καταλάβεις γιατί. Μελέτησε τα νοήματα, τη γραφή, τις λέξεις, τις εικόνες. Ασχολήσου με τον ρυθμό και το tempo των στίχων και προσπάθησε να γράψεις κι εσύ κάτι σε ίδιο ρυθμό...

 

Για αρχή ένα link με πλήρη συλλογή ελληνικών τραγουδιών ανά καλλιτέχνη. Πιστεύω να σε βοηθήσει...

 

http://www.stixoi.info/lyrics.php?letter=Κ&start=0&entries=20&sorting=composer

 

Σε πρώτη φάση ψάξε για στίχους του Χρήστου Θηβαίου ("Το ημερολόγιο" είναι για μένα ένα στιχουργικό masterpiece), του Αλκίνοου Ιωαννίδη, της Νικολακοπούλου, των Πυξ Λαξ, του Κωσταντίνου Βήτα κλπ.

 

Παρότι δεν είχα γράψει ποτέ στίχους κυρίως στα ελληνικά, όταν κάποια στιγμή κλήθηκα να γράψω για τις ανάγκες ενός κομματιού, οι παραπάνω κινήσεις μου άνοιξαν φως στο τούνελ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου, για τις καλες σου συμβουλες.

 

Προ παντων, σε ευχαριστω για το λινκ, θα μου φανει πολυ χρησιμο.

 

Χαιρετισμους.

tempora, o mores...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου