Προς το περιεχόμενο

Setup Ηλεκτρικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ δεν συμφωνώ.

Σε σύγχρονα όργανα το έχω δει...

Σε μπάσο Vigier KAI σε κιθάρα Tom Anderson έπαιζαν αρμονικές σε σχεδόν όλα τα τάστα με ΠΕΝΑ και όχι με τεχνική κλασικής

 

Aυτό που έγραψα εδώ έγινε ΧΩΡΙΣ παραμόρφωση.

Mιλάμε βέβαια για όργανα άνω των 3000ε

 

 

Πολύ ωραίοι οι Magic Numbers πάντως.Αξίζει και ο υπόλοιπος δίσκος εκτός από το κλασικό χιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι σχετικό περί setup.. Όταν γίνεται αλλαγή σετ χορδών (π.χ. απο 9άρες σε 10άρες) υπάρχουν στάνταρ οδηγίες που πρέπει να κάνουμε στο σετάπ; Σε μένα π.χ. είχε σηκωθεί η γέφυρα με τη μεγαλύτερη πίεση που ασκούν οι 10άρες που έβαλα. Θα αρκούσε ένα ρύθμισμα της γέφυρας (η οποία πρέπει να εφάπτεται του σώματος;; )

και μετά να προχωρούσα στα μέρη του setup( intonation , ύψη μαγνητών κλπ..) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσοτερες κιθαρες με καποιο..σεβαστο παχος μπρατσου συνηθως η αλλαγη απο 9 σε 10 δεν δημιουργει προβληματα στο relief (στα δικα μου που ειναι εντελως κτηνη ακομα και απο 9 σε 12 δεν τα επιρρεαζει),ομως οι δεκαρες "θα ερθουν πιο ψηλα" στο action και βεβαια θα τραβηξουν το τρεμολο (το οποιο αν εχεις στρατ δεν "πρεπει" σωνει και καλα να εφαπτεται στο σωμα,απλα καποιοι το προτιμουν ετσι,η ιδια η Fender σεταρει τις κιθαρες της με το τρεμολο να μπορει να κανει & ανεβασματα & κατεβασματα) επισης πρεπει να ξαναρυθμισεις το intonation μια και τα διαφορετικα παχη χορδων το αλλαζουν.

 

Πρεπει λοιπον αφου τσεκαρεις το relief & δεις οτι το μπρατσο δεν θελει σφιξιμο,να ρυθμισεις intonation,action & το τρεμολο αν το θες ετσι ωστε να ακουμπα το σωμα η γεφυρα ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρεπει λοιπον αφου τσεκαρεις το relief & δεις οτι το μπρατσο δεν θελει σφιξιμο' date='να ρυθμισεις intonation,action & το τρεμολο αν το θες ετσι ωστε να ακουμπα το σωμα η γεφυρα ...[/quote']

 

Εάν η γέφυρα έχει υψωθεί πέραν του κανονικού δε θα πρέπει να ξεκινήσω απο τη ρύθμιση της πρώτα και μετά να πάω σε relief και λοιπά; Ή να τα ακολουθήσω με τη σειρά που αναφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου