Προς το περιεχόμενο

TLAudio ή Focusrite


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παδια!Επειδη θα ειθελα να δωσω λιγη "ζεστσια" στον ηχο μου,

(για vocals,κιθαρα,synth κ.τ.λ)ειμαι μεταξυ των εξης δυo:TL AUDIO IVORY II 5060 και Focusrite TwinTrak Pro: 2 channel Preamp.Δεν ειναι τα flagship μοντελα αλλα η τσεπη μεχρι εκει παει.Γνωριζει κανεις κατι σχετικο με αυτα?Δυσκολευομαι πολυ να καταληξω. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σου πρότεινα να τα ακούσεις. Το καθένα έχει τον ήχο του, δεν υπάρχει "καλύτερο-χειρότερο".

 

Το Focusrite είναι πιο "καθαρό" από το TL Audio, το οποίο όμως έχει ένα δικό του χρώμα (χρώμα δεν ζήτας;) και γενικά πολύ καλό ήχο...

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το Focusrite TwinTrak Pro & ειμαι υπερ-ευχαριστημενος,δεν νομιζω να βρεις καλυτερο προ-ενισχυτη ακομα και με τα τριπλασια χρηματα.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το Focusrite TwinTrak Pro & ειμαι υπερ-ευχαριστημενος' date='δεν νομιζω να βρεις καλυτερο προ-ενισχυτη ακομα και με τα τριπλασια χρηματα.. :wink:[/quote']

 

Αλήθεια λές;

Έχω και εγώ το Focusrite TwinTrak Pro και μου έχει μπει στο μυαλό να πάρω κάτι λαμπάτο.

Κουταμάρα θα κάνω λές; :roll:

 

Αν θα το περνούσα από eq λαμπάτο, είτε πρίν είτε μετά τον compressor θα είχε νόημα;

 

Και αν ναι, ποιο eq προτείνεις;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το Focusrite TwinTrak Pro & ειμαι υπερ-ευχαριστημενος' date='δεν νομιζω να βρεις καλυτερο προ-ενισχυτη ακομα και με τα τριπλασια χρηματα.. :wink:[/quote']

 

Πραγματικα,σ¨αυτο ειχα περισσοτερο κλεινει και ειμαι ανακουφισμενος που μου το προτεινεις και εσυ.Αλλα χωρις λαμπα και να εχει τοσο καλο αποτελεσμα... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν χονδρικά...ποιος σας είπε ότι apriori λαμπάτος = καλύτερος ήχος...

Ψυλιάζομαι ράδιο αρβύλλα και έναν ακόμα κλασσικό ελληνικό audio μύθο...

 

Και οι δυο σχεδιαστικές προσεγγίσεις ενός κυκλώματος (ή μάλλον 3, τραντζίστορ, λάμπα και ο υβριδικός σε κάποιες περιπτώσεις συνδυασμός τους),έχουν τα καλά και κακά σημεία τους...

πχ οι λάμπες έχουν κακή συμπεριφορά (εκτός λίγων κορυφαίων υλοποιήσεων) στα άκρα του ακουστικού φάσματος...

τα τραντζίστορ από την άλλη σαν πιο "ουδέτερα" σπάνια μπορούν να πλησιάσουν τον πλούσιο σε αρμονικές και "ζεστό" ήχο των μεσαίων μιας λάμπας...

Και ναι, στις κιθάρες και στις φωνές ειδικά το θέλουμε αυτό το κάτι της λάμπας, αλλά προσοχή...επιλέγοντας βασιζόμενοι μόνο στην γενική θεωρητική βάση την πατάμε και εύκολα...το άσπρο-μαυρο ας το αφήσουμε μόνο στα χρώματα και στον ...ΠΑΟΚ :)

 

Αν συνυπολογίσουμε ότι οι καλές λαμπάτες σχεδιάσεις (κατά κανόνα σε όλα τα επίπεδα) είναι και ακριβότερες, τις περισότερες φορές στην φθηνή κατηγορία τιμής το τραντζίστορ ακούγεται καλύτερα και συμφέρει...

 

ΥΓ. Τ' αυτάκια μας (ο καθένας τα δικά του) πάντα στην τσέπη πριν αποφασίσει την οποιαδήποτε αγορά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Superfunk επειδή παρακολουθώ τις συμβουλές σου παρόλο

που είμαι νέο μέλος, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είχες σκεφτεί

ποτέ για αγορά τον dbx 386 (Dual Vacuum Tube Preamp w/Digital Out)

αντί του focusrite TwinTrak Pro: 2 channel Preamp που έχεις, καθώς

είχες δηλώσει το Φλεβάρη

"εξαιρετικος (ειδικα για τη χαμηλη τιμη του) τον

αγορασε ενας φιλος μου & οταν με φωναξε να τον ακουσω ψιλοεντυπωσιαστηκα απο τον ηχο του ειδικα στα φωνητικα

(μου θυμισε πολυ ακριβοτερα μηχανηματα)"

Έχω ακριβώς αυτό το δίλημμα καθώς και τα δύο μοντέλα

(αν προσθέσεις και την προαιρετική κάρτα A/D του focustrite

την οποία και χρειάζομαι απαραιτήτως) είναι κοντά στα 750-800¤.

Αν μου πρότινες λοιπόν κάποιον από τους δύο θα βοηθούσες πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δυο μηχανηματα μου αρεσουν πολυ,εγω τη καρτα ΔΕΝ την εχω αλλα εφοσον νομιζεις οτι τη χρειαζεσαι ξερεις καλυτερα απο εμενα τις αναγκες σου.

 

Παντως μετα απο αρκετο καιρο το εχω ερωτευθει το Focus... :lol:

 

O npap εχει απολυτο δικιο,το οτι κατι εχει λυχνια δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι και καλυτερο (ισα ισα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ κλασσικα & πανακριβα μηχανηματα ΔΕΝ ηταν λαμπατα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σημφωνήσω και εγώ στα περί λάμπας και ιδίως σε αυτή την κατηγορία χρημάτων, τώρα αν λέγαμε για Manley αλάζει το πράγμα :lol:

 

πάντως σε αυτή την κατηγορία που προαναφέρατε θεωρώ ότι είναι πολύ μπροστά το Presonus "Eureka" πριν από καιρό και εγώ έψαχνα και μετα από πολύ έρευνα κατέληξα στο eureka, τρομερό εργαλείο με πραγματικά επαγγελματική καλή ποιότητα και έχει πάνω προενίσχυση, κομπρέσορα, eq, + προερετική κάρτα me AD192 spdif για 0 % απώλειες σήματος στην εγγραφή. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνταξει το πηρα το Focusrite,φοβερο.crystal baby και... πολυ ογκο μιλαμε.Μηπως κανενα τσακαλι απο εσας μπορει να μου πει τι κανει το make up gain :? και γενικα ρυθμισεις για αιδους που συνηθιζουν να γκαριζουν στο ρεφρεν ή οποτε τους κατεβει.Οχι τιποτα αλλο,αλλα για να οποφειγουμε το εφραγμα :lol:

 

 

 

Υ.Γ.ΑΑΑ!!! Ευχαριστω για την βοηθεια στο να επιλεξω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου