Προς το περιεχόμενο

TLAudio ή Focusrite


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μεικ απ γκειν το εχει στον κομπρεσορα λογικα , σωστα?

Λοιπον, ακου

 

οταν κομπρεσαρεις αυτο σημαινει οτι συμπιεζεις το σημα απο ενα σημειο και μετα (θρεσολντ) αρα και χαμηλωνεις την σταθμη του.

επειδη ο σκοπος του κομπρεσιον δεν ειναι να χαμηλωσεις την <<ενταση >> αλλα να φας δυναμικη περιοχη (δηλαδη την περιοχη αναμεσα στις μικροτερες και μεγαλυτερες δυναμικες το σηματος σου) , υπαρχει το κουμπι αυτο που αυτοματα αυξανει το γκειν για να ξαναερθει το σημα σου στο ιδιο επιπεδο με πριν κομπρεσαρεις (αλλα με κουτσουρεμενη αυτη την φορα την δυναμικη περιοχη).

Στην ουσια αντι να κομπρεσαρεις και μετα να πειραζεις το γκειν για να ξαναερθει στα ισα , και μετα ξανα κομπρεσαρεις και μετα ξανα διορθωνεις και ξανα και ξανα κλπ κλπ , αυτο το κουμπι οταν το εχεις πατημενο διορθωνει αυτοματα το γκειν καθε φορα που πειραζεις κατι στον κομπρεσορα.

 

τα ειπα μπερδεμενα? ζητα διευκρινησεις

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακυρο λαθος

τωρα ειδα φωτογραφια αυτου που πηρες.

νομιζα οτι ειχε κουμπι για αυτοματο μεικ απ γκειν

αλλα εσενα εχει ενα περιστροφικο ποτενσιομετρο το οποιο ειναι στην ουσια το γκειν που πρεπει να διορθωνεις για να αντισταθμισεις την πτωση σε σταθμη που επεφεραν οι ρυθμισεις του κομπρεσορα.

νομιζα οτι ειναι αυτοματο μεικ απ γκειν που εχουν ολοι οι κομπρεσορες λογισμικου και πιθανον και καποια μηχανηματα σε φυσικη μορφη .

 

εξκιουζ μι για την πατατα :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα boody!!Λοιπον για να ειμαι ποιο ξεκαθαρος.το μεικ απ γκειν ειναι ποτενσιομετρο και ο κομπρεσσορας εχει τα εξηs ποτενς :compresion,release kai meik up gain .Therhold δεν εχει και επισης εxει τρια κουμπια hard ratio hard kneee kai slow attack.Ενταξει τα τελευταια τα γνωριζω κι απο αλλους κομπρεσορες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον απ'οτι βλεπω το μηχανημα σου ΕΧΕΙ θρεσολντ, αλλα το λεει κομπρεσιον. (γραφει dbfs και εννοει db. το fs διπλα στο db εχει να κανει με το οτι ειναι ψηφιακο, και ας μη σε απασχολει τωρα ειναι αλλο θεμα.)

αρα το μηχανημα εχει σταθερο ratio (το βιβλιαρακι σιγουρα θα γραφει ποσο ) και οταν θα θες μεγαλυτερο κομπρεσιον ( μεγαλυτερο ratio δηλαδη) πατας λογικα αυτο το κουμπακι που λεει hard ratio (επισης και γιαυτο λεει το μανιουαλ ποσο ειναι) .

το θρεσολντ ξεκιναει απο το -12, δεν εχει δηλαδη λιγοτερο που σημαινει οτι αν πραγματικα θα ηθελες λιγοτερο απο -12 απλως παιζεις με το γκειν στην εισοδο ( το ποτενσιομετρο που λεει λεβελ δηλαδη *) .

 

τωρα αν ολα αυτα που σου λεω σε μπερδεουν λιγο , προσπαθησε να βρεις κανενα κειμενο στο νετ που να εξηγει πως δουλεουν οι κομπρεσορες.

 

 

* μοιαζει πολυ προσεγμενο το μηχανημα στα χειρηστηρια του.βασικα αν αρχισεις και παιζεις με το λεβελ και το impedance μπορει να καταληξεις οτι κανουν και τα δυο σχεδον το ιδιο πραγμα . κιομως δε κανουν ακριβως το ιδιο . το impedance θα το χειριζεσαι με βαση το τι βαζεις στην εισοδο του προενισχυτη. αν πχ βαζεις κανενα μικροφωνο που εχει μπεδηση 600 ωμ θα το βαζεις στην αναλογη θεση . αν ομως βαζεις κανενα οργανο ή κανενα αλλο μηχανημα που εχει εξοδο λαιν πρεπει να το βαλεις στην αναλογη θεση ή ακομη και να πατησεις το κουμπι που λεει hi gain.(εχει και διπλα στον προενισχυτη μην ξεχνας και τα σχετικα κουμπια αναλογα με την εισοδο που βαζεις λαιν/μικ)

διαβασε καλα το μανιουαλ και θα δεις το φως σου , μοιαζει πολυ ενδιαφερον μηχανημα. και οταν το διαβασεις και πειραματιστεις πες μας τις εντυπωσεις σου να μαθουμε κι εμεις τι παιζει. :wink:

πω πω κομματια αποψε , πεντεμιση πηγε και με τοσα ποτα στον εγκεφαλο καθομαι και γραφω για κομπρεσορεσ χε χε... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη το θεμα αυτο για να μην ανοιγω αλλο thread θελω να μου δωσετε τα φωτα σας.......

Αρχες του 2007 εχω στα σχεδια να παρω ενα (αξιοπρεπες) Preamp για να αναβαθμησω τον εξοπλισμο μου......

Ειμαι κατοχος home sudio και απο εξοπλισμο (καρτες κλπ.) εχω Presonus Firebox και Presonus TUBEPre.......ταπεινα πραγματα... :oops: :oops:

 

Ειμαι αναμεσα σε 3 preamps

Focusrite

http://www.focusrite.com/product/twintrak_pro/

 

Mindprint

http://www.mindprint.com/cms.php?scr=products&mode=1&r=p&pr_kat=5

 

Presonus

http://www.presonus.com/eureka

 

Ολα ειναι κοντα στο μπατζετ μου......μπορει να ειναι διαφορετικα (το ενα να ειναι 2 καναλια ,και το αλλο λαμπατο ) αλλα μου αρεσει να πειραματιζομαι.

Εμπρος experts μου,βοηθηστε με 8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δουλεψει μονο με τον mindprint και μπουζουκι, και χωρις να εχω πειρα απο προενισχυτες ωστε να κανω συγκριση , ακουσα μεγαλη διαφορά (και εγω και ο μπουζουκτσης) .

Απ'οτι θυμαμαι μου το ειχαν προτεινει εδω στο νοιζ να το παρω (ο φιλος μου ο μπουζουκτσης δηλαδη) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδες με καθοδηγησατε σε καλα μονοπατια.Καποιες γενικες γνωσεις απο εμπειρια,απο τα vst's ειχα,αλλα με το συγκεκριμενο κολησα λιγο π.χ οπως με το compression αντι για threshold κ.τ.λ.Υπομονη.πειραματισμο.υπομονη.υπομονη... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τaskor με γεια το μηχάνημα! Όπως καταλαβαίνεις επειδή συγκλίνω και εγώ στην αγορά του ίδιου προενισχυτή (σε κανά 2βδόμαδο) αναμένω λεπτομερέστερη αναφορά για το πως παίζει το focusrite! Καλά παιξίματα και καλές εγγραφές!

ΥΓ: Από που και πόσο το πήρες αν επιτρέπεται :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου