Προς το περιεχόμενο

Epiphone SG και μικροφωνισμός μαγνητών


jimythebest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπερα μου στους συνφορουμιτες. Εχω μια G400 custom Epiphone (SG me 3 Μαγνητες). Ο bridge kai o Neck εχουν αντικατασταθει με tonerider και splitaroyn. Ο μεσαιος ειναι "μαμα"!Αλλαξα τα καπακια τα οποια ειχαν χασει την πατινα με καινουργια και ειχα καποιο λυωσιμο κεριου και καποια απωλεια αυτου επεισης. Ισως δεν το ειχα παρατηρησει πιο πριν αλλα η κιθαρα στα βρωμικα "μικροφωνιζει πλυ!!!!! Μπορει καποιος να μου δωσει καποιες οδηγιες και καπια tips?? Π.Χ. αν μωνοσω τα φατνια των μαγνητων και το χωρο των ηλεκτρονικων με φυλλο χαλκου μπορει να βελτιωσω κατι η παιζει ρολο ισως καποια αποσταση ρυθμιση?? Θα εκτιμησω καθε απαντηση

η κιθαρα ειναι αυτη:

 

Sg_Custom_renewed.thumb.jpg.6ff8c15857c29fe3b888469995e0a3ef.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαιρείς τα καπάκια των μαγνητών, "κερώνεις" και επανατοποθετείς. Problem solved :)

 

Τσέκαρε στο youtube, υπάρχουν πολλα και πολυ περιγραφικά βιντεο για το πως γινεται, είναι εύκολο και έχει αποτελέσματα (αν μιλάμε για μικροφωνισμό πάντα).

Απλά με αυτη τη μεθοδο κλεινεις κάθε τρύπα που υπάρχει ανάμεσα στον μαγνήτη και στο καπακι, κάτι που δημιουργεί μικροφωνισμους.

Το έχω κάνει, είναι απλο και σε διαβεβαιώνω απόλυτα αποτελεσματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως σε αυτο πηγε ο νους μου γιατι συνεβει μετα που αλλαξα καπακια και στην προσπαθεια ξεκοληματος ελυωσε το κερι και χαθηκε αρκετο!!!Αν ειναι ευκολο φιλε μου στειλε μου ενα link απο τη μεθοδο που χρεισημοποιησες εσυ και τι ειδους κερι εβαλες και απο που το πηρες!

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως σε αυτο πηγε ο νους μου γιατι συνεβει μετα που αλλαξα καπακια και στην προσπαθεια ξεκοληματος ελυωσε το κερι και χαθηκε αρκετο!!!Αν ειναι ευκολο φιλε μου στειλε μου ενα link απο τη μεθοδο που χρεισημοποιησες εσυ και τι ειδους κερι εβαλες και απο που το πηρες!

Ευχαριστω

 

Πολλά βιντεάκια υπάρχουν απο οτι θυμαμαι όταν το είχα ψάξει, ένα αρκετά καλό είναι αυτο:

 

Με λίγα λόγια η διαδικασία είναι:

Ξεκολλας το καπάκι απο τον μαγνήτη (με το κολλητήρι)

Βάζεις μέσα στο καπάκι μερικά κομμάτια κερί (απλό κερί έχω χρησιμοποιήσει) ενώ έχεις κλείσει με μια ταινία τις τρύπες του καπακιου (απο την έξω πλευρα).

Με ένα πιστολάκι θερμαίνεις το καπάκι (απο την έξω πλευρά για να μην πεταχτουν τα κομματια κεριου απο τον αέρα).

Όταν λιώσει το κερί βάζεις τον μαγνήτη μέσα στο καπάκι.

Ελέγχεις πως έχει καπακωθεί σωστά (γιαυτό καλό είναι να έχεις σηκώσει λίγο τα βιδάκια του μαγνήτη για να κάνει "κλικ" και να κουμπώσει).

Κολλάς με κολλητήρι τον μαγνήτη μαζί με το καπάκι στα σημεία που ήταν ήδη κολλημένα όταν τον έβγαλες.

 

Δες το βίντεο που σου στελνω, ψάξε αν θες και για άλλα, όμως με αυτο πρεπει να είσαι καλυμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι πιστολάκι. Είναι heat gun.  ;)

 

ε, ναι, γιαυτό του γράφω πιστολάκι και απο την έξω μεριά του καπακιου!! :) αλλιώς, θα γεμίσει ο τόπος κεριά και χιόνια στο καμπαναριό!!

με πιστολάκι που το εκανα εγω, το κερί έλιωσε μεσα σε δευτερόλεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους καταλαβατι πρεπει να κανω και μαλιστα αναμεσα στα βιντακια στο youtube καποιος ελεγε να προτιμησουμε το hairdryer apo to Heatgun γιατι αλλοιως μπορει να κανουμε και ζημια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοείται, το heatgun παίζει να τα λιώσει όλα!  ;D

 

Προσοχή να μπει καλά ο μαγνήτης μέσα στο καπάκι γιατί άμα στεγνώσει και δεν έχει μπει στη θέση του θα πρέπει να το ξανακάνεις και πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να κοπεί κάποιο τύλιγμα. Στο τέλος μην ξεχάσεις να ξανακολλήσεις με κόλληση τον μαγνήτη με το καπάκι για να γειωθεί.

 

Αν τρέξουν κεριά, μην αγχωθείς, όσο είναι σε υγρή μορφή με ένα πανάκι μπορείς να τα σκουπίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου