Προς το περιεχόμενο

Νεα Yamaha synths: MOXF6 & MOXF8


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γεια waterfall-K.

 

ΑΓΟΡΑ SYNHT - WORKSTATION...  ποιο μου προτείνεις?  ;D

με γεια και πάλι καλές δημιουργίες

 

Πώς είχα την εντύπωση ότι πήρες Fantom-X7; Τι λέει; Το τερμάτισες και πας για άλλα; ;D

 

χαχαχαχαχα... το x6 εχω... δυο φορές το τερμάτισα, με cheats ομως..τωρα προσπαθώ να τερματίσω ενα κομπολόι του παππού μου.. στη #10 πιστά κολλάω ρε γ..... δυσκολο

 

Προσπάθησε να τερματίσεις και το Fantom-G. Εκεί να δεις δυσκολία οι πίστες. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 297
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με γεια waterfall-K.

 

ΑΓΟΡΑ SYNHT - WORKSTATION...  ποιο μου προτείνεις?  ;D

με γεια και πάλι καλές δημιουργίες

 

Πώς είχα την εντύπωση ότι πήρες Fantom-X7; Τι λέει; Το τερμάτισες και πας για άλλα; ;D

 

χαχαχαχαχα... το x6 εχω... δυο φορές το τερμάτισα, με cheats ομως..τωρα προσπαθώ να τερματίσω ενα κομπολόι του παππού μου.. στη #10 πιστά κολλάω ρε γ..... δυσκολο

 

Προσπάθησε να τερματίσεις και το Fantom-G. Εκεί να δεις δυσκολία οι πίστες. 8)

 

Μου βάζεις ιδέες  ;)  οχι οχι.. και το x6 πολυ ειναι ....+ τις srx που εχει..μια χαρα.. για ενα rack σκέφτομαι... αλλα αργότερα.. τωρα κάποιοι λενε.... "οοοοοοοοοοοχ αντε παλι τα ιδια"... να μη πω ονοματα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βάζεις ιδέες  ;)  οχι οχι.. και το x6 πολυ ειναι ....+ τις srx που εχει..μια χαρα.. για ενα rack σκέφτομαι... αλλα αργότερα.. τωρα κάποιοι λενε.... "οοοοοοοοοοοχ αντε παλι τα ιδια"... να μη πω ονοματα...  ;D

 

Στα rack είναι πολύ περίεργη η κατάσταση, λόγω του ότι οι επιλογές σου σε καινούργια είναι πολύ περιορισμένες. Αν μιλάμε για μεταχειρισμένα και αρκετά παλιότερα romplers, θα μπορούσες να σκεφτείς π.χ. Kurzweil K2000R/2500R/2600R, Roland JV/XV-series/Fantom-XR, Yamaha Motif Rack, Korg Triton Rack, κανένα Emu Proteus κλπ κλπ κλπ. Εκτός κι αν πας αρκετά πίσω (χρονικά και σαφώς τεχνολογικά), οι τωρινές επιλογές σου είναι πολύ λίγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ cyclops

Έχει Fantom-X και του προτείνεις JV/XV & Fantom-XR ?

 

Ανέφερα πώς έχει περίπου η κατάσταση στα racks, και τη γκάμα που μπορεί να βρει εκεί έξω. Σαφώς κι αν έχεις Fantom-X δε θα πας στο αντίστοιχο rack, εκτός κι αν θες περισσότερη πολυφωνία/πολυηχοχρωματικότητα/εφέ συνεχίζοντας να δουλεύεις με το ίδιο γνώριμο synth engine, καθώς κι επίσης έχοντας να δουλέψεις με περισσότερες υποδοχές για επεκτάσεις SRX.

Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε να δουλέψει με ήχο Roland, έχοντας όλη τη γκάμα των ήχων που είχαν όλες οι προαναφερθείσες σειρές keyboards/racks, σαφέστατα και θα πάει σε Integra-7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ cyclops

Πιστεύω πως για την περίπτωσή του θα είναι καλύτερα να πάρει και κάτι διαφορετικό (π.χ. Yamaha - Kurzweil - Korg κλπ) έτσι ώστε να έχει και άλλα ηχοχρώματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν να αγοράσω το a300pro... Άσχετο με αυτό που ζητάω... Πραγματικά το fantom x μου άρεσε πολύ.. Σε σημείο που λέω δε θέλω να χαλάσει ποτέ..  ;D  απλά για τι μουσική που θέλ ω να κάνω θέλω να έχει και πιο "ηλεκτρονικούς ήχους" τύπου dubstep ... με το fantom x 6 πραγματικά τη μουσική που είχα βάλει στο θρεντ που έψαχνα workstation. Την φτιάχνω άνετα.. Αν δε μοιάζει μετά είναι θέμα δικό μου σίγουρα και όχι του fantom...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω θέλω να έχει και πιο "ηλεκτρονικούς ήχους" τύπου dubstep ...

 

για ηχο προς dubstep ... να προτεινω software? ;D

 

Native Instruments Massive. σχετικα φτηνο (ειδικα αν πετυχεις προσφορα απο  Native Instruments .

 

επισης... στο μηχανημα που εχεις... αρχισε να ψαχνεις τις σελιδες modulation  με synced.LFO->FilterCutoff...και βεβαια πειραζε οτι σου αρεσει....

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω θέλω να έχει και πιο "ηλεκτρονικούς ήχους" τύπου dubstep ...

 

για ηχο προς dubstep ... να προτεινω software? ;D

 

Native Instruments Massive. σχετικα φτηνο (ειδικα αν πετυχεις προσφορα απο  Native Instruments .

 

επισης... στο μηχανημα που εχεις... αρχισε να ψαχνεις τις σελιδες modulation  με synced.LFO->FilterCutoff...και βεβαια πειραζε οτι σου αρεσει....

 

 

 

 

 

 

Θα το έχω στα υπόψη ... Καλά σίγουρα η dup μουσική φτιάχνετ εξολοκλήρου σε software με κάποιες εξαιρέσεις... Αλλά το hardware είναι άλλη αίσθηση... Ξέρετε... Η μουσική που έβαλα δεν είναι dup βέβαια.. Αλλά κάτι τέτοιο μου βγάζει... Φαντάζομαι ο ήχος που παιζει είναι ενα μπάσο με εφε.. Χαχα...το έχω κάνει φίλο και φτερό το fantom.. Έχει Τρεις Srx κάρτες να φανταστείς και έχω πάρει ενα τετράδιο και γράφω κωδικοποιημένα τους ήχους που φτιάχνω και που θέλω... Και στην πορεία τους αλλάζω.. Αλλά δεν έχω βρεί κάτι τόσο "άγριο" δηλαδή θα ήθελα τώρα ενα rack πχ με αρκετά "ποτενσιομετρα" και να δουλεύω εκεί τον ήχο του fantom..δε ξέρω αν ζητάω πολλά και αν γίνετε βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου