Προς το περιεχόμενο

Νέο όργανο με 88 πλήκτρα


atreu73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ναι αυτούνο που λες θέλω. Το συνδέω με το logic pro και έχω μόνο ένα καλό κλαβιέ που μοιάζει με τα πλήκτρα ενός πιάνου. Αυτό θέλω.

Αν απλά και μόνο θες να μοιάζουν με πλήκτρα πιάνου, τότε χτύπα ένα ψηφιακό πιάνο (digital piano).

 

Έχω το Casio Privia PX110 και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος κοντά 10 χρόνια τώρα! Και είμαι κλασσικός πιανίστας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μερικα ενδεικτικα απο εμενα που τα θεωρω οσο πιο καλα μπορει να ειναι στην αισθηση, δεν εχω παιξει με ολα, αλλα τουλαχιστο μια φορα τα εχω δοκιμασει

 

roland A88

akai MPK 88  (αυτο ειναι λιγο extreme μην χαθεις απο τα κουμπια lol )

m-audio Keystation 88 ES (πολλοι το βρίζουν, εγω εχω το 61 και μου αρεσει η αισθηση, ειναι λιγο φτηνιαρικο και ειναι "ξερο" μονο usb-midi controller κλαβιεχωρις δικους του ηχους αλλα τα πληκτρα του για εμενα εχουν ικανοποιητικη αποδοση για την τιμη του)

 

αυτα για αρχη, υπαρχουν παρα πολλες επιλογές παντως για το θεμα και θελει σκεψη και προσωπικη ερευνα φιλε, γιατι και λεφτα θα δωσεις και ειναι επενδυση και το κυριοτερο ειναι να σε καλυπτει σε αισθηση εσενα, να χωραει στο setup σου γιατι υπαρχουν και ψηφιακα πιανα περα απο controller καποια απο τα οποια ειναι πραγματικα εξαίρετα.

Ειναι δυσκολη επιλογη

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η γνωμη του nikola μετραει φιλε. Οταν μιλαει ο νικητής, εμεις τι να πούμε μετά ? lol Σπιτι και πασιέντζα!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και η γνωμη του nikola μετραει φιλε. Οταν μιλαει ο νικητής, εμεις τι να πούμε μετά ? lol Σπιτι και πασιέντζα!

σίγα τώρα...

 

Απλά η σκέψη μου (ανεξάρτητα απ'την πρότασή μου) είναι πως αν κάποιος θέλει "αίσθηση πιάνου" και τίποτα άλλο, είναι ανόητο να ψάχνει να βρει controller ή οτιδήποτε άλλο. Με 500 ευρώ (άντε 700) παίρνεις θαυμάσιο όργανου που έχει κάποιους (μέτριους) ήχους, το πεντάλ, midi connectivity, κλπ.

 

Μάλιστα, προσωπικά, γιατί το PX110 δεν έχει mod wheel και τα σχετικά, πήρα και ένα μικρό Oxygene O8 και έκανα τη δουλειά μου θαυμάσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο, ολα αυτα να τα λαβεις υποψη φιλε atreu!!!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 'μένα το Korg SP250 μοιάζει μονόδρομος, ειδικά αν δεις αυτή την τιμή ως πακέτο:

http://www.thomann.de/gr/korg_sp_250_bk_set.htm

700ευρώ με αναλόγιο, βάση, πεντάλ, σκαμπό, θήκη και ακουστικά,

συν το καλύτερο βαρυκεντρισμένο κλαβιέ μέχρι τα 1200-1300 ευρώ.

Αν πήγαινες για παραπάνω υπάρχουν και άλλα καλά (αν και υποκειμενικό)

αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Μοναδική εξαίρεση τα Casio που δεν τα έχω παίξει ποτέ και κάποια μεταχειρισμένα που δεν σου προτείνω λόγω παλαιότητας να επενδύσεις τόσα πολλά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ την ομήγυρη για τη συνεισφορά. Προσανατολίζομαι σε κάτι σαν αυτό που προτείνει ο Nikolas αλλά κι αυτό του πληκτρολόγου φαίνεται καλό. Τώρα μένει να τα βρω κάπου και να τα δοκιμάσω. Επειδή όμως ντρέπομαι να δοκιμάζω κάτι και μετά να αγοράζω από αλλού μάλλον θα το πάρω από Θεσσαλονίκη.

 

Κύριε Μανώλη το ensoniq δυστυχώς το έχω εγχειρήσει ήδη δύο φορές απομακρύνοντας τα σπασμένα πλαστικά που περιέχουν το βαρίδι κάτω από τα πλήκτρα και νομίζω ότι ήρθε πια η ώρα να πούμε αντίο αφού το πρόβλημα στα πλήκτρα επιμένει. Δεν πατιούνται καλά. Δεν πατιούνται όπως άλλοτε. Το ίδιο θέλω να κάνω και με την γυναίκα μου μια μέρα.

 

Μου είπε τις προάλλες:

«αγάπη μου, θέλω να με πας φέτος σε ένα μέρος που δεν μ’ έχεις ξαναπάει»

«δοκίμασε την κουζίνα» της είπα.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...Δεν πατιούνται καλά. Δεν πατιούνται όπως άλλοτε. Το ίδιο θέλω να κάνω και με την γυναίκα μου μια μέρα.

 

Μου είπε τις προάλλες:

«αγάπη μου, θέλω να με πας φέτος σε ένα μέρος που δεν μ’ έχεις ξαναπάει»

«δοκίμασε την κουζίνα» της είπα.

;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω η γυναικα να μην μπαινει στο noiz να διαβαζει γιατι μεχρι παντοφλα αντέχεται και φανταζομαι οτι θα ειναι οδυνηρο να φας ensoniq με hammer action πληκτρα στο κεφαλι

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου