Προς το περιεχόμενο

Δοκιμή οργάνων πριν απο αγορά απο e-shop


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και μιλάμε για Στόλλα εγώ όταν πήγα να δοκιμάσω κιθάρες μου είπε ο υπάλληλος να πάρω τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού να του πω ποιές κιθάρες και ενισχυτές θέλω να δω ώστε να τις κουρδίσει και να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις και προεταιμασίες για τη δοκιμή

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η πρώτη μου κιθάρα και ο ενισχυτής (Mexican Strat & Peavey Rage 158) ήταν από mail order μαγαζί στην Αγγλία, γιατί ήταν ο αδερφός μου φοιτητής εκεί τότε και στην Ελλάδα κόστιζε σύνολο 170,000δρχ μετρητά και από το mail order 105,000δρχ. Τότε δεν ήξερα να παίζω και δεν ήξερα τα μαγαζιά και σε όσα πήγαινα δεν με άφηναν να παίζω λόγω ηλικίας.

 

Η δεύτερη φορά που έκανα "τηλεαγορά" ήταν φέτος από Thomann που πήρα την Epiphone Joe Perry με Gibson Burstbuckers (570 Ευρώ πριν τα μεταφορικά), κανα δυο μαγνήτες Seymour Duncan και κάτι ψιλά ανταλλακτικά.

 

Δεν ήξερα τι τιμή είχε στην Ελλάδα και ποιός την είχε (και αν την είχε). Πήγα από Ζοζέφ πρώτα αλλά δεν την είχε και το παλικάρι ήταν αρκετά ευγενικό να μου πει ότι είχε δει μια πρόσφατα στη βιτρίνα του Διαμαντόπουλου. Πήγα εκεί λοιπόν και αφού περίμενα υπομονετικά κανένα τέταρτο να τελειώσει ο πωλητής τη συζήτηση με έναν άλλο πελάτη, μου σύνδεσε την κιθάρα σε ένα Tech 21 combo και την κράτησα για κάτι παραπάνω από 5 λεπτά (έπαιξα για περίπου 2 λεπτά και τον υπόλοιπο χρόνο μελετούσα την κατασκευή και την ποιότητα). Τότε ήρθαν κάτι φιλαράκια του και αμέσως μου ζήτησε πίσω την κιθάρα για να δοκιμάσουν κιθάρες οι νεοαφιχθέντες. Μου έκανε προσφορά μαζί με σκληρή θήκη 1000 Ευρά μετρητά. Ενοχλήθηκα λίγο με το αρχικό γράψιμο σε συνδυασμό με το μετέπειτα άδειασμα-αστραπή αλλά περισσότερο ενοχλήθηκα που μου έκανε τέτοια προσφορά ενώ είχε δει και ο ίδιος προτού μου δώσει την κιθάρα ότι το nut ήταν ραγισμένο και προτίμησε να κάνει την πάπια.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη φορά που έκανα "τηλεαγορά" ήταν φέτος από Thomann που πήρα την Epiphone Joe Perry με Gibson Burstbuckers (570 Ευρώ πριν τα μεταφορικά)' date=' κανα δυο μαγνήτες Seymour Duncan και κάτι ψιλά ανταλλακτικά.

[/quote']

 

Λέει η κιθάρα;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη φορά που έκανα "τηλεαγορά" ήταν φέτος από Thomann που πήρα την Epiphone Joe Perry με Gibson Burstbuckers (570 Ευρώ πριν τα μεταφορικά)' date=' κανα δυο μαγνήτες Seymour Duncan και κάτι ψιλά ανταλλακτικά.

[/quote']

 

Λέει η κιθάρα;

 

Προσωπικά μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ! Το χρώμα της αδικείται από τις φωτογραφίες. Όταν την πρωτοείδα στο site της Epiphone είπα "ποιός μαλ.. θα αγόραζε τέτοιο χρώμα κιθάρα?" lolol και τελικά εγώ ήμουν ο μαλ...! Στα πλάγια και πίσω το σκάφος, η ταστιέρα και ο κλειδοστάτης είναι μαύρο satin, που με βολεύει πολύ και έχει πολύ καλή αίσθηση.

 

Ποιότητα κατασκευής είναι κατά 90% φοβερή. Το μόνο σημείο που διατηρω 10% επιφυλάξεις είναι το πως έχουν μπει πάνω το tune-o-matic και το stopbar, γιατί δεν έχω και πολύ εμπειρία με τα Lespaulια. Επίσης σε ένα σημείο το φιλετο στα πλάγια του σκάφους έχει μπει κάπου ένα χιλιοστό πιο μέσα οπότε υπάρχει ένα μικρό κενό στα ύψη εκεί που τελειώνει το ξύλο και αρχίζει το φιλέτο. Επίσης σε κανα δυο από τα trapezoid inlays φάγανε λίγο περισσότερο ξύλο απ'όσο έπρεπε και γεμίσανε το κενό με επιπλέον κόλλα ή ρητίνη. Όλα αυτά τα είδα αφότου έψαξα εξονυχιστικά την κιθάρα.

 

Απο ήχο και playability....απλά σπέρνει! Οι Burstbuckers είναι φοβεροί, αλλά θέλουν λίγο ψάξιμο όσον αφορά τη ρύθμιση ύψους γιατί έχουν πολύ μεγάλο output. Είτε σε λαμπάτο είτε σε transisto ενισχυτή το συνδέσω, βγάζει φοβερό τόνο. Αυτό που μου αρέσει ιδιαίτερα είναι ότι οι μαγνήτες είναι vintage φάση με περισσότερο output, όπως συνηθίζει ο Seymour (οι μαγνήτες είναι Gibson πάντως) και διατηρούν το χαρακτήρα τους. Για να πιάσεις vintage output δεν έχεις παρά να χαμηλώσεις το volume του μαγνήτη. Στη μεσαία θέση οι δύο μαγνήτες είναι συνδεδεμένοι out of phase και δίνει μια ελαφριά αίσθηση flanger. Η ταστιέρα είναι πολύ καλή.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Απο Στολλα κ σε εμενα μια απο τα ιδια.

Δυο φορες πηγα στη ζωη μου, την πρωτη μου ειπαν δε γινεται να δοκιμασεις, κ τη δευτηρη οτι πρεπει να παρω τηλ κ να κανονισω ραντεβου για να σεταρουν τις κιθαρες κτλ. Δε φτανει που'ναι στου διαολου τη μανα, σιγα μη φαμε κ 2 μερες απτη ζωη μας για να δοκιμασουμε τις κιθαρες του.

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου