Προς το περιεχόμενο

Δοκιμή οργάνων πριν απο αγορά απο e-shop


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχε πάει λοιπόν στον Στόλλα στην Πάτρα και ρώτησε αν μπορούσε να δοκιμάσει μια αντίστοιχη χρηματικά κιθάρα και του είπαν πώς όχι...

 

Αν ισχύει κάτι τέτοιο ...ανεδέστατος ο φίλος σου! :lol:

Πως τόλμησε...; :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα μαγαζιά δεν υπάρχουν μόνο για να φιλοξενούν ταμειακές μηχανές, αλλα δεσμεύουν και κάποιο πραγματικό χώρο για να μπορείς να δείς κάποια όργανα. Επίσης ο πωλητής δεν είναι μόνο ταμίας,αλλά και demonstrator, άρα δεσμεύει κάποιο χρόνο απο τη μίζερη ζωη του για να δειγματίσει τα όργανα αυτά. Ο χώρος και ο χρόνος κοστίζουν όπως ξέρετε,άρα θεωρώ πως κάποιος που θα πάει να σκοτίσει τον χ πωλητή για να ακούσει το τάδε όργανο, κι ύστερα το αγοράσει απο Thomann (πχ) είναι απλά θρασύτατα αγενέστατος και προκλητικά αναιδής, και αν τον συγκεκριμένο δεν τον άφησαν στον Στόλλα καλά του έκαναν.

Εγω προσωπικά μπορεί να του φερόμουν ακόμη χειρότερα.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω εχεις απολυτο δικιο .

ΗΘΙΚΑ δεν στεκει καθολου μια τετοια συμπεριφορα..

Ειναι σαν να παω σε μια αντιπροσωπια για να παρω ενα αυτοκινητο για τεστ ντραΪβ να το οδηγησω μια ολοκληρη μερα & μετα να παω να το αγορασω απο μια αλλη αντιπροσωπια... :?

 

Ασε που και να παραγγειλει τη κιθαρα που θα δοκιμασει σε ενα μαγαζι αποκλειεται αυτη που θα του ερθει απο το εξωτερικο να ειναι ακριβως ιδια (ειδικα αν ειναι Φεντερ οπου οι διαφορες στο βαρος μεταξυ των μοντελλων της ιδιας σειρας ειναι τεραστιες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαγαζιά δεν υπάρχουν μόνο για να φιλοξενούν ταμειακές μηχανές' date=' αλλα δεσμεύουν και κάποιο πραγματικό χώρο για να μπορείς να δείς κάποια όργανα. Επίσης ο πωλητής δεν είναι μόνο ταμίας,αλλά και demonstrator, άρα δεσμεύει κάποιο χρόνο απο τη μίζερη ζωη του για να δειγματίσει τα όργανα αυτά. Ο χώρος και ο χρόνος κοστίζουν όπως ξέρετε,άρα θεωρώ πως κάποιος που θα πάει να σκοτίσει τον χ πωλητή για να ακούσει το τάδε όργανο, κι ύστερα το αγοράσει απο Thomann (πχ) είναι απλά θρασύτατα αγενέστατος και προκλητικά αναιδής, και αν τον συγκεκριμένο δεν τον άφησαν στον Στόλλα καλά του έκαναν.

Εγω προσωπικά μπορεί να του φερόμουν ακόμη χειρότερα.[/quote']

 

Συμφωνώ μαζί σου σε όσα αφορούν το κόστος και το χρόνο του πωλητή κτλ αλλά ο αγοραστής έχει δικαίωμα να δοκιμάσει κάτι πριν το αγοράσει και όταν αποφασίσει τι θέλει να αγοράσει θα κοιτάξει το συμφέρον του.Για να μη παρεξηγηθώ, δεν εννοώ να πάει να δοκιμάσει και να ξέρει απο την αρχή ότι δεν θα το πάρει από αυτό το μαγαζί αλλά να δόσει μια ευκαιρία στο μαγαζί να του κάνει μια προσφορά ανταγωνιστική του thomann και αν αυτό δεν συμβεί τότε να προχωρήσει στην αγορά από εκεί που τον συμφέρει.Εγώ πάντος είχα πρόβλημα με δοκιμή κιθάρας σε μαγαζί στην Αθήνα όπου ο πωλητής ήθελε "να του δείξεις τα χρήματα¨ για να σου δώσει να δοκιμάσεις , μου είχε πει μάλιστα να πάω σε άλλα μαγαζιά να δοκιμάσω τις άλλες κιθάρες που είχα στο μυαλό μου και αν δεν μου άρεσε κάποια και τελικά έμενε μόνο η δικιά του τότε να πήγαινα και θα με 'αφηνε να υη δοκιμάσω την ημέρα που θα την αγόραζα!Ο ίδιος πωλητής όταν μετά από μεγάλη ταλαιπωρεία με άφησε να δοκιμάσω την κιθάρα (στα 5 λεπτά το πολύ τράβηξε το καλώδιο από τον ενισχυτή και μου λέει "απίστευτη εε?") ήθελε να μου τη πουλήσει 450 ευρό πάνω από τη τιμή στο Παρίσι και όταν του είπα ότι μπορεί να μου τη φέρει ένας φίλος μου από εκεί μου έκανε προσφορά 100 ευρό πιο κάτω!Αυτά είχα να πω και τελειώνοντας θα πρότεινα να γίνουμε πιο επαγγελματίες, γιατί όσο εμείς ταλαιπωρούμε τον κόσμο άλλοι πουλάνε και βγάζουν χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι απλή παιδιά: αγοράζουμε από thomann ή άλλα e-shop και αν δεν μας αρέσει την στέλνουμε πακέτο πίσω στους γερμανούς! Στις περισσότερες περιπτώσεις μπορούμε να τους πούμε να προσέξουν κάποια πράγματα, π.χ. η κιθάρα να είναι κάτω από 4 κιλά κλπ. Το μόνο που έχουμε να χάσουμε είναι τα 10-20 ευρώ της μεταφορικής, πράγμα που το προτιμώ από το να τσακώνομαι με τον κάθε ΑΡΧΙΜΑΛΑΚΑ πωλητή που την έχει δει ΝΤΑΒΑΤΖΗΣ (και εμείς τα πουτανάκια του...). Τέλος.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο συζητήσεις με διάφορους μαγαζάτορες έχω καταλάβει ότι συνήθως δεν δίνουν ακριβά όργανα για δοκιμή γιατί μετά έρχεται ο άλλος και τους το ζητάει του κουτιού και έτσι τους μένει αυτό και δεν το πέρνει κανένας.

 

Γι αυτό λοιπόν η λύση είναι το showroom. Γενικά η δοκιμή είναι νεό φρούτο στην Ελλάδα! Σκεφτείτε και στα ηλεκτρονικά (φωτογραφικές μηχανές, κινητά, laptop, mp3 players και λοιπά gadgets). Μέχρι πρίν 2 χρόνια αγόραζες στα τυφλά! Όσπου ήρθε το fnack (public στη Θεσσαλονίκη) και το media markt και βάλανε real συσκευές για να τις τσεκάρει ο αγοραστής και μέσα σε ένα μήνα αντέγραψαν τη στρατηγική όλα τα μαγαζιά ηλεκτρονικών!

 

Γι αυτό λοιπόν ένας συνειδητοποιημένος μαγαζάτορας μπορεί άνετα να κάνει μια επενδυσούλα σε ένα ωραίο showroom όπου θα έχει όλα τα όργανα, ενισχυτές πετάλια για δοκιμή. Δεν έχει να χάσει και κάτι, μπορεί αργότερα να τα πουλάει σε τιμή demo όπως κάνουν και όλοι στην ευρώπη.

 

Α ξέχασα όμως έχουμε ένα πρόβλημα, δεν έχουμε και πολλούς συνειδητοποιημένους :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσότερες περιπτώσεις μπορούμε να τους πούμε να προσέξουν κάποια πράγματα' date=' π.χ. η κιθάρα να είναι κάτω από 4 κιλά κλπ.[/quote']

 

Νομίζω ότι στον Thomann τις έχουν τις κιθάρες πακεταρισμένες, οπότε το να τους πεις, βρες μου μια ελαφριά, ή με τάδε νερά, ή με προσεγμένα τάστα κλπ κλπ, είναι μάλλον δύσκολο να υλοποιηθεί... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες το παιδί είχε σκοπό να αγορασει την κιθάρα απο τον Στόλλα...Αλλά πήγε το καλοκαίρι που μας πέρασε να την δοκιμάσει και δεν τον αφησαν αφού του είπαν ότι δεν μπορείς να τη δοκιμάσεις ούτε κάποιους Mesa Boogie ενισχυτές...Καθόλου...Φερνοντας σαν παράδειγμα τον κιθαρίστα των Socrates λέγοντας ότι μέχρι και αυτός αγοράζει χωρίς να τισ δοκιμάσει.....

 

Χθές του είπα την ιδέα να ψάξει στο thomman.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Κώστας79 ΔΕΝ θεωρώ ότι τα e-shopαδικα είναι μονόδρομος! Έχω ψωνίσει και από εκεί, αλλά το 95% τω αγορών μου είναι από εγχώρια καταστήματα. Τώρα από τιμές το χουμε λιώσει το πράμα αλλα αυτό που έχω να προσθέσω είναι ότι σε κάποια αγορά έδινα π.χ 5-10% πιό πάνω από την τιμή που είχε στο Θωμά στο εγχώριο κατάστημα. ΦΥΣΙΚΑ και το δοκίμαζα πριν το αγοράσω όσο ακριβό και αν ήταν, χρόνο να είχαν οι πωλητές και να μην έπιζαν μόνο και άραζες με την ΗΣΥΧΙΑ ΣΟΥ(μην παρεξηγηθώ ... εννοώ για τον χρόνο τους ότι π.χ λογικό είναι να μην πάω Σαββατιάτικα 12 η ώρα με 4-5 πελάτες μέσα και τους πρίζω φέρε αυτή φέρε την άλλη, όχι αυτή εκείνη, άνοιξε αυτό τον ενισχυτή , ή φέρε εκείνο το πετάλι.... να είμαστε και ρεαλιστές, εννοώ χαλαρά μια τρίτη π.χ μεσημεράκι κτλ) και αποφάσιζες αν σου κανε ή όχι. επιπλέον επί ΤΟΠΟΥ ΣΕΤΑΠ σε ότι έπαιρνα, και μεταξύ μας με επαγγελματισμό και προσοχή σε οτιδήποτε ήταν αυτό.

Επίσης σε πολλές περιπτώσεις και ΩΦΕΛΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΤΟΥ ΘΩΜΑ!!!! εξαρτάται το προιόν την τιμή του και κατά πόσο ευκολύνεται το κάθε μαγαζί.

π.χ Distortion pedal με λάμπα από Καγμάκη πριν 4 μήνες 170€ στο Θωμά τότε έκανε 215€ χωρίς μεταφορικά!

π.χ ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ!!!

Fender Custom shop California Beach, catalina blue, NOS '62 (ναι αυτή την κούκλα την μπλέ!!)την αγόρασα 1890€ με σετάπ - χορδές από το Guitar store στην Σουλτάνη στα εξάρχεια κτλ κτλ και από Θωμά θα ήθελα με την διαφορά του ΦΠΑ και μεταφορικά καμιά 200€ επιπλέον..... και βασικά την δοκίμασα σε 3-4 ενισχυτές με κάμποσα πετάλια οι πωλητές κάθε άλλο παρά απρόθυμοι ήταν... με εξυπηρέτησαν με το παραπάνω και "ξηγήθηκαν" και στην τελική τιμή... από τον Θωμά μπορεί ακόμα να περίμενα μια ΑΣΕΤΑΡΙΣΤΗ κιθάρα ελαφρώς πιό ΑΚΡΙΒΑ.

Και για να λήξει και το θέμα του "κουτιού" που λέμε ....

ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ με ένοιαξε ΚΑΘΟΛΟΥ πού επί βδομάδες όσο ήταν στην βιτρίνα έπαιξαν και 100 κιθαρίστες :lol: :lol: :lol: έτσι έτσι για να ξέρουν τι έχασαν χαχαχαχαχαχαχα μα είναι αστεία πράγματα αυτά..... από την στιγμή που η κιθάρα είναι ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΗ και στο μαγαζί ΔΕΝ σκάω αν είναι στο ράφι ή στο κουτί της, και φαντάζομαι και οι περισσότεροι....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π.χ ΚΑΙ ΝΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ!!!

Fender Custom shop California Beach' date=' catalina blue, NOS '62 (ναι αυτή την κούκλα την μπλέ!!)την αγόρασα 1890¤ με σετάπ [/quote']

 

8O ΜΕΓΕΙΕΣ! Καλόπαιχτη! και ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΜΕΣΩΩΣ! :twisted:

 

taq όμως μη ξεχνάς ότι στην επαρχία δεν είναι έτσι τα πράγματα!

Έχουμε ξαναπεί ο σωστός αγοραστής είναι και συνειδητοποιημένος αγοραστής! Δεν κλείνουμε τα μάτια μας ούτε στην εγχώρια αγορά αλλά ούτε και στην Online, κάνουμε έρευνα και ψωνίζουμε από όπου είναι καλύτερα. Ευτυχώς τα πράγματα αλλάζουν αλλά έχουμε πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου