Προς το περιεχόμενο

Foolish Things


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1ον και σημαντικότερον: Δεν μπορώ. Το είδος δεν το έχω ούτε τεχνικά ούτε τίποτα. Θαυμάζω, από μεγάλη απόσταση, την τεχνική αρτιότητα μουσικών που παίζουν τέτοια πράγματα.

 

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.Πραγματικά.Τα παιξίματα σου μου αφήνουν αυτή την αίσθηση του "μπορώ να παίξω ό,τι γουστάρω αλλά θα παίξω αυτό που θέλω την κάθε φορά".

 

2ον: Το είδος δεν μου ταιριάζει ως τρόπος έκφρασης αυτών που (νομίζω ότι) έχω να πω.

 

Ο Kee Marcello,ένας μελωδικότατος και άκρως εκφραστικός shreder,χρησιμοποιεί στο παίξιμο του τον όρο tension & relief,όπως ο ίδιος αρέσκεται να λέει.Αν τον έχεις ακούσει τον συγκεκριμένο κιθαρίστα θα γνωρίζεις ακριβώς τι εννοώ.

Προς θεού,δεν επιχειρώ να σου υποδείξω κάποιο λάθος στο σκεπτικό σου(δικό σου είναι και μόνο) απλά τονίζω το ότι τέτοιου είδους παντρέματα έχουν πλέον πολλές επιτυχημένες και άκρως ελκυστικές εφαρμογές.

Το feeling μπορεί κάλιστα να πηγαίνει χέρι-χέρι με το shreding,αρκεί βέβαια ο ίδιος ο καλλιτέχνης να το επιθυμεί και να μπορεί να το υποστηρίξει.

 

3ον: Έχω γενικά πρόβλημα με το όλο concept του μία νότα/χορδή τη φορά. Προσπαθώ να δω την κιθάρα ως ένα πολυφωνικό όργανο του οποίου το παίξιμο δεν διαχωρίζεται σε σόλο και ρυθμικό.  

 

Μαζί σου είμαι.Το μία νότα/χορδή τη φορά δεν είναι σόλο αλλά άσκηση.Την πολυφωνικότητα του οργάνου επίσης την έχουν διδάξει κάτι τύποι όπως ο Johnson,o Vai,o Satriani και άλλοι που σαφώς μου διαφεύγουν.

 

Ως γενικό σχόλιο μερικώς εξομολογητικό:

Προτιμώ να αποφεύγω τα bumps με σκέτα "ευχαριστώ" διότι θεωρώ ότι η ειλικρινής ευχαριστία οφείλει να είναι απολύτως ανιδιοτελής αλλά βαριέμαι και να στέλνω π.μ. σε καθέναν ξεχωριστά, άσε που θα ήταν και ενοχλητικό. Παρόλα αυτά, η ευγνωμοσύνη είναι δεδομένη προς όσους μπαίνουν στον κόπο να ακούσουν ή/και να σχολιάσουν.

 

Φαίνεσαι σπουδαίος τύπος και ειλικρινά ταπεινός χαρακτήρας.Οπότε αυτό:

Αγαπητέ μου φίλε Grey, θα σε απογοητεύσω φοβάμαι. Δεν είμαι παικταράς. Ούτε θα γίνω ποτέ.

 

...συγνώμη,αλλά δεν με καλύπτει. :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φαίνεσαι σπουδαίος τύπος και ειλικρινά ταπεινός χαρακτήρας.

Και είναι.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα. Μου άρεσε.

Με πήγε κάπου συγκεκριμένα.

Που; Προσπαθούσα να θυμηθώ.

Το θυμήθηκα. Stefan Eicher.

Αλλά είχα ξαναγράψει για τον Eicher στο Noiz. Αλλά πότε;

Αναζήτηση.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=185724.msg558849#msg558849

Τυχαίο; Δε νομίζω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου