Προς το περιεχόμενο

Audio Interface για Project Studio


ev88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,

 

Βρίσκομαι στην αρχή του στησίματος ενός "σοβαρού" project studio και θα ηθελα την άποψή σας για το πιο σημαντικό μέρος του, το audio interface. Όταν λέω σοβαρόυ εννοώ ότι δεν είναι για χόμπυ αλλά θα ήθελα ένα μεγάλο μέρος των δίσκων μου να μπορώ να το γράφω στο δικό μου χώρο ώστε να μπορώ να πειραματίζομαι χωρίς περιορισμους.

 

Το budget που υπολογίζω για κάρτα ήχου είναι 2000-2500€ και σκέφτομαι κυρίως την UAD Apollo Quad.

 

Θέλω να γράφω όσο το δυνατόν αξιοπρεπέστερα τα πάντα εκτός από τύμπανα.

 

Το DAW μου είναι ProTools 11 σε Mac.

 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλύτερο σ' αυτά τα λεφτά ή υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει με την συγκεκριμένη?

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλύτερο σ' αυτά τα λεφτά

 

Αν δεν κανω λαθος καπου στις αγγελιες ειχα δει εναν prism γυρω στα 2000.

Για ριξε μια ματια.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω και για την prism και για την apogee φυσικά.

 

Aπλά αυτό που συμπαιραίνω τελικά έπειτα και από πιο λεπtομερή έρευνα, είναι ότι προφανώς καλύτερα να αποφύγω την all-in-one λύση βλ. apollo, διότι με τα χρήματα αυτά παιρνω converters, προενισχυτές, dsp, plugins ενω με τη apogee λχ για τα ίδια και παραπάνω χρήματα (δλδ. 8x8 i-o όχι την βασική 2x6 i-o) παίρνω ουσιαστικά μόνο converters και τπτ παραπάνω.

 

Αυτό βεβαια σημαίνει παραπάνω έξοδα για προενισχυτές αλλά μάλλον αξίζει ετσι κι αλλιώς και με 2 κανάλια neve πχ θα ήμουν καλυμμένος γι αυτό που θέλω να κάνω.

 

Κοιτώντας πλέον μόνο intefaces χωρίς προενίσχυση επάνω είδα και την Μotu 24 I/O η οποία είναι στη μισή τιμή σχεδον από τις προαναφερθείσες. Τη συγκεκριμένη Motu την έχω δεί κατά καιρούς να τη δουλεύουν αρκετοί συνάδελφοι και μάλιστα σε αρκετά μεγάλα studios ή σε ηχογράφηση live.

 

Τί εχετε να πείτε γι αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, τελικά έπειτα απο πολύ ψάξιμο και έχοντας δει και ακούσει πολλές κάρτες, καταλήγω στην Apogee Symphony i/o που πέρα απο τους εξαιρετικούς converters, είναι μια λύση με μεγάλες δυνατότητες επέκτασης μιας και η εταιρία δίνει επιλογή μεταξύ εσωτερικών καρτών με ποικίλους συνδυασμούς εισόδων-εξόδων. Επίσης, μπορεί μελλοντικά να αποτελέσει και interface για Pro Tools HD - HDX με μόνο περιορισμό ότι προορίζεται μόνο για χρήση σε Mac.

 

Εαν ενδιαφέρει την κοινότητα, όταν την εχω στα χέρια μου θα ανεβάσω ένα user review που ίσως βοηθήσει ενδιαφερόμενους για inteface αυτής της κατηγορίας. 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, και κάθε σχόλιο η παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτα

794707612_symphony_io.jpg.32b0bf67dc808d894a91ac3a6b214752.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου