Προς το περιεχόμενο

Σκληρη ακουστικη κιθαρα


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι ενας πανευτυχης κατοχος μια Takamine EN 10C του 1992. Οταν την πηρα η κιθαρα φορουσε 10αρες. Μετα απο καποιο καιρο αλλαξα σε 11αρες Elixir οι οποιες ηταν μαλακες και ανθεκτικες. Πριν απο καμια εβδομαδα αποφασισα να κανω ενα βημα και να παω στις 12αρες. Πολυ σκληρη η κιθαρα ρε παιδια. Γκουρσουμι που λεει και ενας φιλος μου. Υπαρχει κανενας τροπος να μαλακωσουμε λιγακι την κατασταση? μιλαμε πηγα να σολαρω και επαθα αγκυλωση στο πρωτο bend. Σημειωτεον πως καποια στιγμη εγινε refrett στο οργανο και καινουριος καβαλαρης και nut. Εκει κομματακι ψηλωσαν και οι χορδες. Εχει τυχει να πιασω ακουστικες με 12αρες και να νομιζω πως παιζω με 10αρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενας τροπος να μαλακωσουμε λιγακι την κατασταση?

 

Φυσικα και υπαρχει:να τη σεταρεις ΣΩΣΤΑ,δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος με τοσο ελαφριες χορδες (οι 12αρες ΕΙΝΑΙ ελαφριες χορδες στις ακουστικες) να μην παιζει ανετα το οργανο,προφανως το nut ειναι πολυ υψηλα κομμενο ή το action & relief υπερβολικα,ή και τα τρια μαζι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τοσο ελαφριες χορδες (οι 12αρες ΕΙΝΑΙ ελαφριες χορδες στις ακουστικες)

...ε όχι δα. Έχουν πολύ σαφή διαφορά αίσθησης και... σκληρότητας. Κι εγώ που είμαι φαν των βαρΓιών χορδών γενικώς, 12ρες σε ακουστικές μονάχα στο τσακίρ κέφι βάζω πού και πού, και δεν τις συνηθίζω. Βρίσκω τον ιδανικό συμβιβασμό σε 11ρες, ή 11ρες hybrid με ορισμένες διαμέτρους από 12ρες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ε όχι δα.

 

Και ομως,η συντριπτικη πλειοψηφια των ακουστικων κιθαρων με 12αρες βγαινουν απο τα εργοστασια....προσωπικα ο ηχος μιας,σοβαρης, ακουστικης με...10αρες και 11αρες μου προξενει απλα τον...γελωτα... ;D (και δεν ειμαι φαν των βαριων χορδων ουτε στις ηλεκτρικες ,ουτε στις ακουστικες...οπου medium χορδες ειναι οι 13αρες και heavy οι 14αρες)...ισως σε καποιες ηλεκτρακουστικες να ψιλο..αντεχονται μια και ο ηλεκτρικος ηχος τους υπερτερει του ακουστικου...αλλα τωρα να βαλεις 11αρες σε καμμια D28 ή σε καμμια J200....ΝΤΡΟΠΗ... ;D

 

Δεν χρειαζεται αλλωστε να ακουσεις εμενα..δες τι γραφει το πακετο...

 

EJ16-3Pk.jpg

 

Παντως η Lakewood μου με 12αρες παιζει...βουτυρο (και δεν εχει και action...σαυρα μια και στις ακουστικες δε...παιζει...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου την σεταρεις καλα μπορεις και να χαμηλωσεις 1 ημιτονιο το κουρδισμα, ή 2. Οι χορδες θα μαλακωσουν πολυ και η πιεση στα ξυλα θα μυηθει. Οσο βαραινουν οι χορδες και ριχνεις το κουρδισμα η μι μπασα περισσοτερο….. γινεται ολο και ποιο  μουντη......

 

1 ημιτόνιο  κάτω E A D G B E  > D# G# C# F# A# D#

1 τόνο κάτω E A D G B E > D G C F A D  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου την σεταρεις καλα μπορεις και να χαμηλωσεις 1 ημιτονιο το κουρδισμα, ή 2. Οι χορδες θα μαλακωσουν πολυ και η πιεση στα ξυλα θα μυηθει. Οσο βαραινουν οι χορδες και ριχνεις το κουρδισμα η μι μπασα περισσοτερο….. γινεται ολο και ποιο  μουντη......

 

1 ημιτόνιο  κάτω E A D G B E  > D# G# C# F# A# D#

1 τόνο κάτω E A D G B E > D G C F A D  

 

 

Κ εγω ενα ημιτονιο κατω επαιζα μα τωρα υπαρχει σαξοφωνο κ φυσαρμονικα και ειναι αδυνατο το ημιτονιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 12άρες είναι πάρα μα πάρα πολύ συνηθισμένες για ακουστική.... θεωρούνται μάλιστα light !!!

Η λύση είναι μία και μόνο μία... ΣΩΣΤΟ SET UP !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει το πράγμα, όντας κυρίως ακουστικός κιθαρίστας και με την πλειοψηφία των λάιβ μου τα τελευταία 15 χρόνια με ακουστική, και έχοντας δοκιμάσει προσεκτικά όλες τις μάρκες και διαμέτρους που μπορώ να βρω, σε καμία περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα τις 11ρες "ελαφριές", ακόμη και για χρήση σε καθαρά ακουστική κιθάρα και όχι στην πρίζα. Θα τις χαρακτήριζα πως έχουν μάλλον την ιδανική ισορροπία διαμέτρου, πρίμων και άνεσης για συχνό και πολύωρο παίξιμο με πολλά μπαρέ, με προσωπική προτίμηση τις phosphor bronze.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acoustic Guitar String Gauges

 

Many acoustic guitars come equipped with "light" gauge acoustic guitar strings. This is probably a good place to start - if you are a heavy strummer and find yourself breaking strings often, you may want to consider buying slightly heavier gauged strings. The following is a list of the standard string gauges included with each set of acoustic guitar strings.

 

typical set of "extra light" acoustic strings: .010 .014 .023 .030 .039 .047 ("ten to forty-sevens")

typical set of "custom light" acoustic strings: .011 .015 .023 .032 .042 .052 ("eleven to fifty-twos")

typical set of "light" acoustic strings: .012 .016 .025 .032 .042 .054 ("twelve to fifty-fours")

typical set of "medium" acoustic strings: .013 .017 .026 .035 .045 .056 ("thirteen to fifty-sixes")

typical set of "heavy" acoustic strings: .014 .018 .027 .039 .049 .059 ("fourteen to fifty-nines")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου