Προς το περιεχόμενο

Σκληρη ακουστικη κιθαρα


solega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι διαφορετικό το τι έχουμε εμείς στο μυαλό μας και το τι ισχύει πολλές φορές...

Μου θυμίζει έναν φίλο μου που στην ηλεκτρική οι 10άρες του φαινόταν "ασήκωτες".... φυσικά αφού έπαιζε με 8άρες !!!

Ωστόσο οι 10άρες είναι και ήταν light !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο πρόβλημα, σε ακουστική η οποία μάλιστα είχε 10ρες! η αίσθηση (βάρους, όχι ηχητικά) ήταν πως παίζω με 12ρες και βάλε!

Σωστό set-up χρειάζεται. Την ανέλαβε μάστορας, κατέβασε το nut, κατέβασε τον καβαλάρη και επειδή δεν αρκούσε, έτριψε λίγο και το ξύλο στο οποιο κάθεται ο καβαλάρης, έφτιαξε αυλάκια εκεί που βγαίνουν οι χορδές απο τα pin, πείραξε τη βέργα, έβαλε και ένα σετάκι elixir (τι ωραίες χορδές για ακουστική τουλάχιστον).

Παίζει "βούτυρο". Σετάρισμα λοιπόν και θα φτιάξει... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικά μετά τον SRV εγινε και λιγο διαγωνισμός το όσο μπορείς βαρύτερα...το θεμα ειναι να "τις εχεις τις χορδες" και όχι να παλευεις.... καλό ειναι κάποιος να αναπτυξει πρωτα το βιμπράτο (..αν το θελει) και μετά να αρχίσει την γυμναστική για βαρυτερα σετ. Εγω πηγα στην ηλεκτρική 10->9->10->11 ,τελικά εμαθα καλυτερα βιμπρατο με τις 9αρες....φυσικά εξαρταται και απο το ειδος , αν παιζεις strumming οκ , δεν χρειαζεσαι πολυ ελαφριές,  αν παλι το παιζεις ....ινδός φαση Mclaughlin  ;D...αναγκαστικά πας σε χαμηλότερα σετ (εκτός και αν εισαι ταναλιας).

σημαντικότερο να μην ταστάρει το οργανο  (ή να ταστάρει όσο θέλεις). Τα ελαφρυτερα σετ  με το ιδιο setup , τασταρουν , αν όμως σηκωσεις το action ο ήχος δεν θα ακουγεται φτωχός (αλλά παλι θα φαινονται πιο σκληρές οι χορδες)...γουστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκληρό ή μαλακό αν μου επιτρέπεται να πω κι εγώ μια άποψη,εξαρτάται και απ το μπράτσο .

Τώρα τα περί πάχους χορδών, είναι και θέμα γούστου και μη το περιορίζουμε σε κανόνες. Εγώ παίζω με 13αρες και στην ηλεκτρική και στην ακουστική. Οι κιθάρες είναι σεταρισμένες σωστά ,αλλά στις ακουστικές μου τα μπράτσα είναι σκληρά και φαρδιά σαν κουπιά ,οπότε με κουράζουν ..............στις ηλεκτρικές μετά όμως όταν πηγαίνω, είναι σα να παίζω με 8άρες  ;D ;D

 

Σαφέστατα θες χρόνο να συνηθίσεις στα μεγαλύτερα διαμετρήματα και δεν τα αλλάζω με τπτ, είναι πιο κοντά στον ήχο μου και δεν τα αλλάζω .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... μιλαμε πηγα να σολαρω και επαθα αγκυλωση στο πρωτο bend

 

Ναι, αλλά μετά πιάνεις την ηλεκτρικη και σηκώνεις 5 ημιτονια χαλαρά  :)

 

Προσωπικά έχω καταλήξει στις μαμισιες 12αρες για τη μικρούλα martin μου και παρά το οτι το σετάρισμά της ειναι ΟΚ τα bends ειναι όντως για αγκύλωση, ειδικά μετά απο tele με 9ρες.

 

ΥΣ. Ως άσχετος και αρχάριος μάλλον δε θα έπρεπε να σχολιάζω τέτοια θέματα, αλλά έχω κολλήσει με το forum και δεν μπορω να διαβάζω μόνο...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι 10ρες της ακουστικης μπορει να ειναι βαριες….. σε σχεση με της 8αρες της ηλεκτρικης... γραφουν ομως  extra light στο κουτακι γιατι  δεν υπαρχουν 9 και 8 για ακουστικη… ειναι οι ποιο ελαφριες του ειδους τους, ειναι θεμα διαβαθμισης, oχι οτι δεν εχουν μπασα……..

 

εχω δοκιμασει αρκετες μαρκες και μεχρι 13αρες, οι οποιες δεν μου κανουν οποτε ουτε οι 14αρες  χρησιμοποιω απλες 11 daddario…  8 euros, μου αρεσουν περισσοτερο και απο ακριβοτερες χορδες. τις βρισκω και ευκολα.

 

με 11 μπορεις να κουρδιζεις στο κανονικο κουρδισμα χωρις να ειναι πολυ σκληρες και χωρις να πιεζουν πολυ τα ξυλα   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ ότι στην ακουστική κιθάρα απαιτούνται 12αρες χορδές και άνω.

Διαφορετικά, ο ήχος πάει περίπατο.

 

Υ.Γ. Ποιός κάνει bends σε ακουστική κιθάρα;Ανοικτά ακόρντα και πολύ είναι.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στυλ που παιζω απαιτει σηκωματα και μπολικο σκαψιμο. Οταν την πηρα τη συγκεκριμενη κιθαρα ηταν αισθητα χαμηλοτερο το action. Μετα απο αλλαγη ταστων καβαλαρη και nut δεν επαιζε οπως πριν. Τωρα αλλαξα και παχος και ειναι αδυνατον να την ευχαριστηθω. Παιζω ακορντα και αισθανομαι πως οταν σηκωσω το χερι μου θα μεινει κανα κομματι στην ταστιερα. Η παιζω σολο και πιστευω πως θα μου φυγει κανα νυχι  ;D ;D ;D ;D

θα επανελθω μετα απο την επισκεψη μου στον μαστορα.

 

Θεωρω τελος πως ενα οργανο που σεβεται τον εαυτο του πρεπει να φορα δεκαρες και ανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω παντως που παιζω παντου στην ταστιερα, πηγαινω ολες τις ακουστικες για setup και εχω κανει επιτυχημενο κατεβασμα μεχρι και σε φτηνη cort. οι περισσοτερες ακουστικες ειναι σεταρισμενες απο τη μανα τους ψηλα, για συγχορδιες στην ανοιχτη θεση. χαμηλες 12ρες ειναι ευκολες στο παιξιμο, αλλα εξαρταται απο τη μουσικη που θελεις να παιξεις και την αποκριση που θελεις απο την κιθαρα. αν κατεβεις υπερβολικα, αισθανεσαι οτι το οργανο ειναι "πνιγμενο", χανεις σε ηχο και σε δυναμικες, οποτε το σκεφτεσαι για 11ρες και λιγο ψηλοτερα.

 

γενικα η κιθαρα πρεπει να σε βολευει. αν για τον αλφα βητα λογο σε ταλαιπωρει, σεταρε την οπως προτιμας. με μια δοκιμη θα την βρεις την λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου