Προς το περιεχόμενο

Zemaitis aluminium guitar top! Πώς να φτιάξω ένα;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχω ενα Engraver αρκετα τιμιο για τα λεφτα του.Ψαχνοντας βρηκα πως γινεται η τεχνικη της σκιασης,του γεμισματος με μαυρο και στο τελος το 3D Effect...αλλα εχει πολυ δρομο ακομα.το προηγουμενο σχεδιο το κραταω.Ειναι τελειο αλλα ειναι για αλλο υλικο.Ειναι να εκτυπωθει με laser σε υλικο σαντουιτς που απο εξω εχει φλοιο inox και απο μεσα ειναι μαυρο οπως οι πινακιδες που συναντας σε ιατρεια.(ισως το κοστος εκτοξευεται εκει αλλα επειδη ειναι πολυ πιο μαλακο απο το αλουμινιο ισως μπορεσεις να το κοψεις μονος σου και γλυτωσεις χρηματα απο υροκοπες etc)προχωραμε και οτι βγει...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Μετα απο πολλες ωρες με γομα μολυβι χαρακα και engraver...finally το σχεδιασμα του εικαστικού τελείωσε.Επόμενα βήματα....

 

1.εφε σκιας

2.εφε 3D

3.black paint fill (με black nail paint)

4.thin laquer coats (αυτό το step δεν είμαι και τόσο σίγουρος οτι χρείαζεται να γίνει)

 

παραθετω εικονα με το αποτελεσμα του σχεδιου...

1200_2375.thumb.JPG.370c6976c0caeb2548c68b1d735f9b04.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος του project!!!Εκανα τι σκιες και το 3D effect αλλα δεν εκανα το paint fill.Το δοκιμασα αλλα το αποτελεσμα δεν μου αρεσε.Ισως δεν το πετυχα εγω καλα και ηταν πολυ φτωχο αλλα οπως και να χει μου αρεσει οπως ειναι.Τωρα που ολη η φαση τελειωσε εχω να πω οτι το ολο θεμα θελει πολυ υπομονη και επιμονη για να γινει αλλα το τελικο αποτελεσμα αξιζει.παραθετω φωτογραφιες.

 

(μενει να μεγαλωσω την τρυπα του pickup swich ωστε να κεντραρω τη ροδελα,ειχα ενα mismatch στο σχεδιο,και να ερθουν αυτα τα bell knobs:  http://www.musikding.de/Scaleknob-30mm  )

 

μοναδικο μειονεκτημα...η κιθαρα ηταν που ηταν βαρια...τωρα ειναι για οσφυαλγια....

100_2386.thumb.JPG.3dc21c2b1b658782331fd79a05d9766c.JPG

100_2396.thumb.JPG.08fc63d15bed08a0af891814472c306f.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο σου, νομιζω οτι ολοκληρωθηκε πολυ καλα. Μονη προσωπικη μου διαφωνια ειναι οι βιδες, μου φαινεται too much, εγω θα το κολλουσα με βενζινοκολλα σε ολα τα κομμενα περιγραμματα, εννοω θα εβαζα κολλα μονο στις ακρες οχι σε ολο, συν τοις αλλοις θα απεφευγα τις τρυπες στο καπακι σε περιπτωση που θα αλλαζα γνωμη και θα εβγαζα το αλουμινιο. Θεωρω πως καλυτερα σταματησες εδω, για να βαλεις χρωμα χρειαζεται βαθυτερο σκαλισμα. Χαιρομαι οταν βλεπω μια ερασιτεχνικη προσεγγιση σ' ενα δυσκολο θεμα, να ολοκληρωνεται υστερα απο ερευνα και πειραματισμο και να καταληγει σ' ενα αισθητικα ωραιο αποτελεσμα.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Ειναι ακριβως οπως το πες.Ερασιτεχνικη προσεγγιση.Τελειωνοντας καταλαβα και τι πρεπει να κανω διαφορετικα "την αλλη φορα" αλλα ετσι ειναι αυτα.Καμια φορα πρεπει να παθεις για να μαθεις.Anyway...μικρο το κακο.(πολυ σωστα ειπες οι για paint fill ηθελε βαθυτερο σκαλισμα...απλα για κατι τετοιο θα χρειαζομουν και καλυτερα εργαλεια) σχετικα με τις βιδες(εψαξα να βρω ισιες οχι σταυρο αλλα εδω στα Χανια...ενας ειναι αν δεν εχει αυτος δεν εχει κανενας..ειχα και εγω τις επιφυλαξεις μου αλλα να σου πω την αληθεια εν τελει δεν με χαλαει καθολου)εχει να κανει με την κουρμπα που εχει η κιθαρα στο καπακι.Καμια κολα δεν θα το κρατουσε κατα την εγκατασταση του.Αν ηταν φλατ θα το κανα οπως ειπες αλλα τωρα ακομα και με τις βιδες ειχε ζορι μεχρι να κατσει το αλουμινιο.(ειναι σκληρο ινοξ και οι τρυπες σκεψου εγιναν με τρυπανακι κοβαλτιου).Ηξερα και τις συνεπειες και τις ειχα σκεφτει....μετα απο τοσο κοπο και ψαξιμο που εριξα ειμαι πεπεισμενος οτι δεν θα ξαναβγει ποτε απο την κιθαρα!!!(τουλαχιστον οχι απο μενα!!!)

 

φιλε scofield για μαυρες το ειχα στο νου μου(και ακομα το εχω...) απλα δεν βρηκα...Αμα ενα πρωι μου τη βιδωσει...το E-BAY και ο STEWMAC να ναι καλα..

100_2387.thumb.JPG.84313479bb1f8b9c4394d8cef65a23a8.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη παραγγειλει Chrome trus rod cover για το headstock αλλα να σας πω την αληθεια στριφογυριζει στο μυαλο μου να το κανω ολο το headstock παλι οπως το σωμα....αυτη τη φορα με φυλλο αλουμινιου πιο λεπτο ετσι ωστε να μπορω να το κοψω εγω χωρις υδροκοπες και εξτρα εξοδα...και μετα χαραξη κατα τον ιδιο τροπο.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inox; Βρε συ ειχα την εντυπωση οτι προκειται για αλουμινιο και σκαλισες ολο αυτο το σχεδιο στο inox; Χαρα στο κουραγιο σου. Αν χρησιμοποιησεις αλουμινιο, το σκαλισμα θα βγει πιο βαθυ και θα κοψεις το περιγραμμα ευκολα με σεγα ξυλοκοπτικης και πριονακι για μεταλλα χρυσοχοιας. Κανε και το headstock θα ματσαρει ωραια.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου