Προς το περιεχόμενο

Zemaitis aluminium guitar top! Πώς να φτιάξω ένα;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους. Κατα τη γνωμη μου το headstock χαλαει το συνολο. Κοιτωντας την κιθαρα στις ολοσωμες φωτογραφιες θα δεις οτι στην κεφαλη υπαρχει ασαφεια, θελω να πω, απο καποια αποσταση, δεν καταλαβαινω τι βλεπω. Προσωπικα θα προτιμουσα να δουλευες οπως στο σωμα, δηλαδη μια πλακα αλουμινιου στο μεγεθος της κεφαλης, μ' ενα περιθωριο ας πουμε 3 χιλ. που θα εδινε ενα μαυρο σαφες περιγραμμα, θα ηταν τρυπημενο για τα κλειδια και θα εσυγκρατειτο απο τα παξιμαδια και τις ροδελλες των κλειδιων στη θεση του. Αυτο θα ηταν 1,5-2χιλιοστα παχος που μπορεις να βρεις στο εμποριο και θα κοβοτανε με σεγα ξυλοκοπτικης και καταλληλο πριονακι. Θα μπορουσες να κρατησεις και το δικο του truss rod cover, που σαν μαυρο θα εκανε ωραια αντιθεση με το αλουμινιο. Αυτα βεβαια ειναι δικες μου αποψεις για το πως το βλεπω εγω, ομως περι ορεξεως...

Ξερω οτι εχεις ριξει πολλη δουλεια και κουραστηκες, το παθαινω κι εγω σε αυτα που κανω, στο τελος...θελω να τελειωνω. Μετα απο λιγο καιρο ξαναδες το, αν νομιζεις οτι αυτα που λεω στεκουν. Παντως χιλια μπραβο και παλι.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλημερα και σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις.αυτα που λες ειναι σεβαστα και στεκουν και παραστεκουν.τα εχω και εγω στο μυαλο μου και να εισαι σιγουρος οτι μολις ερθει η ωρα να αλλαξω χορδες θα το δοκιμασω.οχι οτι δεν μ αρεσει οπως ειναι αλλα εχθρος του καλου το καλυτερο!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Φιλε Buddy.L σημερα με εφερε ο δρόμος μου κοντα απο το μαγαζί που εκανα την υδροκοπή.Ετσι περασα να αγορασω ενα μικρο κομματακι 15χ15 απο το ιδιο inox αλουμινιο που εφτιαξα το σωμα ετσι ωστε να δοκιμασω καποια στιγμη και το headstock.Για καλη μου τυχη ειχε ο ανθρωπος ενα μικρο κομματακι και μου το χαρισε.Μαλιστα ειναι και πιο λεπτο απο το αλλο (η προσοψη ειναι η ιδια "σαγρε inox σαν το σωμα) που για το headstocκ βολευει αφανταστα ετσι ωστε να το κρατανε αρκετες σπειρες απο τα παξιμαδια των κλειδιων.Για κακη μου τυχη ομως μολις τσεκαρα την κιθαρα κ ειδα οτι αυτο το περιθωριο 2,3 χιλιοστα που μου ειχες προτεινει να το κοψω μικροτερο ωστε να φαινεται απο πισω το μαυρο περιγραμμα...ΔΕΝ το εχω.Αν τσεκαρεις προσεκτικα προηγουμενες φωτος του headstock θα δεις οτι ειδικα οι ροδελλες στο υψος της ΛΑ και ΣΙ αντιστοιχα δεν αφηνουν το επιθυμητο περιθωριο.Ειναι πολυ εξω.Αν μπω στη διδικασια λοιπον να το κοψω θα πρεπει να κοπει η "προσωπο" (δεν ψηνομαι) η ενα χιλιοστο μεσα κατι το οποιο δεν ξερω κατα ποσο μου εξασφαλιζει οτι θα φαινεται οπως θα επρεπε το μαυρο περιγραμμα...Any Ideas?

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Leon και από μένα μπράβο :D....Για το head κάνε τις δοκιμές σου σε χαρτί να δείς εάν σου αρέσει και μετά κόβεις...έτσι κι αλλιώς τώρα είσαι στις λεπτομέρειες και δεν βιάζεσαι...Η κιθάρα είναι μία χαρά και χωρίς το head

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Marathon σ ευχαριστω.Μολις γεμισουν λιγο οι μπαταριες θα ξαναδω το θεμα του headstock με πιθανοτερη καταληξη ομως να μην αλλαξω τιποτα και να το αφησω οπως ειναι.Δυστυχως παραειναι εξω τα κλειδια και δεν εχει και πολυ νοημα.Θα δουμε.Ξεκινησα να δουλευω το project οπως μου ειπες αλλα στην πορεια με εστελναν οι εταιρειες απο τον αννα στον καιαφα και στο τελος κανενας δεν μου εδινε και καμια εγγυηση για το αποτελεσμα με το κοστος βεβαια να ξεφευγει....οποτε το πηρα προσωπικα το θεμα και εριξα ατελειωτες εργατωρες ετσι ωστε αν κατι παει στραβα να γ***σταυριζω εμενα και να μη κλαιω τα ευρο που εδωσα.Το αποτελεσμα με δικαιωσε οχι γιατι δεν εχει ατελειες αλλα γιατι πρωτον το εκανα μονος και δευτερον εμαθα και 5 καινουρια πραγματα για χαραξη κοπη μεταλογλυπτικη.(μου εμεινε και το βαλιτσακι με το engraver και τα adaptors να χαραξω πολυ πιο ευκολα απο ποτηρι μεχρι...τα 2 μπροστινα μου δοντια αμα μου τη βιδωσει!!!!)Τεσπα οπως και να χει το να αποσπας καλα λογια απο ανθρωπους που το κατεχουν το αθλημα οπως εσυ ειναι αν μη τι αλλο τιμητικο.Σ ευχαριστω και παλι.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brother leon καλημερα. Θα ηθελα να σου ξεκαθαρισω κατι, inox αλουμινιο δεν υπαρχει. Αλλο ειναι το inox(ανοξειδωτο) και αλλο ειναι το αλουμινιο. Ειναι δυο πολυ διαφορετικα μεταλλα μεταξυ τους, το inox εναι παρα πολυ σκληρο σε συγκριση με το αλουμινιο, γι' αυτο αλλωστε ειχα εκφρασει και καποια εκπληξη οταν καταλαβα οτι, οταν ελεγες αλουμινιο εννοουσες inox. Μην επιχειρησεις να κοψεις το inox, που σου χαρισαν, θα βασανιστεις πολυ. Αν τελικα αποφασισεις να συνεχισεις στο headstock, βρες αλουμινιο, δεν ειναι σπανιο, πιθανον να εχουν εκει απ' οπου πηρες και εκοψες το inox. Δεν πειραζει που οι ροδελλες των κλειδιων ειναι στην ακρη, αν αφησεις περιθωριο στο περιγραμμα ας καβαλανε και λιγο, απο μια μεση αποσταση δε θα φαινεται τιποτα. Αν παλι θελεις να το κοψεις προσωπο, παλι θα εχεις την εντυπωση του μαυρου περιγραμματος, αφου σχεδον παντα το κεφαλι θα φαινεται υπο γωνια οποτε, θα βλεπεις τα μαυρα πλαινα του. Αν δουλεψεις σε αλουμινιο θα δεις οτι και το engraver δε γλυστραει οπως στο inox και βαθυτερο σκαλισμα θα κανεις επειδη ειναι πιο μαλακο ;) Τωρα που πηρες το κολαι σκεψου οτι μπορεις να σκαλισεις κι αλλα πραγματα πανω στο οργανο, οπως καπακια μαγνητων και το χορδοστατη της lp. Eπειδη ειναι δυσκολο να μεταφερεις το σχεδιο σε μια μεταλλικη χρωμιωμενη επιφανεια, πρωτα το σχεδιαζεις σε μια χαρτοταινια, το κολλας στο αντικειμενο και μετα πατας το...on στο engraver ;D

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπερα μου και παλι.Ηρθαν τα Knobs αλλα πριν τα βαλω θελω να κανω μια ερωτηση.Τα Κnobs που ηρθαν ειναι BELL TYPE σφιγγουν με βιδα και θα αντικαταστησουν αλλα "SPEED TYPE" που εμπαιναν "εφαρμοστα".Στο Shaft οπως ειναι λογικο υπαρχει η σχισμη δεν ειναι SOLID.Υπαρχει κινδυνος να σπασει το shaft απο το βιδωμα με της βιδας?Αν ναι το να κανω fill τη σχισμη (κατα καποιο τροπο να γινουν SOLID) και μετα να βιδωσω το knob αποτελει λυση?Αν οχι εχετε να προτεινετε καποια αλλη λυση?Ευχαριστω.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Φιλε Buddy L εχεις απολυτο δικο σχετικα με τις διαφορες του αλουμινιου με το ινοξ και το διαπιστωσα....the hard way...οταν μετα το τελος του project επεσε στα χερια μου ενα κομματακι αλουμινιο και σκαλισα.Πολυ πιο μαλακο και πιο βαθυ χαραγμα(αντικειμενικο)...αλλα στην οψη το ινοξ τα σπαει (υποκειμενικο).Σχετικα με το Headstock εννοειται το οτι ειναι τα κλειδια πολυ εξω δεν με πτοει και οτι οταν ερθει η ωρα θα το δοκιμασω.Απλα αν βαλω αλουμινιο αυτη τη φορα οπως λες φοβαμαι μηπως εχω "διχρωμια" και χαλαει το τελικο αποτελεσμα.Θα δουμε....οι χορδες ειναι καινουριες οποτε εχω κανα διμηνο μπροστα μου να δω θα κανω με αυτο!!!Εβαλα και τα Κnobs και ολα κομπλε.Παραθετω βιντεακι για να δουμε και πως ακουγεται και οχι μονο πως φαινεται.(Ο ηχος ENNOEITAI ειναι χαλια. GUITAR-ZOOM G71UT-MRSHALL VALVESTATE 80...REC ΜΕ KODAK 12MP CAMERA)

 

PS.Δεν εκανα αυτο με τη χαρτοταινια.Σχεδιαζα με μολυβι και αν δεν μου αρεσε επεφτε σβησιμο.Αν ηταν οκ...το ON στο engraver που λες κ εσυ!!!

 

Εδω το link : http://www.youtube.com/watch?v=igmVgCEwCSI&feature=youtu.be

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το τελικό αποτέλεσμα,ειδικά με τον τρόπο που το έκανες.

 

Πριν καιρό ψάχτηκα για κάτι ανάλογο σε μια Epi flat top και είχα κάνει κάτι επαφές με κάποιες εταιρείες αλουμινίου,αλλά μου ζητούσαν το σχέδιο σε autocad.

Αλλά δε το προσπάθησα με το autocad καν.

 

Μετά το προσπάθησα με το dremel και εκείνο το προσάρτημα που κάνει engraving,αλλά πήγα να το κάνω τελείως ελεύθερα και στο τρίτο φύλλο αλουμινίου που χαράμισα τελείωσε η καριέρα μου ως χαράκτης.;D

Όμως και το μολύβι και η ταινία,θα με βοηθούσαν πολύ.

Αν ξαναπέσει καμιά flat top στα χέρια μου θα το ξαναπροσπαθήσω..

 

Υ.Γ.Ένας μέλος εδώ είχε κάνει κάτι χαράξεις με λέιζερ σε αλουμινένιο pickguard που είχαν βγει πολύ ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου