Προς το περιεχόμενο

Zemaitis aluminium guitar top! Πώς να φτιάξω ένα;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Δηλαδη στις 100 τυχαια επιλεγμενες εργασειες τι ποσοστο θα ελεγες οτι ειναι αυτα τα μεγαλα εργα, ωστε να πουμε οτι στην Ελλαδα εχουμε μεγαλες δουλειες και οχι οτι υπαρχουν και καποιες μεγαλες δουλειες;  

 

Προσωπικα μιλωντας παντα, δεν ασχολουμαι με μεγαλες δουλειες και επιλεγω τους πελατες και με αλλα κριτηρια περαν το χρηματικου, ακριβως γιατι ειμαστε μια μικρη εταιρεια και πρεπει να βγαζουμε καλες δουλειες. Οποτε οταν πρεπει να επιλεξω, προτιμω να δουλεψω με εναν που ενδιαφερεται για το αποτελεσμα οσο και εμεις παρα με εναν που θα πει: εγω δεν ξερω αλλα εμενα η μανα μου/ γκομενα /γυναικα θελουν ..... κατι

 

leon7pap sorry για το offtopic.

-Θα ηθελες καποιο δικο σου σχεδιο ή θα αγορασεις καποιο ετοιμο εχεις βρει καποιο δωρεαν;

-η αποτυπωση με laser σου αρεσει;

-εχεις δει χαραξη σε μεταλλο ; ( μιλαμε για μυτες απο σκληρο μεταλλο που χαρασουν το πιο μαλλακο μεταλλο)

-τι ποσο σκεφτεσαι να δαπανησεις;

-ποσο χρονος μπορεις να διαθεσεις καθημερινα για αυτο το project;

 

Μια ιδεα θα ηταν να ξεκινησεις και τα πρωτα σχεδια τα τυπωνεις σε χαρτι και τα ακουμπας απλα επανω. Οταν εισαι ικανοποιημενος τοτε προχωρας σε πιο ακριβες λυσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατ αρχην ευχαριστω ολους τους συμφορουμιτες για το ενδιαφερον και τις πληροφοριες.Δεν εχω προβλημα η χαραξη να γινει με λειζερ.αυτο που θελω ειναι το τελικο σχεδιο να ειναι "καθαρο" να φαινεται η λεπτομερεια κ οι γραμες να ειναι μαυρες για να κανει αντιθεση με το αλουμινιο.δεν καιγομαι να ειναι αναγλυφο.σχετικα με το σχεδιο τωρα...δεν μπορω να πω σε καμια περιπτωση οτι σχεδιαζω τοσο καλα ωστε να αναλαβω να το κανω μονος μου...σαν ιδεα εχω να φτιαξω barbed wire σαν περιγραμμα...πιο μεσα κ προχωροντας στο εσωτερικο της les paul τα λουλουδια που εχει κ η ΖΕΜΑΙΤΙΣ ιδια ως προς τη θεση(αλλα με αγκαθια κ barbed wire ) οπου λεει greco...θα βαλω τα δικα μου και κατω απο τη γεφυρα που εχει χωρο για το εκαστοτε σχεδιο θα βαλω κατι που ακομα δεν εχω καταληξει.το σχεδιο μπορει να το αναλαβει φιλος αλλα οχι και την κοπη χαραξη...με ενδιαφερει ξαναλεω μονο η λεπτομερεια κ η αντιθεση.εντελως μπακαλιστικα θα πω οτι αν το λειζερ για το αλουμινιο ειναι οτι ο πυρογραφος για το ξυλο τοτε its ok...κανενα προβλημα...δεν καιγομαι να ειναι αναγλυφο.μπορει καποιος να κανει εκτιμηση για το κοστος?

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, λοιπον εγω θα κανω την εξης προταση:

Προσπαθησε μονος σου. Δυσκολο και θα παρει παραπανω χρονο, αλλα θα το χαρεις.

 

Το πρωτο βημα ειναι να μελετησης καλα διαφορα σχεδια και να προσπαθησεις να κανεις ενα προχειρο σχεδιο, πολυ προχειρο ομως, οπου θα αποτυπωνεται αυτο που θελεις.

 

ειτε πας σε σχεδιαστη ειτε το ολοκληρωσεις μονο σου, αυτο το βημα ειναι απαραιτητο. Απλα εαν πηγαινες σε σχεδιαστη, εσυ θα εδειχνες σχεδια που σου αρεσουν, αυτος θα σου εκανε ερωτησεις και θα καταληγατε σε καποιο προσχεδιο το οποιο υστερα απο διορθωσεις θα οδηγουσε σε τελικο σχεδιο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εκανα μερικα τηλεφωνα σε εταιριες κοπης χαραξης και ειτε δεν μπορουν να το κανουν ειτε οι τιμες που μοθ εδωσαν ηταν απαγορευτικες.(60 euros μονο κοπη!!!) ετσι αποφασισα να το προχωρησω μονος μου κ οπου με βγαλει.ορεξη εχω βιασυνη δεν εχω οποτε....οποτε κ αμα τελειωσει.Σε πρωτη φαση βρηκα ενα ρεταλι αλουμινιο 2mm.Το ετριψα γιατι ειχε γρατσουνιες κ εφυγε η mirror οψη που ειχε.Εχω ξεκινησει να το κοβω με τη σεγα αλλα τρωει τα πριονακια για πρωινο...μετα θελω να βρω ενα τροπο να το τριψω και να το γυαλισω...και μετα ξεκιναω σχεδιασμο (ενας φιλος) και χαραξη...παραθετω και μερικες φωτογραφιες.Ξερω οτι αν ειναι να γινει επαγγελματικη δουλεια θα κοστισει αρκετα οποτε συμβιβαζομαι με το οτι ΔΕΝ θα γινει επαγγελματικη δουλεια αρα μερος του αποτελεσματος θα ειναι και η ατελεια...οτι καλυτερο βγει χωρις περιορισμο σε εργατωρες αλλα με οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος...το ενα διορθωνει (μεχρι ενα σημειο βεβαια) το αλλο....

2013-10-04_20_25_06.thumb.jpg.406e8f011bf08c085785e6ee7092a9aa.jpg

2013-10-04_20_25_34.thumb.jpg.20c6653815e21ff1cc6b26a62de7cece.jpg

2013-10-04_20_24_33.thumb.jpg.53ef5a98a9e92446c0ab72121ae6cc76.jpg

2013-10-04_20_21_10.thumb.jpg.5a2fb56cd3f85ad61ba150cd1888bce2.jpg

2013-10-04_20_20_46.thumb.jpg.fe1d34924a2914605ebab586d3c49bec.jpg

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν περνάς ένα ασημί χρώμα την κιθάρα σου και μετά κανείς ο,τι σχέδια θέλεις;

 

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελεις να κανεις λεγεται hand engraving και ειναι τεχνικη της οπλουργιας(gunsmithing). Ειναι μια τεχνη παρα πολυ δυσκολη και με παραδοση σε μεγαλο βαθος χρονου. Υπαρχει και στη χρυσοχοια αλλα η εγχαραξη γινεται με κοπτικα(gravers) που τα κρατας και τα σπρωχνεις με το χερι, για να κανεις απλες γραμμες, ενω στην οπλουργια χρησιμοποιουνται καλεμια που τα χτυπας με ελαφρυ σφυρι και κανουν βαθυτερο σκαλισμα. Αν ψαξεις στο youtube σχετικα με gunsmithing θα δεις πολλα. Καποτε με την τρελλα που με εδερνε αγορασα ενα ηλεκτρικο engraver(μη φανταστεις κανενα πανακριβο εργαλειο, καμμια φορα το φερνει και το lidl) και σκαλισα ενα σχεδιο στο καπακι του καβαλλαρη μιας tele. Aν το βρω μπορει να το ποσταρω να το δεις. Παντως, καλη επιτυχια στο εγχειρημα.

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χαρακτης ειναι ενας τεχνιτης που υπηρετει πρωτιστως την τεχνη του.

μπορει να προσφερει τις υπηρεσειες του,σε εντελως διαφορετικα μερη.

 

οι  πιο διαδεδομενες εφαρμογες ειναι:

 

στην οπλουργια:

perazzi, οπλα γνωστα για τα σκαλισματα τους

http://www.perazzi.com/azienda

 

στην βαθυτυπια ( σπανιοτητα στις μερες μας):

Bureau of Engraving and Printing http://www.moneyfactory.gov

 

η απλα ως μεσο εκφρασης:

http://en.wikipedia.org/wiki/Albrecht_Dürer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα κατεληξα στην υδροκοπή.Παραθετω πιο κατω φωτογραφια με το αποτελεσμα.το δοκιμασα στην κιθαρα και (Thank God) το καπακι καθεται ακριβως.Τωρα για το πως θα το συνεχισω εχω διαφορα κατα νου.Σκεφτομαι να φτιαξω το σχεδιο στον υπολογιστη σε κλιμακα 1/1  μετα να το εκτυπωσω σε χαρτι κ με καρμπον να το πατησω πανω στο αλουμινιο.Τελος να το χαραξω (εχω και το ιδιο φτηνο πλην τιμιο εργαλειακι απο το LIDL που προανεφερε ο φιλος BuddyL .Φιλε BuddyL  ποσταρε αν θελεις και τη φοτο με το καπακι του καβαλαρη που σκαλισες) και μετα με καποιο τροπο (υπαρχει συγγεκριμενη τεχνικη αλλα δεν την ξερω) να γεμισω μαυρο χρωμα τις χαρακιες.Τελος λουστραρισμα (δεν ξερω στην προκειμενη περιπτωση αν ειναι απαραιτητο.Το σκεφτομαι πιο πολυ σαν seal)Υπαρχει και η πιο απλη εκδοχη σχεδιασμα σε κλιμακα 1/1 καρμπον και περασμα απο πανω αντι για χαραξη ανεξιτηλα μαρκαδορακια 0.8mm και 3mm μετα λουστραρισμα (εδω νομιζω επιβαλεται) και τελος...εχς αυτο το διλημμα.(υπαρχει και η λυση του σχεδιου σε διαφανο αυτοκολητο και κολλημα στο αλουμινιο αλλα μαλλον την απορριπτω)

100_2285.thumb.JPG.82794e158af95762c113b97f6a3241fd.JPG

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και η πιο απλη εκδοχη σχεδιασμα σε κλιμακα 1/1 καρμπον και περασμα απο πανω αντι για χαραξη ανεξιτηλα μαρκαδορακια 0.8mm και 3mm μετα λουστραρισμα (εδω νομιζω επιβαλεται)

Υπάρχει και η ακόμα πιο απλή εκδοχή...η εκτύπωση πάνω στο αλουμίνιο σε κλίμακα 1/1....όπως κάνω εγώ στις κιθάρες μου, με ανώτερη απόδοση από το να το κάνεις στο χέρι. Μπορεί να μην θέλει ούτε λουστράρισμα γιατί παράλληλα με τα χρώματα, περνάει μία UV λάμπα που τα "ψήνει" :)

ray7.jpg

εδώ βλέπεις το τελικό προϊόν της εκτύπωσης.

ray12.jpg

 

άλλο βέβαια αυτό και άλλο το χάραγμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα μερικα τηλεφωνα σε εταιριες κοπης χαραξης και ειτε δεν μπορουν να το κανουν ειτε οι τιμες που μοθ εδωσαν ηταν απαγορευτικες.(60 euros μονο κοπη!!!)

Τελικα κατεληξα στην υδροκοπή.

Πόσο πλήρωσες για την υδροκοπή και που την έκανες εάν επιτρέπεται?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου