Προς το περιεχόμενο

Θεματάκι με κάρτα ήχου alesis io2


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Been there done that. Και τους asio4all εγκατέστησα και με τον μαγαζάτορα επικοινώνησα που με τη μία μου πρότεινε 2-3 πράγματα και ότι αν δεν βρώ άκρη μπορώ να την αλλάξω.

 

Οι drivers ήταν το πρώτο που σκέφτηκα. Αλλά το πρόβλημα εμφανίζεται και με κλειστό pc...  :o

 

Το έχω απομονώσει ότι το πρόβλημα εμφανίζεται όταν ΔΕΝ χρησιμοποιείται απο κάποια εφαρμογή. 5 ώρες tomb raider χθες βράδυ :P και δεν ακούστηκε το παραμικρό... με το που έκλεισα τον υπολογιστή μετά απο λίγο...βιιιινγκ.

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια λούπα με το ρεύμα. Κάποιος συντονισμός με καμιά συσκευή εκεί γύρω, κάποια γείωση, το πολύμπριζό που είναι συνδεδεμένος ο υπολογιστής. Ρύθμιση του bios perhaps...

 

(Μόλις θυμήθηκα ότι πρέπει να έχει επιλογή στη motherboard wake on usb που αν δεν απατώμαι είναι για να επιτρέπει σε εξωτερικές συσκευές να ανοίγουν το pc... λες? )

 

ΥΓ. Ευχαριστώ που μου δώσατε σημασία του φτωχού!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχεις βάλει τροφοδοτικό, ή το δουλεύεις μέσω USB;

 

 

Νο τροφοδοτικό... δεν έχει καν είσοδο. Την έχω κοιτάξει πάνω κάτω δεν βρήκα τρύπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πρέπει να είναι πρόβλημα του τροφοδοτικού στο PC, αφού δούλευε κανονικά στο Mac...

 

Ένα καλό τροφοδοτικό λογικά θα σου λύσει το πρόβλημα, και βέβαια είναι και η καλύτερη ίσως επένδυση για να μακροημερεύσει το PC, αλλά και να το έχεις και στο μέλλον για το επόμενο PC σου.

 

Προς το παρόν βάλε σε άλλη μπρίζα το PC, και απέφυγε τα πολύμπριζα, μπας και δεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τροφοδοτικό του pc-ίου αν και τα έχει τα χρονάκια του (5-6) είναι (ήταν καλύτερα) κορυφή. Δεν θυμάμαι ακριβώς model άλλα είναι ένα τις thermaltake sta 700watt. Όταν είχα στήσει το pc το είχα ξεψαχνίσει τότε το θέμα σαν gamer(περισσότερο τότε) και προγραμματισής ;)

 

Δεν το φοβάμαι πολύ. Περισσότερο τη motherboard απο θέμα hardware φοβάμαι αν και δεν αποκλείω τίποτα.

 

Αυτό με τα πολύμπρίζα πρέπει να το λύσω γιατί σε 1 πολύμπριζο που του έχω και 2-3 "ταφ" έχω τα πάντα. Ηχεία, οθόνεςμ εκτυπωτή, τηλέφωνα, router ότι υπάρχει.. εκεί γύρω!

 

εδιτ: Η δευτερή πρίζα όμως δύσκολα να βρεθεί. Δεν υπάρχει κάποια σε απόσταση βολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό με τα πολύμπρίζα πρέπει να το λύσω γιατί σε 1 πολύμπριζο που του έχω και 2-3 "ταφ" έχω τα πάντα. Ηχεία, οθόνεςμ εκτυπωτή, τηλέφωνα, router ότι υπάρχει.. εκεί γύρω!

 

 

Καταστροφή  ;D ;D  Ξεκίνα από αυτό  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την ηλεκτρική σου εγκατάσταση όπως σου λέει ο manosx, δώσε την πίσω εφόσον μπορείς και πάρε κάτι της προκοπής.

Πρόσεξε να έχει υποστήριξη απο την εταιρεία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε... καιρό το αναβάλω να μπω στον χαμό απο καλώδια και πρίζες που βρίσκετε εκεί πίσω αλλα μάλλον πρέπει να το τολμήσω έ? ¨Ηγγικεν η ώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την ηλεκτρική σου εγκατάσταση όπως σου λέει ο manosx, δώσε την πίσω εφόσον μπορείς και πάρε κάτι της προκοπής.

Πρόσεξε να έχει υποστήριξη απο την εταιρεία.

 

Θα δοκιμάσω να χωρίσω pc απο τις υπόλοιπες συσκευές αρχικά να δώ αν συνεχίζει το θέμα.

 

Αν ειναι όμως να την αλλάξω να κοιτάξω για κάποια (και) με ξεχωριστή τροφοδοσία... μην τυχών ξαναπέσω στο ίδιο προβλημα? Αν έχω γενικά θέμα με το ρεύμα θα το λύσει το extra τροφοδοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα ρευματα δε θα ειχες κατι τετοιο σαν συμπτωμα... Παρα μονο οταν ηχογραφεις η κανεις ακροαση εναν βομβο τον χερτζ του δικτυου ΔΕΗ... Με τιποτα στο λεω(εχω 30 μπριζες κι εγω ετσι με δυο ρακερες στο στουντιο και με 2 χιλιαριδες ενισχυτες να ρουφανε) ο υπολογιστης σου εχει ανοιχτη την καρτα ενω εχει κλεισει ο ιδιος.. Δηλ ακομα περναει ρευμα στους κομβερτορες της καρτας, και με κενη εισοδο και εξοδο σε δεινει θορυβο μετασχηματησης σαν μια τηλεοραση που ειναι στο ρευμα και κλειστη απο το remote και εξακολουθει να περνει ρευμα(κοκκινο led)  και το τροφοδοτικο κανει θυροβο-συρινακι πολυ υψηλης συχνοτας που σπαει @ρχιδι@.. Τωρα να το λυσεις ...μπως? αλλαζεις το σετρισμα στο bios που ειπες για της usb, μετα δοκιμαζεις σε αλλους υπολογηστες να δεις αν "σκαβει " κι εκει η καρτα, αν ειναι οκ παντου τοτε..1 αλλαξε τροφοδοτικο, 2 αλλαξε μητρικη, 3 η αλλαξε καρτα ηχου... σε guitar rig με asio4all (το βαζεις στο setings audio.. Asio ..) αααα και ισως εχει θεμα με το sleep mode στα windows 7... Απενεργοποιησε κι αυτο.. Ουφφφφ... Μπαφιασα.. Δες και πες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου