Προς το περιεχόμενο

Πού θα βρω ψηλή βάση για πλήκτρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εννοω να εχει την flight case κλειστη κανονικα κ απο πανω να βαλει το όργανο.

Αυτό το κατάλαβα.

Τα πεντάλ όμως βολεύουν κάτω από τα όργανα, συνήθως. Δεν ξέρω, όπως τον βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πάω για ακροβασίες έτσι; χαχα

 

Έχω ένα παλιό Korg Trinity που ζυγίζει περίπου 14 κιλά και ένα midi controller που ζυγίζει άλλα 4.

 

Επίσης δεν έχω flight case! Θα προτιμούσα πάντως κάποια κανονική βάση, κι όχι πατέντες, για να είναι όλα πιο τακτοποιημένα και να μην γίνει καμιά στραβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλιστα. Αν το βαρύ όργανο θα είναι κάτω, έχει καλώς. Το λέω για το κέντρο βάρους. Όσο πιό χαμηλά το κέντρο βάρους τόσο καλύτερα.

Αν πάρεις βάση τύπου Χ να προσέξεις να κλειδώνει με πύρο και όχι με δοντάκια, για μεγαλύτερη ασφάλεια. Επειδή θέλεις ύψος, να προσέξεις το άνοιγμα (πάνω γωνία του Χ) της βάσης, μην ξεχνάς πως μέχρι τις 90° είσαι ο.κ., λιγότερο από 90° θέλει προσοχή στο δεξιά-αριστερά μην σου φύγει κάποιο όργανο. Μπορεί η βάση να φτάσει στο ύψος που θες αλλά μην ξεχνάς ότι υπάρχουν όρια.

 

Θα σου πρότεινα βάση τύπου Ζ όπου έχει λιγότερες πιθανότητες να μπαλαντζάρει.

Να τις κοιτάξεις και μόνος σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... το βαρύ θα είναι κάτω, αλλά όπως φαίνεται η γωνία θα είναι αρκετά μικρότερη των 90 μοιρών.

 

Θα κοιτάξω για Z βάση. Όπως είπα και στο αρχικό ποστ, έχω βρει την Ζ-92 της Quiklok αλλά μόνο στο εξωτερικό, και θα κοστίσει πάνω από 200€. Για αυτό θέλω να εξαντλήσω όλες τις άλλες περιπτώσεις στην Ελλάδα. Ευχαριστώ σε όλους για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την QUIKLOK QL-642 την έχω κι εγώ, φέτος έιχα πάνω ένα FATAR VMK 188 PLUS και από πάνω ένα TRITON EXTREME 61 και την είχα κι εγώ τόσο ψηλά όσο τη θες και εσύ.

Οπως καταλαβαίνεις έπαιζα όρθιος και μάλιστα συνέχεια πιάνο σε αυτή τη βάση (και όχι μόνο).

Πρέπει να σου πω ότι είναι από τις πιο σταθερές βάσεις που κυκλοφορούν για αυτή τη κατάσταση που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παίζετε όρθιοι; Σας βολεύει ειδικά στα πιανιστικά παιξίματα;

Την quicklok την συνιστώ κι εγώ. Πάνω από 4 χρόνια την έχω.Τις μισές μέρες του χρόνου λύνεται και ξαναστήνεται σε live και studio πρόβες.

Της φορτώνω 20-25 κιλά σε σύνολο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το όρθιοι στο παίξιμο και το πετάλι σε συνδυασμό με τη βάση είναι ενα θεμα.

Λογω ρεπερτορίου π.χ. παίζω όρθιος οπότε κανω και προβες ορθιος για να ειμαι προπονημένος στο λικνισμα με το ρυθμο και για να δινω εμφαση στα μερη μου στο live. Αμα επαιζα καθιστος παντα και πηγαινα μετα να παιξω ορθιος αν δεν ειχα εξασκηθει πιστευω δεν θα τα καταφερνα στην πραξη. Ισως αλλοι μπορουν να παιξουν ανεξαρτητα απο αυτο και ορθιοι και καθιστοι , δηλαδη δεν θελουν εξασκηση σε αυτο.

Αν παιζεις γενικα ορθιος και μελετας ορθιος και χορευεις σε αυτο που μελετας ακομα και στο σπιτι σου, ειναι καλο και για την υγεία γιατι καίς περισσότερες θερμίδες και μάλιστα θεωρητικα καταναλώνεις λιπος γιατι ειναι χαμηλης εντασης προπονηση και εχει αποδειχτει οτι μεταξυ 100-120 σφυγμων το λεπτο εισαι στη ζωνη καυσεως λιπους, δεν χρειαζεται  ο οργανισμος  την καυση γλυκογονου για ενεργεια και προτιμα το λιπος. Οποτε αδυνατιζετε γιατι καποιοι γερασατε και κανατε κοιλιες, χχααχαουα

 

Τωρα αν παιζεις καθιστος, επιβαρυνεις εξ ορισμου μιαμισυ φορα την σπονδυλικη σου στηλη, αν παιζεις ορθιος, με προυποθεση ομως να εχεις σωστη ανατομικη θεση, οχι κλιση επιβαρυνεις μια φορα την σπονδυλικη σου στηλη (και τους μυς που εχουν το ρολο της στηριξης)

Αν επαιζες ξαπλωτος θα επιβαρυνες μιση φορα την σπονδυλικη στηλη, αλλα θα ειχες ελαφρα μυικη κατάκλιση αν το εκανες συνεχομενα για μερες.

Αυτη ειναι η αναλογια επιβαρυνσης.

 

Παρενεργεια του παιζοντας ορθιος θα μπορουσε να θεωρηθει η μεγαλυτερη καταπονηση του νευρικου συστηματος συνολικα αν λαβουμε υποψη και τις υπολοιπες δραστηριοτητες του ανθρωπου στην ημερα, οι δραστηριοτητες επηρεαζουν προσθετικα την καταπονηση του νευρικου συστηματος αναλογα με την ποσοτητα και το ειδος τους.

 

Δεν ξερω τις προδιαγραφες ολων των βασεων αλλα επειδη κυριως εχω δουλεψει στις Χ, αναλογα με το υψος, το βαρος που επηρεαζει το εκτοπισμα, την εκταση των χεριων που εχει καποιος, την δυναμικοτητα της εκτελεσης,  την κλιση που χρειαζεται στο πανω οργανο και το κεντρο βαρους οσο ψηλοτερα παει σε συναρτηση με το βαρος των οργανων κ.α. ...... παραμετροι που μπορει να μετατρεψουν μια προβα η ενα live σε τραγωδια με απώλειες σε ανθρωπινο δυναμικο και εξοπλισμο.

 

Τελος το πεταλι σε ορθια θεση στις βασεις Χ εμενα μου δημιουργει προβλημα γιατι ειμαι σχετικα ψηλος με μεγαλα ακρα και επειδη ειμαι και ψωνιο και χτυπιεμαι λιγακι το τοποθετω λιγο προς τα δεξια και πανω στην κινηση το παταω και το σερνω κοντραροντας το στη δεξια κολωνα της βασης την οποια πολλες φορες παταω ειτε μαζι ειτε χωρις το πεταλι, αναλογα με τη βαση και το ανοιγμα που παιρνει.

 

Δεν ηθελα να πω κατι με αυτα, σκεψεις μου με αφορμη το θεμα ειναι.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου