Προς το περιεχόμενο

Yamaha CS40m review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tι? Κι αλλο review αναλογικου synth? :-X Ναι, κι αλλο! eeee.png

Ο φιλος μας ο Γιαπωνεζος ειχε κεφια σημερα. Οποτε ανεβασε ακομα ενα review (το τριτο) αυτη τη φορα απο το Yamaha CS40m, ενα αναλογικο 2φωνικο synth του 1979.

Απορω μονο που τα βρισκει ο αλητης ολα αυτα τα vintage synths και τα κανει review. ;D ;D

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω μονο που τα βρισκει ο αλητης ολα αυτα τα vintage synths και τα κανει review. ;D ;D

...στα σκουπίδια...κανείς δεν τα χρησιμοποιεί σήμερα με τα softsynths :D :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δουλευει (και) για την Yamaha σαν sound designer για παρα πολλα χρονια, οποτε εχει προσβαση στο...μουσειο της. Ο τυπος δεν ειναι καθολου τυχαιος παντως. Προχτες ειδα και ενα βιντεο που επαιζε ηλ. κιθαρα, πολυ funky παιξιμο μιλαμε, δεν ηξερα οτι επαιζε και κιθαρα ο τερλος.. ;D

 

Bio:

Katsunori UJiie is a creative director, composer, arranger, and keyboardist. And He has a great career in field of software production, musical education, and producing. As a sound designer, He produced for Yamaha digital equipments like DX, SY, QY, VL, EX, CS, MOTIF, etc and Arturia software synthesizers. Also He visited many countries like Asia, Russia and Europe as a demonstrator.

Vice Chief Managing Director of Japan Synthesizer Programmers Association (JSPA)

 

Band Interests

Steely Dan, Stevie Wonder, Joe Sample, George Duke, David Foster, Chicago, Michael MacDonald, Larry Carlton, Tower of Power, and more...

Δεν παιζεται ο γερο-Katsunori. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεται δεν παίζεται...μια αγγλική λέξη δεν μπορεί να προφέρει. Sai kiyso oscilator magazaki pirai to kino .....ο σχιστομάτης.

Έχει και πρόσβαση στο μουσείο.

Κατσανούρης ο last emperor...και οι λατέρνες των 70s..sta 2000 ευρώ..+

Τι τρολάρισμα έκανα...

 

Σοβαρά τώρα...δεν περιμένω να μου δώσει κάτι αυτό και το κάθε τέτοιου είδους βίντεο.

Ιστορικά προϊόντα...αλλά μην τα εκθειάζουμε...πλέον.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παίζεται δεν παίζεται...μια αγγλική λέξη δεν μπορεί να προφέρει.

Δεν είναι ανάγκη, ξέρει να επικοινωνεί με αυτά που ξέρει και με τη μουσική.

 

...στα σκουπίδια...κανείς δεν τα χρησιμοποιεί σήμερα με τα softsynths :D :D

Κι όμως...

Εξαρτάται ποιός είναι αυτός ο κανείς  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι λατέρνες των 70s..sta 2000 ευρώ..+

Εδω πωλουνται (και θεωρουνται και Top synths τρομαρα τους...) λατερνες των...00s στα 3500€, οι λατερνες των 70s σε πειραξαν? Στην τελικη, οι λατερνες των 70s εχουν τουλαχιστον δυο αντικειμενικους λογους να πωλουνται σε τετοιες υψηλες τιμες, την παλαιοτητα/ιστορικοτητα και την σπανιοτητα τους. Και δεν μιλαω καν για τον ηχο τους γιατι το κριτηριο αυτο ειναι σχετικα υποκειμενικο στα synths. Οι λατερνες των 00s τι λογους εχουν να πωλουνται σε τετοιες υψηλες τιμες? "Η κατασκευη τους απο...πλατινα" θα μπορουσε να πει καποιος, αν αυτο ηταν αληθεια. Ελα που δεν ειναι...

 

Σοβαρά τώρα...δεν περιμένω να μου δώσει κάτι αυτό και το κάθε τέτοιου είδους βίντεο.

Ιστορικά προϊόντα...αλλά μην τα εκθειάζουμε...πλέον.

Εμενα παλι εχει να μου δωσει αρκετα πραγματα. Με πρωτο και κυριο τον ηχητικο τους χαρακτηρα οταν αυτα τα vintage synths παιζονται μονα τους χωρις καμια συνοδεια αλλου μουσικου οργανου και εξω απο οποιαδηποτε μιξη. Ποσοι πληκτραδες εχουν ακουσει 5-10 λεπτα solo παιξιματος ενος, πχ, Roland SH-2? Ποσοι πληκτραδες εχουν δει εστω και σε φωτο ενα Yamaha VL1 ή καποιο αλλο σπανιο αναλογικο ή ψηφιακο synth? Απο "εγκυκλοπαιδικης" πλευρας και μονο να το δεις, τα βιντεο αυτα κατι προσφερουν.

Τελος, κανεις δεν εκθειαζει κατι σε αυτα τα βιντεο, ουτε ο Katsunori UJiie και φυσικα ουτε κι εγω, η γνωμη μου εξαλλου για τα παλια αναλογικα synths ειναι γνωστη εδω μεσα και καθε αλλο παρα εκθειαστικη μπορει να χαρακτηριστει. reading2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω πωλουνται (και θεωρουνται και Top synths τρομαρα τους...) λατερνες των...00s στα 3500€, οι λατερνες των 70s σε πειραξαν? Στην τελικη, οι λατερνες των 70s εχουν τουλαχιστον δυο αντικειμενικους λογους να πωλουνται σε τετοιες υψηλες τιμες, την παλαιοτητα/ιστορικοτητα και την σπανιοτητα τους. Και δεν μιλαω καν για τον ηχο τους γιατι το κριτηριο αυτο ειναι σχετικα υποκειμενικο στα synths. Οι λατερνες των 00s τι λογους εχουν να πωλουνται σε τετοιες υψηλες τιμες? "Η κατασκευη τους απο...πλατινα" θα μπορουσε να πει καποιος, αν αυτο ηταν αληθεια. Ελα που δεν ειναι...

Εμενα παλι εχει να μου δωσει αρκετα πραγματα. Με πρωτο και κυριο τον ηχητικο τους χαρακτηρα οταν αυτα τα vintage synths παιζονται μονα τους χωρις καμια συνοδεια αλλου μουσικου οργανου και εξω απο οποιαδηποτε μιξη. Ποσοι πληκτραδες εχουν ακουσει 5-10 λεπτα solo παιξιματος ενος, πχ, Roland SH-2? Ποσοι πληκτραδες εχουν δει εστω και σε φωτο ενα Yamaha VL1 ή καποιο αλλο σπανιο αναλογικο ή ψηφιακο synth? Απο "εγκυκλοπαιδικης" πλευρας και μονο να το δεις, τα βιντεο αυτα κατι προσφερουν.

Τελος, κανεις δεν εκθειαζει κατι σε αυτα τα βιντεο, ουτε ο Katsunori UJiie και φυσικα ουτε κι εγω, η γνωμη μου εξαλλου για τα παλια αναλογικα synths ειναι γνωστη εδω μεσα και καθε αλλο παρα εκθειαστικη μπορει να χαρακτηριστει. reading2.gif

 

ΤΙ ΛΕΣ? :o

 

Για ποιές λατέρνες, ιστορικότητα και παλαιότητα μιλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου