Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κονσόλα Soundcraft FX16II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Χθές ήρθε στα χέρια μου η κονσόλα FX16ii που πήρα μεταχειρισμένη από ένα Γερμανό στο ebay.

Τσεκάρω να δώ ότι δουλεύουν όλα σωστά και παρατηρώ πρόβλημα στα κανάλια 7 και 12.

Ακόμα και χωρίς τίποτα συνδεδεμένο παρουσιάζουν θόρυβο και crackling (xρατσα χρουτσα που λένε) χωρίς να σταματάει κουνώντας το fader ή τα knobs. Σταματάει μόνο με κούνημα της κονσόλας ελαφρό χτύπημα στο σασι πάνω απο τις εισόδους και μετα αν πας να συνδέσεις κατι μπορεί να ξαναρχίσει στον ίδιο ή μικρότερο βαθμό.

 

Έχετε καμιά ιδέα στο τί μπορώ να κάνω για να τη φτιάξω? Αν είναι τίποτα απλό όπως άλλαξε ένα πυκνωτή εκεί ή επιδιόρθωσε μια κόλληση ή άλλαξε το jack κτλ. πιάνουν τα χέρια μου και περισσότερο φίλων μου που ασχολούνται με ηλεκτρονικά κτλ.

 

Από ότι είδα στο site της soundcraft λέει ότι αντιπροσωπεία είναι ο bon studio. Αν τους την πάω για φτιάξιμο εκεί θα με γδάρουν ζωντανο φαντάζομαι όποτε ψήνομαι να το αποφύγω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ έναν άλλο μάστορα. Για πείτε καμια γνώμη.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ειδα η κονσολα εχει pre/post fader option για το Direct Output.

Εχεισ δοκιμασει να το "βαλεις" pre και να δεις/ακουσεις αν παραμενει ο θορυβος απο το Direct Output?  

 

συνηθεις υποπτοι σε τετοιες περιπτωσεις ειναι:

 

"κακα" solder connections

"κακοι" opamps

"κακοι" (leaky) πυκνωτες

 

Επισης αν υπαρχουν ribbon cables, προπαθησε να αλλαξεις τα χαλασμενα καναλια με καποια απο αυτα που δουλευουν για να δεις αν το προβλημα ειναι στα cables ή στο PCB του καναλιου.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου