Προς το περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα ηχογραφησης (DAW) προτείνετε?


eridanous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους,

θα ήθελα να συζητήσουμε περί DAWs: ποιο χρησιμοποιεί ο καθένας, ποια έχει δουλέψει και δεν του άρεσαν (ή του άρεσαν)...

 

Προσωπικά, αυτά που ξέρω μέχρι στιγμής είναι τα Cubase, Reaper, Pro tools, Nuendo.

 

Χρησιμοιποιώ από αυτά το Reaper στο laptop, διότι μου φαίνεται πιο ελαφρύ, και το Cubase 5 σε σταθερό Η/Υ, το οποίο όμως παρουσιάζει διάφορα προβλήματα.

Για το λόγο αυτό ψάχνω καινούργιο DAW για να αντικαταστήσω το Cubase 5.

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που να αναγνωρίζει όλα τα plugins που έχω περάσει στο Cubase?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά, αυτά που ξέρω μέχρι στιγμής είναι τα Cubase, Reaper, Pro tools, Nuendo.

 

Για το λόγο αυτό ψάχνω καινούργιο DAW για να αντικαταστήσω το Cubase 5.

Aφού ξέρεις τα Pro tools και το Nuendo...γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτά?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού ξέρεις τα Pro tools και το Nuendo...γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτά?

 

Αυτά εννοώ ότι τα ξέρω σαν τίτλους, όχι να τα δουλεύω  :P

Έχω δουλέψει μόνο Cubase και Reaper...

Το Nuendo από κάτι reviews που είδα, μου φάνηκε ολόιδιο με το Cubase... Έχουν διάφορά?

 

Επίσης για το Pro Tools οι απόψεις γενικά στο Internet διίστανται... Έχει κανείς άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ τα επαγγελματικα DAW που αναφερεις ειναι καλα και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σου παρουσιασουν ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ αν ειναι ORIGINAL & ΣΩΣΤΑ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ.

 

Απο εκει και περα συνηθως με το DAW που ξεκιναμε συνεχιζουμε..

 

Επίσης για το Pro Tools οι απόψεις γενικά στο Internet διίστανται... Έχει κανείς άποψη?

 

πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο , τα pro tools ειναι η δημοφιλεστερη επαγγελματικη πλατφορμα κατι που σημαινει οτι αν καποιος εχει "προβληματα" μαζι τους κατι δεν κανει σωστα.... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο , τα pro tools ειναι η δημοφιλεστερη επαγγελματικη πλατφορμα κατι που σημαινει οτι αν καποιος εχει "προβληματα" μαζι τους κατι δεν κανει σωστα....   

 

Τέλεια, οπότε ξέρει κανείς αν τα Pro Tools θα αναγνωρίζουν τα plugins του Cubase?

Όλα τα DAWs συνεργάζονται με όλα τα plugins?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τον ορο "τα plug ins τoυ Cubase",αν αναφερεσαι στα NATIVE plug ins του ΦΥΣΙΚΑ και ΜΟΝΟ το Cubase μπορει να τα τρεξει,κανενα αλλο προγραμμα.

 

Αν αναφερεσαι σε plug ins γενικοτερα τα περισσοτερα δουλευουν σε ολα τα DAW.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε και αυτο που ειναι free και αν σου "κανει" μπορεις να αγορασεις την εκδοση που σου ταιριαζει.

 

http://www.presonus.com/products/Studio-One/explore/start-free-go-pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τον ορο "τα plug ins τoυ Cubase",αν αναφερεσαι στα NATIVE plug ins του ΦΥΣΙΚΑ και ΜΟΝΟ το Cubase μπορει να τα τρεξει,κανενα αλλο προγραμμα.

 

Αν αναφερεσαι σε plug ins γενικοτερα τα περισσοτερα δουλευουν σε ολα τα DAW.

 

Αναφέρομαι σε plug ins γενικότερα, (όπως τα Waves) τα οποία τα εγκατέστησα ξεχωριστά από το Cubase.

Όσον αφορά τα native plugins του Cubase, δε με πολυνοιάζουν γιατί φαντάζομαι ότι κάθε πρόγραμμα θα έχει τα δικά του, τα οποία λογικά θα είναι παρόμοια σε όλα τα προγράμματα και αρκετά απλά στη χρήση (πόσο να διαφέρει ένα απλό gate από το ένα DAW στο άλλο...?). Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε και αυτο που ειναι free και αν σου "κανει" μπορεις να αγορασεις την εκδοση που σου ταιριαζει.

 

http://www.presonus.com/products/Studio-One/explore/start-free-go-pro

 

Οκ ευχαριστώ, θα το κοιτάξω... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου