Προς το περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα ηχογραφησης (DAW) προτείνετε?


eridanous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!!

Η αλήθεια είναι ότι στο λάπτοπ πέραν του Cubase και του Reaper, έχω κάνα - δυο άλλα προγράματα, όπως Matlab (είναι λίγο βαρύ) και κάποια compilers για γλώσσες προγραμματισμού, αλλά μέχρι εκεί. Θα δοκιμάσω να του κάνω format και να έχω μόνο για ηχογραφήσεις τα Windows και ίσως εφαρμώσω αυτό που λέει ο ev88, δηλαδή σε ένα δεύτερο σκληρό ή σε άλλο partition να βάλω Linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Cakewalk Sonar X2.

Το παλαιότερο σε περιβάλλον windows. Φθηνό και με ατελείωτες δυνατότητες. Όσα και να δώσεις καλύτερο δεν παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια και αναφερθηκε το linux, δουλευει κανεις σοβαρα DAW προγραμματα σε linux? Υπαρχουν? Ξερω οτι μπορεις να τρεξεις εξομοιωση windows, αλλα τα windows προσπαθουμε να αποφυγουμε :)

 

δεν το εχω ψαξει, και βασικα αυτο με σταματα απο το να βαλω linux σπιτι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι άσχετος απο daw .. τώρα κάνω τα πρώτα μου δειλά βήματα....ΑΛΛΑ επειδή λίιιγο το είχα κοιτάξει το θέμα για linux υπάρχει αυτο: http://ubuntustudio.org/

οπότε κάτι θα γίνεται και εκεί....

 

επίσης υπάρχει και το audacity σε linux

άπλα πληροφορίες μήπως κάποιος με περισσότερες γνώσεις και εμπειρία σε daw τις βρεί χρήσιμες για να ψαχτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και αναφερθηκε το linux, δουλευει κανεις σοβαρα DAW προγραμματα σε linux? Υπαρχουν? Ξερω οτι μπορεις να τρεξεις εξομοιωση windows, αλλα τα windows προσπαθουμε να αποφυγουμε :)

 

δεν το εχω ψαξει, και βασικα αυτο με σταματα απο το να βαλω linux σπιτι

 

 

Καλα κανεις.Θα δεις οτι οτιδηποτε σοβαρο προγραμμα χρειαζεσαι θα πρεπει να το τρεχεις μεσω wine γιατι το linux πολυ απλα δεν εχει(καλυτερα daw=windows,περισσοτερα και ποιοτικοτερα plugin=windows λιγοτερα προβληματα με drivers =windows κτλ κτλ κτλ).Υπαρχει το ardour σαν daw για linux (οπως και το roseguarden και το lmms-alla fruity loops-)αλλα παλι θα βρισκεις τον εαυτο σου να αναζητας ακομα και τα free plugin των windows και θα πρεπει παλι μεσω wine να γινει η δουλεια με οτι προβληματα αυτο συνεπαγεται.

 

Με λιγα λογια πολυ φασαρια,σεταρισμα και προβληματα για το τιποτα.Κανε dual boot αν θες και βαλε linux αλλα για την μουσικη ασε windows partition αλλιως θα γνωρισεις αυτο που λενε πηγα Λαμια μεσω Νεας Υορκης 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον έχει όρεξη και χρόνο υπάρχει και το (συμπληρώστε τα κενα  ;D) H@c_int_sh ... (ελπίζω να μη bannαριστεί) ακα ο-εσ-εξ-X-86 προτζεκτ.. Mιας και μιλάμε για Unixοειδή, για κάποιον που έχει εξοικείωση με τα linux οι οροι bootloader, extensions κλπ είναι πάνω κάτω γνωστοί.

 

Και απ' ότι γνωρίζω πολύ καλά, υπο τις κατάλληλες προϋποθέσεις (βλ. συμβατο 100% hardware) μπορείς να έχεις απίστευτα καλά αποτελέσματα.

 

Και αν κάποιος θελήσει να ασχοληθεί, υπάρχει μια τεράστια ιντερνετική κοινότητα από πολλές και διάφορες πηγες που μπορεί να βρεί τα πάντα σχετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου