Προς το περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα ηχογραφησης (DAW) προτείνετε?


eridanous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα από όλα, είναι εντελώς λάθος άποψη να μην έχει Antivirus ένα μηχάνημα. Βέβαια χρειάζεται κάτι ελαφρύ και αξιόπιστο, πιθανότατα με κάποιες custom ρυθμίσεις για να μην γίνεται ενοχλητικό.

 

Από εκεί και πέρα, το να μην έχει internet, και πιο συγκεκριμένα να μην έχει ΜΟΝΙΜΗ πρόσβαση στο internet, θα το πρότεινα σαφώς, αλλά ΜΟΝΟ για μια studio- hardcore DAW λογική  ;D, περισσότερο για προληπτικούς λόγους. Δε θεωρώ, πλέον, λογικό για απλή- ερασιτεχνική χρήση να έχουμε τέτοιες απαιτήσεις, διότι πρώτον τα σύγχρονα μηχανήματα έχουν τους πόρους να ανταπεξέλθουν, και επίσης τα windows 7 είναι σταθερά μέχρι όσο δεν πάει, και δευτερον η απλή χρήση του τύπου 5-6 track αφήνει ένα σύγχρονο μηχάνημα στο 5% του CPU, οπότε προς τι τα hardcore στησίματα; ;D Kαλό είναι όμως να προτιμούμε ενσύρματο internet, γιατί οι wifi κάρτες είναι πρώτες υποψήφιες για τα DPC προβλήματα.

 

Βέβαια, αυτοί με το γάντζο, θα φάνε ΤΟ πακέτο με internet και ταυτόχρονα την παρέλαση των troyan από τα σπασμένα, αλλά WGAFF  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα προβλήματα είναι θέμα hardware και driver κατά κανόνα. Δεν είναι λογικό να αλλάζεις DAW πλατφόρμα για κάθε πρόβλημα που συναντάς.

 

Συμφωνώ μαζί σου αλλά... στο λάπτοπ δεν παίζω παιχνίδια και τέτοια, δεν έχει γεμάτο σκληρό και τα specs του είναι καλά γενικά. Οπότε να μου βγάζει τόσο χοντρό πρόβλημα λόγω "αργού" hardware το βρίσκω λίγο δύσκολο. Θεωρώ πιο πιθανό να είναι πρόβλημα του driver, αλλά του έχω περάσει το driver της κάρτας ήχου (Tascam US - 1800). Πόσο πιο κατάλληλο θα είναι ένα άλλο driver?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να μου βγάζει τόσο χοντρό πρόβλημα λόγω "αργού" hardware το βρίσκω λίγο δύσκολο.

Είναι πολύ εύκολο...εάν έχεις "σπασμένα" προγράμματα....εάν τα plugins σου είναι "προβληματικά" -μάλλον- θα έχεις τα ίδια προβλήματα και στα άλλα daws.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκαν τα pro tools. Tα LE 8  που έχω εγώ εδώ και 3 χρόνια (ΓΝΗΣΙΑ) μέχρι πέρσι δεν ήταν συμβατά με τα  win 7 . Για νεώτερες εκδόσεις δεν γνωρίζω, αλλά εφόσον έφαγα 3 χρόνια το κανάλι να τα στρώσω, δεν σκοπεύω να τα αλλάξω, αν δεν μου τη ξανακάνουν..............και προς ώρας δείχνουν σταθερά στο μηχάνημά μου και με τα 7 εδώ και 1 χρόνο.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πιο πιθανό να είναι πρόβλημα του driver, αλλά του έχω περάσει το driver της κάρτας ήχου (Tascam US - 1800). Πόσο πιο κατάλληλο θα είναι ένα άλλο driver?

 

Δοκιμασες τον ντρα'ι'βερ που σου προτεινα στο αλλο θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασες τον ντρα'ι'βερ που σου προτεινα στο αλλο θεμα?

 

Ναι αλλά δε μπορώ να το ρυθμίσω να αναγνωρίσει τις εισόδους της κάρτας ήχου...

Το μόνο που βλέπει είναι ένα stereo in και ένα stereo out που είναι τα ηχεία του λάπτοπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου αλλά... στο λάπτοπ δεν παίζω παιχνίδια και τέτοια, δεν έχει γεμάτο σκληρό και τα specs του είναι καλά γενικά. Οπότε να μου βγάζει τόσο χοντρό πρόβλημα λόγω "αργού" hardware το βρίσκω λίγο δύσκολο. Θεωρώ πιο πιθανό να είναι πρόβλημα του driver, αλλά του έχω περάσει το driver της κάρτας ήχου (Tascam US - 1800). Πόσο πιο κατάλληλο θα είναι ένα άλλο driver?

 

Δεν ειναι μονο παιχνιδια,μπορει να εγκαθιστας πχ διαφορα μικροπρογραμματα που φαινομενικα δεν πιανουν χωρο αλλα την κανουν τη ζημια τους.Για μενα ειναι ειτε ιος,ειτε πολλα αχρηστα εγκατεστημενα προγραμματα οπως ειπα παραπανω,ειτε trojan απο σπασμενα προγραμματα plugins που ισως εχεις εγκαταστησει ειτε συνδιασμος ολων η καποιων απο τα παραπανω(δεδομενου οτι τα specs σου οπως λες ειναι καλα).

 

Οπως προταθηκε και προηγουμενα αμα θες να λειτουργει οσο το δυνατον καλυτερα να το χρησιμοποιεις μονο γιαυτο(ηχογραφηση).Μινιμαλισμος στην εγκατασταση προγραμματων(μονο τα απολυτως απαραιτητα),οπωσδηποτε antivirus(avast που ειναι light και free) οχι σπασμενα, συχνή συντηρηση του μηχανηματος(καθαρισμος σκληρου,registry κτλ κτλ κτλ) και ισως και λιγη παραπανω ram.Mεινε με το Cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι καλό είναι να μην αλλάζεις συνέχεια προγράμματα. Εχω αλλάξει 2 cubase στα 10 χρόνια που γράφω στο σπίτι.Τώρα χρησιμοποιώ το SX. To θεωρώ ότι πιο πλήρες και εύχρηστο έχω δει. Απο κει και πέρα έχω ξαναπει τη γνώμη μου για το πως στήνεται ένα μηχάνημα αν θες να κάνεις ηχογραφήσεις απροβλημάτιστες για χρόνια...

 

Το στήνεις με καλή μητρική, μεγάλη μνήμη και ssd δίσκο για τα προγράμματα και το λειτουργικό (μόνο αυτα που θελει μια ηχογράφηση και ΤΙΠΟΤΕ άλλο) και ένα δεύτερο κοινό σκληρό για αποθηκευση. Το μηχάνημα δεν μπαίνει στη τηλεφωνική γραμμή του διαβόλου  ;D ;D ούτε για αστείο, μόνο για να κάνεις register τα προγράμματά σου, και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν σου χρειάζονται και αντιβιοτικά που καταλήγει η χρήση τους χειρότερη απο τον ίδιο τον υιό....

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το Cubase και πιστεύω ότι είναι ένα άψογο επαγγελματικό εργαλείο.

Είναι γεγονός ότι πρέπει σε κάποια φάση να καταλήξει κανείς ότι θα χρησιμοποιεί το x DAW και να το "παντρευτεί".

Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να μείνει με αυτό και να μάθει τις ιδιαιτερότητές του καθώς από ό,τι φαίνεται όλα διαθέτουν πλέον εξαιρετικές ικανότητες να τα βγάλουν πέρα ακόμα και με πολύπλοκα projects (τα καλά επακόλουθα του ανταγωνισμού).

Επίσης, μιλώντας ως μέσος άνθρωπος που στο σπίτι του έχει ένα PC (δυστυχώς ακόμη δεν έχουμε καταφέρει να έχουμε ένα σε κάθε δωμάτιο με ειδικές ρυθμίσεις  :o ) που μπορεί να χρησιμοποιείται και από άλλο μέλος της οικογένειας, θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν κάποια standards.

Δηλαδή, προγράμματα που πραγματικά χρησιμοποιούνται και όχι για να λέμε ότι τα έχουμε (portable versions σε κάποια ενδείκνυται), συχνή συντήρηση (defrag, registry clean κλπ), διαφορετικός δίσκος για λειτουργικό-προγράμματα και διαφορετικός για projects, ελαφρύ antivirus.

Having said that  ;D νομίζω ότι με επένδυση μόνο σε RAM, θα τα πας περίφημα. Εγώ τόσα χρόνια, δεν έχω κάποιο πρόβλημα και το PC το έχω φτιάξει το 2006 (μόνο RAM έχω προσθέσει)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης,

 

Το να έχεις 1 pc που κάνει τα πάντα δε σημαίνει ότι είσαι υποχρεωμένος και να τρέχεις μόνο μια ''κόπια'' του λειτουργικου...Αυτό που για μεγάλο διάστημα με είχε βολέψει, ήταν το να έχω 2 σκληρούς οπου και στους 2 ήταν εγκατεστημένο λειτουργικό (και μάλιστα το ένα από τα 2 ήταν Linux) οπότε είχα τα Windows μου ''σπαρτιατικα'', με εγκατεστημένα μόνο οσα προγράμματα ήθελα για τη μουσικη, και με το Linux έμπαινα internet, δουλευα open office, κατέβαζα κλπκλπ. Στο 2ο δίσκο θα μπορούσε να είναι και άλλη μια εγκατάσταση των windows εννοείται.

 

Άρα το να έχεις ένα τόσο ''σκληροπυρινικο'' setup για DAW εφαρμογές δεν αποκλείει το να χρησιμοποιείς το pc σου και για άλλα πράγματα. Έτσι είχα και ένα πολύ σταθερό και "απομονωμένο" DAW και όλες τις ευκολίες που ήθελα χωρίς να ζημειώνει η μια χρήση την άλλη.

 

Κι ακόμα και στην περίπτωση που δεν θέλει κανεις dual boot, υπάρχουν και τα Virtual Machines οπού μπορείς να έχεις μέσα στο κύριο λειτουργικό άλλο ένα ''εικονικό'' και να κάνεις τα πάντα μέσα από αυτό (κυριως σχετικά με ίντενετ, κατεβασματα κλπ), χωρίς να επηρεάζεται το βασικό σύστημα αρκεί βέβαια νε έχεις ένα δυνατό μηχάνημα που με αρκετούς πόρους να ''μοιραστεί'' με το φιλοξενούμενο λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου