Προς το περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα ηχογραφησης (DAW) προτείνετε?


eridanous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ? Αφού έμαθες το reaper απο το λαπτοπ γιατι δεν το εγκαθιστας και στον σταθερό;

 

Δεν εμεινες ευχαριστημένος? Νομίζω το reaper είναι δωρεαν, και ακόμη και αν περασει το διαστημα που σου δινουν για δοκιμή μπορεις να συνεχίσεις να το δουλευεις απλά περιμένοντας 5 δευτερολεπτα στην αρχή (βγαζει καποιο μηνυμα). Ολα αυτα τα λεω με επιφύλαξη, έχω καιρό να το δουλέψω.

 

Διορθωσε με αν κανω λαθος.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ? Αφού έμαθες το reaper απο το λαπτοπ γιατι δεν το εγκαθιστας και στον σταθερό;

 

Δεν εμεινες ευχαριστημένος? Νομίζω το reaper είναι δωρεαν, και ακόμη και αν περασει το διαστημα που σου δινουν για δοκιμή μπορεις να συνεχίσεις να το δουλευεις απλά περιμένοντας 5 δευτερολεπτα στην αρχή (βγαζει καποιο μηνυμα). Ολα αυτα τα λεω με επιφύλαξη, έχω καιρό να το δουλέψω.

 

Διορθωσε με αν κανω λαθος.

 

Το reaper είναι μια χαρά απλά εμένα δε με βολεύει τόσο... Κυρίως γιατί έχω συνηθίσει το Cubase όταν κάνω editting (δυστυχώς). Οπότε έκανα την ηχογράφηση με το laptop (Reaper) διότι το Cubase έχει πρόβλημα στο laptop και στη συνέχεια έκανα export σε wav κάθε κανάλι της ηχογράφησης και τα πέρναγα στον σταθερό για να κάνω το edit με το Cubase.

 

Απλώς ψάχνω να δω τι υπάρχει γενικά από προγράμματα ηχογράφησης μήπως βρω κάποιο που να με βολεύει περισσότερο και να τρέχει και στους δύο υπολογιστές... Αν δε βρω, εννοείται ότι θα κάνω αυτό που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει καθόλου το Sonar της Cakewalk; Εγώ αυτό δουλεύω, το Sonar 6 studio edition και στο πολύ κοντινό μέλλον θα αγοράσω με μόλις 50 ευρώ μέγιστο το νέο Music creator 6 touch της cakewalk. Ρίξτα μια ματιά και δεν θα χάσεις  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει καθόλου το Sonar της Cakewalk; Εγώ αυτό δουλεύω, το Sonar 6 studio edition και στο πολύ κοντινό μέλλον θα αγοράσω με μόλις 50 ευρώ μέγιστο το νέο Music creator 6 touch της cakewalk. Ρίξτα μια ματιά και δεν θα χάσεις  :)

 

Οκ φίλε μου, θα το δω!!! Σ' ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Studio One είναι εξαιρετικο και η free εκδοση του είναι αρκετα ''γενναιόδορη''. Όπως και το Reaper. To καλό με αυτά δυο, είναι ότι σου δίνουν πραγματικά ό,τι χρειάζεσαι για να παράγεις καλή μουσική. Tο θέμα είναι το πόσο θα εμβαθύνεις στο καθένα βλέποντας πχ tutorials, διαβάζοντας το manual κλπ. Μέχρι ενός σημείου δλδ, γι' αυτόν που ξέρει τι αποτέλεσμα θέλει να παράξει τα έργαλεία παρέχονται.

 

Επίσης, θα συμφωνήσω με ένα post λιγο νωρίτερα, ότι αντί να αλλάξεις DAW, καλύτερα προσπάθησε να γίνεις expert σ' αυτό που έχεις και ξεκίνησες. Λίγο πολύ, όλα κάνουν καταπληκτική δουλειά αν τα μάθεις.

 

Σε γενικές γραμμές, εφόσον έχεις το Cubase 5 (και αν έχεις ήδη πληρώσει τα €€€ να το παρεις ;) ) δε χρειάζεσαι να ξαναπληρωσεις για αλλο.

 

Τωρα, αν το βλεπεις σοβαρα το θεμα, κατα κύριο λόγο ανάλογα με τη χρήση που το θες το επιλέγεις. Δλδ ενδεικτικά πάντα, για electro-beato-pop είναι το Fruity Loops, Reason, Ableton Live. Για midiες γενικότερα και arrangement-ενορχηστρώσεις κλπ είναι κλασικά Cubase και Logic (για τους Macάδες). Σε πιό σοβαρές πειρστάσεις πολυκάναλων ηχογραφήσεων και σε πιο pro επίπεδο έρχονται Nuendo, Sequoia-Samplitude, MOTU Digital Performer και φυσικά Pro Tools.

 

Αν υπάρχουν βλέψεις οι δουλειές σου να μεταφερθούν ως project σε κάποιο studio, τότε μάλλον τα ProTools είναι η σωστότερη επιλογή μιας και είναι σχεδον mainstream πλεον (ειδικά από τότε που αποδεσμέυτηκαν απο το δικό τους hardware).

 

Και προσωπικά ένας από τους λόγους που κι εγώ από Cubase 5 παλιότερα και Logic Pro 9 πιο μετά πηγα σε Pro Tools (v11 πλέον) είναι ότι στήνω τα session στο δικό μου χώρο και η μεταφορά τους σε μεγαλύτερα studio είναι παιχνιδάκι, απλά ανοίγουν τα session όπως τα έχω ετοιμάσει. Είτε για να μιξάρω δικά μου πράγματα, είτε για να προσθέσω πχ τύμπανα, ακουστικό πιάνο κλπ..

 

Οπότε, ότι και να επιλέξεις καλό θα είναι αρκεί να αφιερωθεί ο επαρκής χρόνος για την εκμάθηση που είναι το πιο σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Studio One είναι εξαιρετικο και η free εκδοση του είναι αρκετα ''γενναιόδορη''. Όπως και το Reaper. To καλό με αυτά δυο, είναι ότι σου δίνουν πραγματικά ό,τι χρειάζεσαι για να παράγεις καλή μουσική. Tο θέμα είναι το πόσο θα εμβαθύνεις στο καθένα βλέποντας πχ tutorials, διαβάζοντας το manual κλπ. Μέχρι ενός σημείου δλδ, γι' αυτόν που ξέρει τι αποτέλεσμα θέλει να παράξει τα έργαλεία παρέχονται.

 

Επίσης, θα συμφωνήσω με ένα post λιγο νωρίτερα, ότι αντί να αλλάξεις DAW, καλύτερα προσπάθησε να γίνεις expert σ' αυτό που έχεις και ξεκίνησες. Λίγο πολύ, όλα κάνουν καταπληκτική δουλειά αν τα μάθεις.

 

Σε γενικές γραμμές, εφόσον έχεις το Cubase 5 (και αν έχεις ήδη πληρώσει τα €€€ να το παρεις ;) ) δε χρειάζεσαι να ξαναπληρωσεις για αλλο.

 

Τωρα, αν το βλεπεις σοβαρα το θεμα, κατα κύριο λόγο ανάλογα με τη χρήση που το θες το επιλέγεις. Δλδ ενδεικτικά πάντα, για electro-beato-pop είναι το Fruity Loops, Reason, Ableton Live. Για midiες γενικότερα και arrangement-ενορχηστρώσεις κλπ είναι κλασικά Cubase και Logic (για τους Macάδες). Σε πιό σοβαρές πειρστάσεις πολυκάναλων ηχογραφήσεων και σε πιο pro επίπεδο έρχονται Nuendo, Sequoia-Samplitude, MOTU Digital Performer και φυσικά Pro Tools.

 

Αν υπάρχουν βλέψεις οι δουλειές σου να μεταφερθούν ως project σε κάποιο studio, τότε μάλλον τα ProTools είναι η σωστότερη επιλογή μιας και είναι σχεδον mainstream πλεον (ειδικά από τότε που αποδεσμέυτηκαν απο το δικό τους hardware).

 

Και προσωπικά ένας από τους λόγους που κι εγώ από Cubase 5 παλιότερα και Logic Pro 9 πιο μετά πηγα σε Pro Tools (v11 πλέον) είναι ότι στήνω τα session στο δικό μου χώρο και η μεταφορά τους σε μεγαλύτερα studio είναι παιχνιδάκι, απλά ανοίγουν τα session όπως τα έχω ετοιμάσει. Είτε για να μιξάρω δικά μου πράγματα, είτε για να προσθέσω πχ τύμπανα, ακουστικό πιάνο κλπ..

 

Οπότε, ότι και να επιλέξεις καλό θα είναι αρκεί να αφιερωθεί ο επαρκής χρόνος για την εκμάθηση που είναι το πιο σημαντικό.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και το χρόνο που αφιέρωσες...  :)

Μου ξεκαθάρισες πολλές απορίες που είχα. Όσο γι' αυτό:

αντί να αλλάξεις DAW, καλύτερα προσπάθησε να γίνεις expert σ' αυτό που έχεις και ξεκίνησες.

Και εγώ δεν είχα καμία όρεξη να αλλάζω DAW απλά λόγω προβλημάτων με το Cubase στο laptop, είμαι αναγκασμένος ή να βρω τι φταίει ή να αλλάξω DAW... Και επειδή έχω ξοδέψει πολλές μέρες χωρίς αποτέλεσμα στο να βρω το πρόβλημα, είπα να ακολουθήσω τη δεύτερη μέθοδο... Λέω να κατεβάσω μερικές free ή trial εκδόσεις προς το παρόν, να δω αν συνεργάζονται οκ με το λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το studio one φτιάχτηκε από πρώην υπαλλήλους της Steinberg, και είναι στην ουσία ένα πιο εύχρηστο cubase, πιστεύω θα το μάθεις πανεύκολα.

 

Όμως πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι η free έκδοση έχει περιορισμούς, με σημαντικότερο όλων ότι ΔΕΝ δέχεται plugins. Περιλαμβάνει βέβαια τα δικά του, τα οποία αρκούν για να δουλέψει κανείς, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα μπεις στην πρίζα να δοκιμάσεις μερικά από τα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ, δωρεάν πολλές φορές, plugin που παίζουν, και τότε θα χρειαστεί να επενδύσεις στο DAW.

 

Συνεπώς, για μένα αν ξέρεις να χειρίζεσαι το Reaper, τότε μην κοιτάς αλλού. Διαφορετικά το studio One είναι ιδανική επιλογή.

 

Όμως, πάνω από όλα, ισχύει το εξής: Τα προβλήματα είναι θέμα hardware και driver κατά κανόνα. Δεν είναι λογικό να αλλάζεις DAW πλατφόρμα για κάθε πρόβλημα που συναντάς. Δοκίμασε όμως τα free προγράμματα, και αν όλα πάνε καλά έχει καλώς. Διαφορετικά, θα πρέπει να βρεις τι φταίει στο set up σου, πράγμα που έτσι και αλλιώς είναι και το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο επίσης σημαντικο σχετικά με τη σταθερότητα και την καλή λειτουργία του DAW:

 

Αν όντως θέλεις όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα, φρόντισε ο υπολογιστής που χρησιμοποιείς να είναι αποκλειστικά και ΜΟΝΟ για τη χρήση μουσικών εφαρμογών. Τι εννοώ: εαν έχεις πχ ενα λάπτοπ με το οποίο μπαίνεις ίντερνετ, παίζεις παιχνίδια, επεξεργάζεσαι φωτογραφίες, έχεις εγκατεστημένα 3 antivirus, το έχεις γεμίσει με λογιών-λογιών προγράμματα και προγραμματάκια είτε με η χωρίς τη θέληση σου (adware, malware κλπ), αν βλεπεις ταινίες, αν βάζεις φλασάκια διαφόρων χωρίς να τα ελέγξεις και και και και..μην περιμένεις να έχεις κάτι σταθερό και αξιόπιστο ειδικά στην περίπτωση των Windows.

 

Καλό είναι, αφού διαθέτεις 2 μηχανήματα, να διαλέξεις ποιο θα έχει τις μουσικές εφαρμογές και με ποιο θα κάνεις όλα τα υπόλοιπα.

 

Αν πχ πεις οτι με το σταθερο θα στήσεις το DAW σου (προτείνεται) τότε θες ΟΛΙΚΟ format και εγκατάσταση ΜΟΝΟ των ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραιτήτων προγραμμάτων και οδηγων. Δλδ, βάλε μόνο το Cubase που έχεις και τα 5-7 καλύτερα plugins που χρησιμοποιείς και ΤΙΠΟΤΑ άλλο. Και εννοείται μακρυά από το ίντενετ.

 

Έτσι θα έχεις κατ'αρχάς ένα πανάλαφρο σύστημα που θα ''πετάει'' αφου δε θα χρειαστέις oυτε antivirus μιας και δε θα μπαινεις internet και τα προβλήματα θα μειωθούν κατακόρυφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου