Προς το περιεχόμενο

Σπλιτάρισμα σε humbucker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να πάρω ένα humbucker (ψάχνω κάτι πριμάτο και κρίσπι είμαι αναμεσα σε μερικούς αν έχετε στο νου κάποιον τέτοιον ακούω και προτάσεις) και θέλω να μπορώ να τον σπλιτάρω αλλά η ερώτηση είναι: Μπορώ να διαλέξω ποιός από τους 2 (north/south) θα παίζει κατά το σπλιτ? Αν ναι σε όλες τις εταιρίες? (γιατί έχω δει καποιες βγάζουν 4 καλώδια κάποιες 5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείςαλλά πρέπει να ξερεις τα καλώδια του κάθε poll. Εγώ αντί για κανονικο split θα εκανα parallel/series splitαρισμα

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες paralel siries split τι εννοεις?τι διαφορά έχει απ το απλό σπλιτ? Και μια ασχετη απορία γιατί ο ενας απ τους δύο πολους είναι με βιδάκια κι ο άλλος όχι? έχουν διαφορά στο άκουσμα? γιατι το κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες paralel siries split τι εννοεις?τι διαφορά έχει απ το απλό σπλιτ?

 

Δουλεύουν παράλληλα τα δύο πηνία(σαν δύο μονοί μαζί) και όχι σε σειρά το ένα μετά το άλλο.

 

Σαν εργασία καμιά σημαντική διαφορά απλά έχει κάτι μικροαλλαγές αλλά πάνω κάτω το ίδιο πράμα κάνεις αντί να ακυρώσεις το ένα πηνίο μέσο του διακόπτη αλλάζεις την σειρά και γίνεται παράλληλο.

 

Από ήχο είναι μερικοί που λένε πως είναι σχεδόμ ίδιο με τον σπλιντ χωρίς τον θόρυβο πάρε ένα δείγμα από εδώ

 

 

Αν θέλεις δοκιμάζεις και μόνος σου ότι σου αρέσει(αν το κάνεις μόνος)πριν τα κολλίσεις κάνε τις συνδέσεις με κροκοδειλάκια

 

images?q=tbn:ANd9GcS2iwYLvIIoIerZjg-4DF9LDflvPSXbN2xZRfgJBx03fsOONvLo

 

Επιλέγεις ποιό  είναι αυτό που θέλεις και μετά το κολλάς κανονικά με κόλληση  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραίο βιντεο! Για καθαρό το παραλελ μου ακουγεται πολύ ωραίο πιο φανκυ, όμως οταν παίζει με οverdrive ακουγεται λιγο εννοχλητικά σαν να ακουγεται μια διαφορά φασης κατι τετοιο.. Άλλωστε και στη στρατ όταν διαλέγεις την bridge+middle μαζί το hi gain drive δεν είναι συμαζεμένο. Οπότε λέω να πάω για απλό σπλιτάρισμα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραίο βιντεο! Για καθαρό το παραλελ μου ακουγεται πολύ ωραίο πιο φανκυ, όμως οταν παίζει με οverdrive ακουγεται λιγο εννοχλητικά σαν να ακουγεται μια διαφορά φασης κατι τετοιο.. Άλλωστε και στη στρατ όταν διαλέγεις την bridge+middle μαζί το hi gain drive δεν είναι συμαζεμένο. Οπότε λέω να πάω για απλό σπλιτάρισμα  :)

 

Δοκίμασε και ότι σου αρέσει,πάρε ένα σετ κροκοδειλάκια 1,50 έχουν και κάνε τεστάκια,ότι σου αρέσει το επιλέγεις και το κολλάς  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο αλλα ψάχνω σιδεράδικο που να μπορέσει να κόψει το bridge της τελε για να χωρέσει ο διπλός και δε βρίσκω! Αν ξέρετε για σαλόνικα τυπο που να κάνει αυτή τη δουλεια πεστε μου, θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο αλλα ψάχνω σιδεράδικο που να μπορέσει να κόψει το bridge της τελε για να χωρέσει ο διπλός και δε βρίσκω! Αν ξέρετε για σαλόνικα τυπο που να κάνει αυτή τη δουλεια πεστε μου, θενξ!

 

Μπορείς ή μόνος σου ή μία λύση είναι να ψάξεις στο google για κοπή λέιζερ που θα είναι και η πιό καλή αλλά και πιό εύκολη λύση.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο θα συμφέρει να το κόψεις ή να πάρεις μία έτοιμη δες εδώ

 

http://www.ebay.com/bhp/tele-humbucker-bridge 

 

Και μπορείς να δεις και τις αγγελιες

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα λοιπόν έναν κορεάτικο "tesla vr nitro" αλλά ακούγεται σαν να ναι σε παράλληλη συνδεση.. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω ποιο είναι το καθένα από τα 5 καλωδιάκια που έχει ωστε να κάνω series wiring?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα λοιπόν έναν κορεάτικο "tesla vr nitro" αλλά ακούγεται σαν να ναι σε παράλληλη συνδεση.. Υπάρχει τρόπος να καταλάβω ποιο είναι το καθένα από τα 5 καλωδιάκια που έχει ωστε να κάνω series wiring?

 

Σου γράφει εδώ red hot κτλ.

 

http://www.teslapickups.com/?products=vr-nitro

 

Άμα θέλεις σπλιντάρισμα τότε την ένωση του μαύρου με το άσπρο θα τα περάσεις από το διακοπτάκι που θα τα κάνει ένωση με την γείωση όταν θέλεις μονό

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου