Προς το περιεχόμενο

Les Paul με twang;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Με αφορμή την απάντηση μου στο θέμα για το Wishlist του καθενός

 

Ενα πράγμα μου λείπει και είναι το δισκοπότηρο που ψάχνω δεκαετίες χωρίς αποτέλεσμα.

 

Μια κιθάρα που να συνδυάζει το playability μιας καλής Les Paul με το twang μιας Fender.

 

ανοίγω συζήτηση εδώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια κιθάρα που να συνδυάζει το playability μιας καλής Les Paul με το twang μιας Fender.

 

αχ...παλι ΕΓΩ πρεπει να στα μαθω ολα....δεν θες κιθαρα...ΜΑΓΝΗΤΕΣ θες

 

Η ΑΚΡΙΒΗ λύση ειναι κατι τετοιο (υπαρχουν και αλλοι που κανουν παρομοιους μαγνητες )

 

 

 

για ΑΠΟΛΥΤΟ twang δωσε 60 ευρω και παρε αυτους (μετα τα 3 λεπτα παιζει καθαρα ο καφρος..)

 

 

 

 

;D

 

Τους εχω βαλει σε πολλες χαμπουκεροκιθαρες (απο 335 & PRS μεχρι Les Paul & Midtown Custom) και εγιναν ολες TWANG MONSTERS...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή την απάντηση μου στο θέμα για το Wishlist του καθενός ανοίγω συζήτηση εδώ.

 

Απορίες:

- Έχεις (είχες?) μια PRS που, θεωρητικά τουλάχιστον, προέκυψε σαν εταιρεία ακριβώς για να απαντήσει σε αυτή την ανάγκη συγκερασμού των δύο "κόσμων". Τί δε βρήκες εκεί; (Ερώτηση ολικής άγνοιας λόγω σχεδόν ολικής άγνοιας για την εν λόγω εταιρεία)

- Σε ποιό price range θα ήταν καλό deal για σένα μια τέτοια κιθάρα; Υποπτεύομαι ότι στα πάνω ράφια (τα boutique) θα υπάρχουν λύσεις για το πρόβλημα, αλλά σε τιμές για κοινούς θνητούς δεν ξέρω.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί δε βρήκες εκεί;

 

ΤΟΥΤΟΥΑΝΓΚ.... ;D  καλες οι PRS αλλα TWANG ...δεν..... ;D

 

Οπως ειπα και παραπανω αν καποιος θελει να κανει μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ κιθαρα να εχει twang πρεπει να ΑΛΛΑΞΕΙ τον ΚΥΡΙΟ παραγοντα του ηχου της που ειναι οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ....

 

Ενας μονος low/medium output μαγνητης τυπου Dearmond ή ενας διπλος τυπου Filtertone ειναι η καλυτερη λυση,επισης ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αλλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ λυση ειναι να βαλει μαγνητες GOLDFOIL (Vintage ή Lollar)  

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟΥΤΟΥΑΝΓΚ.... ;D  καλες οι PRS αλλα TWANG ...δεν..... ;D

 

Οπως ειπα και παραπανω αν καποιος θελει να κανει μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ κιθαρα να εχει twang πρεπει να ΑΛΛΑΞΕΙ τον ΚΥΡΙΟ παραγοντα του ηχου της που ειναι οι ΜΑΓΝΗΤΕΣ....

 

Ενας μονος low/medium output μαγνητης τυπου Dearmond ή ενας διπλος τυπου Filtertone ειναι η καλυτερη λυση,επισης ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αλλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ λυση ειναι να βαλει μαγνητες GOLDFOIL (Vintage ή Lollar)   

 

Εγώ σκεφτόμουν περισσότερο έτοιμες λύσεις. Έχω την υποψία ότι ο Yameth δεν είναι ο πιο εύκολος άνθρωπος για aftermarket μόντες... αλλά φαντάζομαι θα το διαλευκάνει ο ίδιος προσεχώς...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αν θες και ΕΤΟΙΜΗ κιθαρα που να μοιαζει με Les Paul & να εχει και playability LP & να ειναι και ΚΟΥΚΛΑ παιρνεις αυτη

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν εννοώ Surf και Country Twang. Δεν θελω τον ήχο μιας Gretsch.

 

Δεν βρίσκω άλλο όρο απο το twang αλλά μάλλον δεν είναι αυτός.

 

To δυναμικό σκάσιμο της χορδής εννοώ που είναι σημείο αναφοράς στις καλές Fender.

 

π.χ. ο ήχος της Telecaster του Robben Ford στο 2,47 που χτυπάει την ανοιχτή ΜΙ αλλά και το δυναμικό single coil άκουσμα.

 

 

Και φυσικά όλοι θα πείτε γιατι δεν παίρνεις μια Telecaster. Εμ.. δεν με βολεύει για πολλούς λόγους. Το εχω δοκιμάσει δεκαετίες τώρα.

 

Εχω μια Les Paul Special και θέλω να πειραματιστώ στους μαγνήτες της. Το coil split που έκανα στο παρελθόν αλλά και όλοι οι μαγικοί συνδυασμοί μιας PRS δεν έδωσαν ποτέ αυτό το αποτέλεσμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας για εδώ:

24.jpg

http://www.seymourduncan.com/products/custom-shop/specialized-1/sound_of_strat/

 

Αλλά το 25.5'' το οποίο βοηθάει πολύ το twang, δεν θα το έχεις ποτέ.

Εκτός αν πας σε custom κατασκευή (ξέρω ότι το κάνει η Warmoth) για LP με μανίκι με strat length.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά το 25.5'' το οποίο βοηθάει πολύ το twang, δεν θα το έχεις ποτέ.

Εκτός αν πας σε custom κατασκευή (ξέρω ότι το κάνει η Warmoth) για LP με μανίκι με strat length.

 

Η Super Swede της Hagstrom έχει LP σώμα και 25.5" scale στο μανίκι, ενώ οι μαγνήτες της σπλιτάρουν.

Την είχα στο παρελθόν και είναι εξαιρετική κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου