Προς το περιεχόμενο

Les Paul με twang;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και φυσικά όλοι θα πείτε γιατι δεν παίρνεις μια Telecaster. Εμ.. δεν με βολεύει για πολλούς λόγους. Το εχω δοκιμάσει δεκαετίες τώρα.

Απο περιέργεια ποιοί είναι αυτοί οι λόγοι ?

Πάντως σε σκαφάκι με ακριβώς το twang που αναφέρεις (όχι country) είναι η Kay Thin Twin που είχε στο παρελθόν και ο Superfunk !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Είτε το θέλω είτε όχι, έχω μια προσκόλληση - αδυναμία στην κλίμακα 24" 3/4 και 12" radius. Εχουν περάσει Fender, Partcaster, PRS, κ.α. απο την κατοχή μου και όλο κάτι μου φταίει. Το tension, το καντίνι, το... τα πάντα.

Τελικά όταν πιάνω αυτό τον συνδυασμό (βλέπε Gibson ή οποιαδήποτε απομίμηση) έρχομαι στα ίσα μου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Godin βγαζει μερικα οργανα που ειναι αναμεσα σε Gibson και Fender. Η Godin SD για παραδειγμα εχει 12αρι radius, 24.75 scale και ζυγισμα & ισσοροπια πολυ κοντα σε Les Paul με τα υπολοιπα specs να ειναι Fenderish (τρεμολο, HSS, bolt-on neck).

 

Στα χαρτια φαινεται πως θα σου εκανε. Το προβλημα ειναι οτι

α) θα χρειαστεις μαλλον μαγνητες/pickguard γιατι φοραει διπλο στη γεφυρα και

β) η δικια μου, εν αντιθεση με το τι θα μαντευε κανεις (all maple, μπομπολια snappiness), τουτανγκ ΔΕΝ εχει και δεν πιστευω πως θα αποκτουσε με αλλους μαγνητες.

 

 

 

...παω για το βραβειο "Ποστ Τρυπα στο Νερο" 2013.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ενδιαφέρουσα περίπτωση odis13. Την έχεις εσύ αν κατάλαβα καλά;

 

Θα άξιζε αν είχε σωστή τιμή, ήταν διαθέσιμη για δοκιμή κάπου (δεν υπάρχει ούτε στον Thomann, never mind Nakas) και αν είχε λίγο... mojo, όπως πχ η Kay του GiorgosVolos, αλλά... όχι αυτό! ;D

 

Η Fano σκοτώνει απο κάθε άποψη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρτε αυτήν http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbl450gt_p90.htm

και με τα ρέστα πάρτε μου αυτήν δώρο μιας και σας βοήθησα να αποφασίσετε

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_1000_fm_fr_rdb.htm  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα περίπτωση odis13. Την έχεις εσύ αν κατάλαβα καλά;

 

Θα άξιζε αν είχε σωστή τιμή, ήταν διαθέσιμη για δοκιμή κάπου (δεν υπάρχει ούτε στον Thomann, never mind Nakas) και αν είχε λίγο... mojo, όπως πχ η Kay του GiorgosVolos, αλλά... όχι αυτό! ;D

 

Ναι, χτυπησα μια κοψοχρονια πριν απο κανα χρονο σε ενα τελειως impulsive ebay bid. ;D

Νομιζω οτι την σταματησαν προσφατα, οποτε πλεον παιζουν στα μεταχειρισμενα. Ειχα δει μια προσφατα στις αγγελιες εδω, ηταν ομως ΑΡΧΑΙΑ - απο τοτε που τους κοτσαρανε και Floyd Rose πανω καθως η λακ των 80's ακομα πλανωταν στον αερα. Πωλουνται αρκετα φτηνες πλεον οποτε αν ποτε σκονταψεις πανω σε καμια ριξε της μια ματια.

 

Υπηρχαν και καποιες παραλαγες της SD που εχουν ενδιαφερον - η Exit 22 ηταν ιδια με την SD αλλα με μαονι σωμα και hardtail γεφυρα και οι Radiator και Triumph ειχαν παλι hardtail και fat singlecoils.

 

Η Radiator βασικα αξιζει και αυτη μια ματια - ειναι και η μονη απο τις παραπανω που παραγεται ακομα. Ειναι ελαφρα hollow, οποτε εχει λιγο πιο αερατο ηχο και εχει και τους σωστους μαγνητες (δεν ειναι mini-hums, ειναι μονοι με εξτρα beef). Eιναι φτηνη και εχει και χαρακτηρα. Ισως too much χαρακτηρα ;D ;D

 

Radiator.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια εφαρμογή στο ipad και το iphone, που λέγεται blues revolution, με τον Robben Ford να παραδίδει μαθήματα blues, χρησιμοποιώντας μια Les Paul Deluxe που φοράει mini humbuckers.

 

O ήχος της συγκεκριμένης κιθάρας, λοιπόν, εχει το περισσότερο twang που εχω ακούσει ποτέ απο Les Paul.

 

Νόμιζα οτι αυτο οφειλόταν είτε στα αδαή μου ώτα, είτε στα μαγικά χέρια του Robben, αλλά το site της Gibson το επιβεβαιώνει.

 

"The Les Paul Deluxe mini-humbuckers are made much like full-sized PAF-style humbuckers with genuine Alnico II magnets but with narrower coils and slightly fewer turns of wire for a sharper, more focused sound. They are perfect for cutting through a heavy band mix, while also going confidently into twangy and jangly genres that Les Pauls aren't usually thought to excel at, without sacrificing any of the depth and muscle that makes a great Les Paul what it is."

 

Την εχω 5η στο wish list μου, αλλά 3,5 χιλιαρικα ειναι(?) too much...

 

Μήπως την εχει δοκιμάσει κάποιος απο εσάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια εφαρμογή στο ipad και το iphone, που λέγεται blues revolution, με τον Robben Ford να παραδίδει μαθήματα blues, χρησιμοποιώντας μια Les Paul Deluxe που φοράει mini humbuckers.

 

[...]

 

Μήπως την εχει δοκιμάσει κάποιος απο εσάς?

 

Οι παλιές Deluxe είναι αξιοπρεπέστατες, αν και έχουν μια φήμη ότι βγαίναν...υπέρβαρες. Μinis και Ρ-90 είναι μεγάλες αγάπες πάντως. Captain, νομίζω ότι πρέπει να είναι στα υπόψιν και οι δύο περιπτώσεις.

Άντε βρες τους θα μου πεις, ...  :-\

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδιά αυτές οι κιθάρες δεν μου ακούστηκαν ποτέ έτσι όπως θέλω, με σκάσιμο.

 

Αλλά κοιτάξτε μια νέα... Les Paul! :D :D Με ash και G-Bender. Redneck all the way.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=EDr3Tr9KzOI#t=57

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου