Προς το περιεχόμενο

Kιθάρα - Μπουζούκι - Κοινές Τεχνικές και απορίες


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Βill συνφωνώ και εγώ όσο αναφορά το alternate picking και γενικά το δανεισμό στοιχείων απο ένα όργανο σε αλλό.Σιγούρα όμως εαν έχεις μια ώρα μελέτης είναι καλύτερα να τη αφιερώσεις στο όργανο που πρέπει.

  Εγώ προσωπικά μιας και ασχολήθηκα καλως ή κακώς με διάφορα όργανα βλέπω πως το ένα με το άλλο μπορούν να συνηπάρχουν αρμονικά εμπλουτίζοντας την φρασεολογία την τεχνική κτλ.Μην ξεχνάμε ότι ο Χιώτης που ήταν ένα θηρίο στο μπουζούκι άκουγε φανατικά Django και έπαιζε κιθάρα τουλάχιστον μια ώρα την ημέρα.Νομίζω ότι ακούγοντας τον αυτό φαίνεται,τουλάχιστον η επιρροή απο Django κάνει μπαμ στα αυτιά μου.

  Η κιθάρα εκεί που έχει φτάσει πλέον έχει πολλές διαφορετικές τεχνικές και μεθόδους προσέγγισης ανάλογα με τα γούστα του κάθε παίχτη κάτι που σίγουρα δεν ισχύει για το μπουζούκι ,αν και εγώ πειραματικά το έχω βάλει και σε άλλου είδους συνθέσεις πέρα των λαικοέντεχνων(κάτι σαν μπάντζο πχ) η σαν ρυθμικό άρπισμα.

  Μελετώντας πάντως picking στο τζουρά τελευταία βλέπω βελτίωση και στην πένα και στην σταθερότητα.Αν αντέξω κανα μήνα έτσι ,πιστέυω τα αποτελέσματα να είναι και πιο μόνιμα.Γενικά θέλω καλύτερη πένα και δεν είμαι ο τύπος του κιθαρίστα που έχει καλά άλλες τεχνικές όπως λεγκάτο η sweep picking ,άρα το κλασικό alternate picking είναι για μένα ένα είδους μονόδρομου για τον καλύτερο έλεγχο και σταθερότητα της πενιάς.Αν και νομίζω ότι όλοι θα θέλαμε μια "δολοφονική"πένα με την ανάλογη φρασεολογία πάντα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το δεξί μου, πηγαίνοντας από το τζουρά στην ηλεκτρική, για καποια ώρα τουλάχιστον φυσάει. Άρα εμένα καλό μου κανει. Και οι jazz κ gipsy jazz σαν πενιές είναι πιο κοντά στο ρεμπέτικο απ'ό,τι το ροκ, οπότε εκεί η συγγένεια θα ειναι μεγαλύτερη.

Αλλά αυτό που κρατάω εγώ από το τζουρά φίλε Johnny.T είναι κυρίως ότι, ενώ την κιθάρα πολλές φορές την πιάνω και παίζω μηχανικά, τον τζουρά δε τον βαριέμαι σχεδόν ποτέ, γιατί στο τζουρά "εξασκούμαι" παίζοντας κομμάτια που γουστάρω, όχι βαρετές ασκήσεις. Οπότε νομίζω θα αναπροσαρμόσω κ τη μελέτη της κιθάρας μου σε τέτοιο μοτίβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπερα!!!

΄΄ηθελα να ρωτησω αν καποιος μπορει να μου προτεινει τεχνικη στο δεξι στο μπουζουκι με δαχτυλα (ειναι καποιες τεχνικες που θυμιζουν flamengo ) ΄΄η καποια θεματα που μπορω να μελετησω . Παιζω αρκετα χρονια οχταχορδο μπουζουκι κ θα με ενδιεφερε να μελετησω τετοιες τεχνικες..ευχαριστω

sto 1,42 κανει ο καραντινης κατι αναλογο με αυτο που λεω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου