Προς το περιεχόμενο

Εξομοίωση Fender Twin Reverb?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το Forum! Είμαι σε αναζήτηση ενός πεταλιού(λογικά?) που θα μου δώσει το χρώμα ενός ενισχυτή fender twin reverb. Προφανώς δε θα έχει το ίδιο όγκο με τον ενισχυτή, απλά δεν έχω δοκιμάσει πολλά πετάλια (δεν έχω και την ευκαιρία) και από απόσταση δε βρίσκω κάτι κοντινό να θυμίζει έστω λίγο από αυτόν. Μετά σκέφτηκα κάτι σε πεταλιέρα...Μμμμ.. Τα φώτα σας? Αν κριθούν απαραίτητες παραπάνω πληροφορίες για τη χρήση και τα σχετικά θα δώσω ότι χρειαστεί στην πορεία. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "χρώμα" ενος twin reverb είναι ...διαφανές!

 

Οι twin αυτό που είναι φτιαγμένοι να κάνουν είναι το να διατηρούν την καθαρότητα του σήματος σε εντάσεις που ρίχνουν τοίχους.

 

Σε απόλυτη τσίτα βέβαια, οι παλιοί Blackface "εσπαζαν" και λίγο (βλέπε Mike Bloomfield) αλλά τέτοιο ήχο παίρνεις μόνο απο ...τσιτωμένο twin reverb.

 

Απο την άλλη, όλο και θα υπάρχει κάτι "εκεί έξω" που να πλησιάζει αυτόν τον ήχο, αλλά εγω δεν το γνωρίζω.

 

just letting you know...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε εδώ, μήπως βρεις κάτι, που σε βολεύει (εγώ δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο, να προτείνω):

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=178754.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και αν πιάνει το χέρι σου, το fetzer valve των Runoffgroove μπορεί να γίνει καλό sim, αλλά θέλει προσεκτική ρύθμιση.

 

http://www.runoffgroove.com/fetzervalve.html

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και αν πιάνει το χέρι σου, το fetzer valve των Runoffgroove μπορεί να γίνει καλό sim, αλλά θέλει προσεκτική ρύθμιση.

 

http://www.runoffgroove.com/fetzervalve.html

 

Νιώθω λιγάκι άσχημα, αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα...  ;D

 

Τρομερό  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για μια εκ των κλασσικών clean machines, με πολύ χαρακτηριστικά λαμπίσια καθαρά τα οποία σε εντάσεις... κατεδάφισης θα κλιπάρουν λίγο. Kαι τα δυο αυτά ηχοχρώματα γίνονται πιο χαρακτηριστικά όσο αυξάνεται η ένταση. Εν πάσει περιπτώσει, αν το θες για ηχογραφήσεις, το Amplitube Fender θα σε βοηθήσει (ή κάποιο από τα άλλα software μιας και όλα συμπεριλαμβάνουν τον κλασσικό αυτό ενισχυτή), και από πλευράς πεταλιού θα σε βοηθήσει (ελάχιστα) το Τech 21 Blonde ως γενικότερη γεύση της οικογένειας Fender.

 

Γενικά όμως τα περισσότερα πεταλάκια amp-in-a-box αποσκοπούν κυρίως στην απόδοση του οverdrive/dist ενός ενισχυτή και ενός βασικού υποτυπώδους χρωματισμού του EQ τους, όμως όταν μιλάμε για έναν ενισχυτή σαν τον Τwin Reverb που είναι συνώνυμος με τον καθαρό ήχο, οι επιλογές λιγοστεύουν μιας και τα πεταλάκια αυτά λειτουργούν πάνω σε μια ήδη υπάρχουσα καθαρή βάση που παίζει σημαντικό ρόλο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όπως λέει και ο τύπος στο βίντεο είναι προσομοίωση του Twin

 

Τα πετάλια ΑΜΤ είναι καλά στις προσομοιώσεις

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς τα κατάλληλα μεγάφωνα...δεν, αλλά πιο κοντά σε αυτό που ζητάς (αν ζητάς τρόπο direct ηχογράφησης) μάλλον είναι το blonde :

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου