Προς το περιεχόμενο

Guitar Grimoire


sandiago

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δεν τα έχω, αλλά διάβασα στην περιγραφή κάτι για...thousands of diagrams...Δεν είμαι φίλος

:) Για κάποιους δουλεύει, για κάποιους οχι.Οπως και να χει, σημασία έχει να εξηγεί το πως

και το γιατί των διάφορων ακόντων, αρμονικών σειρών κλπ. Πιστεύω πως η διαδικασία του να βρούμε μόνοι μας δακτυλοθεσίες, συσχετισμούς κλπ είναι πολύ σημαντική. Εννοώ πως, αν πχ

ξέρεις πως φτιάχνονται οι διάφοροι τύποι ακόρντων μπορείς από τον ένα να σχηματίσεις ολους τους άλλους, σε οποιοδήποτε voicing, οπουδήποτε στην ταστιέρα. Αυτό ισχύει για

ολα τα ακόρντα, από τρίφωνα ματζόρε μέχρι οτιδήποτε μπορεί να παιχτεί στην κιθάρα. Κάπως έτσι προκύπτουν τα..thousands of diagrams... :)

 

Πρέπει να φύγω, αλλά θα τα κοιτάξω ξανά το βράδυ. Υπάρχουν και άλλα βιβλία, τι ακριβώς

ψάχνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έχω, αλλά διάβασα στην περιγραφή κάτι για...thousands of diagrams...Δεν είμαι φίλος

:) Για κάποιους δουλεύει, για κάποιους οχι.Οπως και να χει, σημασία έχει να εξηγεί το πως

και το γιατί των διάφορων ακόντων, αρμονικών σειρών κλπ. Πιστεύω πως η διαδικασία του να βρούμε μόνοι μας δακτυλοθεσίες, συσχετισμούς κλπ είναι πολύ σημαντική. Εννοώ πως, αν πχ

ξέρεις πως φτιάχνονται οι διάφοροι τύποι ακόρντων μπορείς από τον ένα να σχηματίσεις ολους τους άλλους, σε οποιοδήποτε voicing, οπουδήποτε στην ταστιέρα. Αυτό ισχύει για

ολα τα ακόρντα, από τρίφωνα ματζόρε μέχρι οτιδήποτε μπορεί να παιχτεί στην κιθάρα. Κάπως έτσι προκύπτουν τα..thousands of diagrams... :)

 

 

2 vivlia , 1 me ola ta chords voicings kai ena me ta progressions. yparxei kai to grimoire chord encyclopedia.

 

Πρέπει να φύγω, αλλά θα τα κοιτάξω ξανά το βράδυ. Υπάρχουν και άλλα βιβλία, τι ακριβώς

ψάχνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λοιπόν, όπως είπα και πιο πάνω, πάρα πολλά σχεδιαγραμματα, με πιάνει ζαλάδα. Αν είσαι τύπος που μαθαίνει έτσι, βλεποντας τα, τότε οκ. Εμένα θα μου είναι άχρηστα αν δεν εξηγούν τη λογική πίσω από κάθε ακόρντο ή voicing. Κι αν την εξηγούν,  ποιός ο λόγος για όλα αυτά τα σχεδιαγράμματα, αναρωτιέμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε παλικάρι, εδώ είσαι. :D

 

http://tedgreenebookeditions.com/ChordChemistry/12/index.html

 

 

Αυτός ο από πάνω ξέρει, αλλά δεν μιλάει (και νομίζω πώς ξέρω γιατί). ;D ;D ;D ;D

Πάντως κατά την γνώμη μου, έχει απόλυτο δίκιο σε όλα. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και το Chord Chemistry έχει βέβαια σχεδιαγραμματα,  :) αλλά είναι άαααλλη φάση. Κλασικο βιβλίο, με πολλά παραδείγματα, όλα ένα κι ένα, από έναν απο τους καλύτερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το σημαντικότερο.

Δίνει παραδείγματα χρήσης συγκεκριμένων voicings από τα διαγράμματα, μέσα σε chord progressions, έτσι ώστε να καταλάβει κάποιος ότι ο λόγος χρήσης κάποιου voicing μιας συγχορδίας αντί ενός άλλου voicing, είναι το voice leading.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου