Προς το περιεχόμενο

Voice removal plugin anyone?


bluestaff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Πρόσφατα ηχογραφήσαμε με την μπαντα μου ένα live με minidisc (τα masters της κονσόλας στο input του minidisc) και ο ηχος είναι καλούτσικος για τα δεδομένα, απλώς η φωνή είναι υπερβολικά δυνατά σε σχέση με τα υπόλοιπα όργανα και αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιο plug-in που να "αφαιρεί" τα φωνητικά από ένα stereo κανάλι (τύπου καραόκε :wink: ) και αν υπάρχει η δυνατότητα να τα περάσω σε ξεχωριστό κανάλι...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για plug in δεν ξέρω, αλλά έχει πάρει το μάτι μου κάτι μικρά προγράμματα που αφαιρούν την φωνή, για καραόκε. Η on board κάρτα μου το έκανε αυτό, πατούσες ένα κουμπάκι και αφιρούσε τη φωνή, βέβαια όχι τελείως αλλά ήταν αρκετά χαμηλά, αν λάβουμε υπόψη ότι θα βάλεις άλλα φωνητικά από πάνω. Τώρα αν θέλεις να βάλεις τα ίδια φωνητικά σε άλλο κανάλι...ντεν ξέρω.

 

Θα ψάξω να βρω και εγώ κανένα τέτοιο, έχω ένα φίλο που το παίζει ερωτιάρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να παίξεις λίγο με το equaliser...

 

Χρησιμοποιώντας ένα notch filter αφαίρεσε τις συχνότητες στις οποίες βρίσκεται η φωνή.

 

Για να κρατήσεις μόνο τη φωνή κάνε το αντίθετο.

 

Προσωπικά (επειδή μου χει τύχει) δεν βρήκα άλλη λύση.

Sorry αν δεν βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Τουλάχιστον όχι σε ημιεπαγγελματικό επίπεδο που απαιτεί μια εγγραφή τέτοιου τύπου. Θέλεις για να χαμηλώσει λίγο η φωνή να εξαφανιστούν τα μπάσα και ακούγεται κάτι σαν reverb σε όλη την ηχογράφηση? Δεν νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό το κάνει (μέχρι ένα βαθμό) το Audition. Για ψαξ'το.

 

(Απλά δε θυμάμαι αν βγάζει τη φωνή κι αφήνει τα όργανα ή το αντίθετο)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Lampiris/TEXNIKES%20REMIXING.jpg

 

Κατέβασε αυτό το αρχείο κάνοντας "save terget as" ή εάν έχεις Ελληνικά windows "αποθήκευση στόχου ώς" και μετονόμασέ το με κατάληξη .pdf γιατί δεν μπορούσα να το ανεβάσω στο Noiz διαφορετικά το μετονόμασα για να το δεί σαν εικόνα.Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά.Δεν είμαι εγώ ο συγγραφέας αλλά και αυτός απο κάπου το έχει πάρει και το έκανε στα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το θυμόμουν...

 

Στο Audition δε χρειάζεται να παίξεις ούτε με eq, ούτε με τίποτα άλλο.

Στα native plugins του, μέσα στο φάκελο filters υπάρχει το center channel extractor μέσω του οποίου μπορείς να αφαιρέσεις είτε τα φωνητικά είτε όλα τα άλλα όργανα και να κρατήσεις τη φωνή :) ;)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου