Προς το περιεχόμενο

Πως σας φαινεται?


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ cos_dr

 

Φσσσσσσσσσσσσ...... χααχαχα

Xαχαχα...

 

 

 

-Λεω να το αφαιρεσω το pad διοτι βρηκα κατι αλλο και εβαλα και νομιζω πως το pad το μελαγχωλει λιγο.

 

-Για την κορυφωση που λες, θα δω ποτε και πως θα την κανω, μιας και το κομματι θα ειναι λιγο μεγαλυτερο (ειναι μολις 2:30 λεπτα τωρα). Ισως αλλαξει και η εισαγωγη, δεν ειμαι σιγουρος ομως.

@ΠΑΟΚιτο

 

Οταν λες φυσιμα μηπως εννοεις στα σημεια:

 

0:00 εως 0:18, 1:08 εως 1:25, 2:07 εως τελος?

 

Αν ναι, ειναι εφφε ηχου βινυλιου και εχει μπει επιτηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι ρε φιλε, και αυτο καλο ειναι το βυνιλλιο το ακουσα

το αλλο λεω , το γεμισμα πριν μπουν τα μετρα με το ρυθμο σου ειπα σε ποιο δευτερολεπτο, το εχεις σαν εφφε 2 φορες μεσα στο κομματι

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα καταφερα και το ακουσα στα ηχεια μου. Τελικα ποσο εξω μπορεις να πεσεις με τα ακουστικα... Η μποτα ηθελε τουλαχιστον 4-5 τονους κατω και το μπασο οντως ενταση και ογκο. Στα ακουστικα φαινοταν να ειναι σουπερ αλλα... :P

 

Λοιπον,εκανα καποια edit συμφωνα και με αυτα που ειπε και ο cos_dr. Τωρα ειναι καλυτερα?

 

http://yourlisten.com/stratigos24/its-all-right-eq-volumes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σαφως καλυτερο ηχητικα.

 

Το sweep στο σημειο που μπαινει ο ρυθμος πιο ευδιάκριτο και μπορείς να του δώσεις κι άλλο gain και το μετρο αυτό στο 4/4 που χτυπάει το snare το χτυπημα πιο δυνατο για να το βαλει.

 

Στο διαστημα απο 1,10 μεχρι 1.20 περιπου που σταματαει ο ρυθμος και αδειαζει χρειαζεται καποιες προσθηκες σιγα σιγα για να υπαρξει μια κορυφωση και να ξαναμπει ο ρυθμος, αδειαζει λιγο.

 

Τα hihat πρεπει να ειναι πιo progressive και πιο ευδιάκριτα, παραυτα ξαναμπαινει στο beat ομαλα και με ωραίο γεμισμα στον επιμαχο χρονο.

 

Τα strings πηγαν να μπουν αλλα σταματησαν, παλι πολυ χαμηλα σε ενταση, μπορουν να κρατησουν λιγο παραπανω και προς το τελος παλι κατι πρεπει να σκεφτεις για να μην τελειωσει μονοτονα, στα ιδια μετρα και με ιδια ρυθμικη βαση αλλα παλι ειναι αδειο λιγο.

 

Παντως για εμενα ειναι βελτιωμενο, ο κορμος του με το ρυθμικο lead, το μπασο , την τρομπετουλα, τα φωνητικα και η χρηση των reverb και των delay που τα υποστηριζουν ειναι υποδειγματική σε σχεση με την αρχικη προσπαθεια.

 

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

 

It's all right λολ

 

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω cos_dr. Χαιρομαι που ακουγεται καλυτερα.

 

Εχουμε και λεμε λοιπον πανω σε αυτα που μου ειπες οτι:

 

1) θα δω τα hihat.

 

2) Τα strings εχουν αφαιρεθει και εχει μεινει μονο η τελευταια τους νοτα που ακουγεται στο στο 1:22 περιπου και στο τελος με το 2:14 μαζι με το τελικο sweep.

 

3) Το αδειασμα που κανει στο 1:10 - 1:20 που λες, μαρεσει. Θα κανω βεβαια και μια δοκιμη βαζοντας 2-3 ψιψιψονια μηπως και μαρεσει καλυτερα οπως λες.

 

4) Το κομματι θα εχει γινει μεγαλυτερο και θα εχει και 1-2 διαφορετικα παιξηματα ακομα μεχρι το τελος.

 

στο 4/4 που χτυπάει το snare το χτυπημα πιο δυνατο για να το βαλει.

 

Αυτο το εχω σκεφτει και εγω. Θα βαλω μονο το συγκεκριμενο snare (που βαζει το κομματι) πιο δυνατα και με αρκετο reverb.

 

Γενικα σε ενταση σου ακουστηκε οκ ή θελει και αλλο?

 

Οποιος αλλος θελει να πει τη γνωμη του - προσθεσει κατι κλπ, ας το κανει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει λιγο νορμαλιζατιόν η τελικη μιξη, ειναι λιγο χαμηλη,

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Θυμηθηκα αυτο το κομματακι μετα απο καιρο και του εκανα μια μιξη και ενα mastering (με το aams) και το ανεβασα. Τωρα νομιζω εχει την ενταση που πρεπει και γενικα ειναι πιο καλο ακουστικα απο τις προηγουμενες φορες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα σου πω οτι το σκεφτομουν το κομματι σου, σκεφτομουν στην παραλια το σκοπό του....................

 

Εγω λεω οτι ειναι βελτιωμενο ηχητικα αλλα του αξιζει και άλλη ανάπτυξη, θελει περισσοτερα θέματα για να κορυφωνεται και να μην μενει στασιμο απο τη μεση και μετα. Τα strings στο τελος ειναι παλι πισω και παραμενουν φτωχα τα θεματα.

 

θελει περισσοτερη αναπτυξη και του αξιζει  γιατι ειναι ευχάριστο.

 

Με 100.000 ευρω αμα θελεις το αναλαμβάνω

χαχα (πλάκα κανω)

 

Αυτα απο εμένα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου