Προς το περιεχόμενο

Η Fernandes που ηθελε να γινει Gibson!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!

 

Λοιπον, τα λεφτα ειναι λιγα, ο καιρος τρελαθηκε, ο κοσμος καταρρεει, και δινουν δωρεαν το Mavericks...

 

Ουπς, σορρυ, αλλο σκεφτομουν :)

 

 

Σοβαρα τωρα, εχω μια fernandes monterey elite (με το sustainer kit που δεν το πολυ ακουμπαω) και σκεφτομουν για αγορα καινουργιας epiphone lespaul plustop, μεχρι που μου ηρθε η ιδεα:

 

Μιας και τα λεφτα ειναι οντως λιγα στην τσεπη, σκεφτομαι

1.να βγαλω το sustainer,

2.να αφησω τον seymour duncan jb στη γεφυρα

3.να παρω εναν seymour duncan '59 για neck

4.να βαλω καινουργια pots και ηλεκτρονικα απο τη gibson.

 

Ποσο κοντα θα πλησιασω τον ηχο μιας καλοσεταρισμενης epiphone?

 

Ή

(5. Να παω να βαλω αυθεντικους gibson 59 μαγνητες και να πλησιασω πιο πολυ ακομα την gibson)

 

 

Η fernandes ειναι πολυ ωραιο οργανακι, πολυ καλη κατασκευη, ισως καλυτερη απο μιας epiphone και ετσι να βρεθω πρακτικα με ενα καινουργιο οργανο.

 

Βοηθησετε please, γιατι αν αποτυχει και αυτο το σχεδιο, με βλεπω χωρισμενο...:(

 

 

 

ΥΓ: η μουσικη που παιζω ειναι απο blues εως κλασσικο ροκ/ hard rock

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι να τα κανεις ΟΛΑ αυτα και να σου φυγουν και λεφτα και να μην κανεις απλως μια ανταλλαγη με καποια epiphone που σου αρεσει ?  ??? ???

 

Κατα την γνωμη μου δεν θα εβαζα κοντα το οργανο σου με μια epiphone των 300 ευρω (που καπου εκει παιζουν οι ΚΑΛΕΣ σε μεταχειρισμενα).

 

Παρ'ολα αυτα αν αποφασισεις να βγαλεις το sustainer p.m. me  ;) ;) :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 2 κατοστάρικα παίρνεις μία λες πωλ επι και τέλος...βέβαια είναι κατώτερες κιθάρες απο τη δικιά σου, αλλά κάντο για να δεις αν σου αρέσει το στυλ.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι η fernandes ηταν δωρο απο τα αφερφια μου και δεν θελω να την αφησω

 

Απο την αλλη, σκεφτομουν πως αν παρω και μια epiphone θα μεινουν και οι δυο με upgrade plan σε μαγνητες κλτ, και τη μια δεν θα τη παιζω, και την αλλη δεν θα μπορω να την αναβαθμισω τελικα :(

 

Οποτε σκεφτομουν να κρατησω την fernandes, να την αναβαθμισω με νεους μαγντητες και ηλεκτρικα (βγαζοντας το sustainer) και να ειναι και χρησιμη

 

(Βεβαια, θα προτιμουσα ενα honeyburst epiphone απο το κοκκινο flame maple της fern, αλλα αυτο ειναι μονο για το ματι. Στο αυτι ειναι η ουσια)

 

:) τωρα που το ειπες, φυσικα θα σε εχω στο νου μου ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα σου είναι ένα εξαιρετικό όργανο και σίγουρα δεν εχει να ζηλέψει κάτι από μία EPI. Σίγουρα με σωστές ρυθμίσεις στον ήχο σου η κιθάρα ακούγεται σαν les paul (εξάλλου les paul είναι). Για το θέμα του neck μαγνήτη, αν δεν χρησιμοποιείς το sustainer βάλε ένα 59 (καλά το σκέφτηκες).

 Αν δεν βγάζεις τον ήχο που περιμένεις κάτι άλλο φταίει και όχι η κιθάρα . Μπορεί να φταίει ο ενισχυτής σου ή οι ρυθμίσεις σου. Ψαξου...

Έχω ακούσει αρκετους κιθαριστες να παιζουν με πανάκριβες Gibson και να ακούγονται σαν δεν ξέρω και εγώ τι . Η κιθάρα σου είναι μια χαρά για les paul ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι η fernandes ηταν δωρο απο τα αφερφια μου και δεν θελω να την αφησω

 

Απο την αλλη, σκεφτομουν πως αν παρω και μια epiphone θα μεινουν και οι δυο με upgrade plan σε μαγνητες κλτ, και τη μια δεν θα τη παιζω, και την αλλη δεν θα μπορω να την αναβαθμισω τελικα :(

Το σκεπτικο σου τωρα για μενα εχει βαση,καθοτι εχω και εγω μια κιθαρα που ειναι δωρο (telecaster standard) και ουτε να την δωσω θελω ουτε να την πουλησω......

 

On topic τωρα.....

Προσωπικα θα πηγαινα στους 59αρηδες της gibson.Ακριβη (σχετικα) μετατροπη αλλα θα ξενιασεις και θα εισαι οσο πιο κοντα σε ηχο gibson γινεται.Ειναι αυτη με το τρεμολο ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα σου είναι ένα εξαιρετικό όργανο και σίγουρα δεν εχει να ζηλέψει κάτι από μία EPI. Σίγουρα με σωστές ρυθμίσεις στον ήχο σου η κιθάρα ακούγεται σαν les paul (εξάλλου les paul είναι). Για το θέμα του neck μαγνήτη, αν δεν χρησιμοποιείς το sustainer βάλε ένα 59 (καλά το σκέφτηκες).

  Αν δεν βγάζεις τον ήχο που περιμένεις κάτι άλλο φταίει και όχι η κιθάρα . Μπορεί να φταίει ο ενισχυτής σου ή οι ρυθμίσεις σου. Ψαξου...

Έχω ακούσει αρκετους κιθαριστες να παιζουν με πανάκριβες Gibson και να ακούγονται σαν δεν ξέρω και εγώ τι . Η κιθάρα σου είναι μια χαρά για les paul ήχους.

 

Αυτο πιστευ και εγω, πως ειναι πολυ δεμενο οργανο, βολικος λαιμος, ευκολο bend, πραγματικο καπακι flame maple (οχι veneer) και με ενα σετ 59 θα ειναι κομπλε!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αυτη με το τρεμολο ?

 

Οχι, ειναι με tonepros tailpiece, και εχει απιστευτο ηχο με τον jb στη γεφυρα. Οταν παω στο neck ομως μου τα χαλαει ο ηχος του sust. μαγνητη

 

Εχω παρει καιρο και της dimarzio push/ pull pot να σπλιταρω, αλλα ακομα στα σχεδια ειμαι

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ, νομιζω πως ολοι κιθαριστες μπορει να εχουμε 2-3 κιθαρες να καθονται, και ενω μπορουμε να τις αναθμισουμε και να γινουν και καινουργιες με ενα καλο σεταπ σε καποιον που ξερει, δεν το κανουμε

 

Διαβαζω σε ξενα φορουμ, και λιωνουν τα οργανα τους στις μοντες μεχρι που φτιαχνουν ενα οργανο στα μετρα τους!

 

Ποσοι δηλ. απο εδω μεσα πριν σκεφτουμε για αγορα νεας κιθαρας, σκεφτηκαμε πρωτα να φτιαξουμε αυτην που εχουμε;!!!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο:

 

Αν ειχατε διπλα διπλα την

1. Fernandes monterey elite και

2. Epiphone les paul standard plustop

 

Και ενα σετ humb. gibson '59, σε ποια θα τους βαζατε; Απο αποψη ηχου πρωτα...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου