Προς το περιεχόμενο

Η Fernandes που ηθελε να γινει Gibson!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι ενισχυτη χρησιμοποιεις ?

 

Μεχρι να παρω τον bugera v22 που εχω αποφασισει, για την ωρα τον παλιο μου Peavey envoy 110

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν διαβασα τι εγραψαν οι προηγουμενοι αλλα σου λεω κανε αυτο που ειπες στην αρχη. σιγα-σιγα και με αγγελιες απο το νοιζ.. η κιθαρα σου ειναι ανωτερη απο επιφον...

Κακως δεν διαβασες........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ο ηχος που ψαχνω στο neck, θα τον περιεγραφα... χμ...

καθαρο, σκαστο, διαυγη, αλλα με ισορροπια στα ψηλα,

και οχι αδυναμο, dull, πνιγμενο, να παλευει να βγει μπροστα (ναι ξερω, αμα ανοιξεις τις συχνοτητες που θεωρουνται πως δινουν αερα δηλ περισσοτερες υψηλες αρμονικες, βγαινει μπροστα)

 

Στην ουσια, ισορροπημενο σε σχεση με τον sd jb, (που ειναι γεματος, και πιο balanced νομιζω)

 

 

 

(Πωπωπω, τι γραφω παλι σημερα!  :) )

Pearly gates  τοτε σε αυτην την περιπτωση. Ο '59 ειναι πολυ μουντος σ2 αντιθεση με τον pg που και σκασιμο εχει και πολυ καλα καθαρα και δεν ξηνει. Τους εχω σαν σετ...αμα θες και μενεις αθηνα ελα να τους ακουσεις στην κιθασα μου για να παρεις μια ιδεα του πως ακουγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pearly gates  τοτε σε αυτην την περιπτωση. Ο '59 ειναι πολυ μουντος σ2 αντιθεση με τον pg που και σκασιμο εχει και πολυ καλα καθαρα και δεν ξηνει. Τους εχω σαν σετ...αμα θες και μενεις αθηνα ελα να τους ακουσεις στην κιθασα μου για να παρεις μια ιδεα του πως ακουγονται.

 

Δεν τους εχω ξανακουσει τους pearl gates. Δυστυχως ομως λογω και οικονομικων συνθηκων, θα παω στην περπατημενη οδο (και πιο οικονομικη) να παρω ή τον jazz ή τον 59.

 

Θα την κουμπωσω και στον bugera, θα τον λιωσω στο ψαξιμο, και αν δω οτι τελικα δεν φταιει ο ενισχυτης θα ψαχτω ακομα περισσοτερο

 

Και πιο συγκεκριμενα (μην ανοιγω και αλλο θρεντ, ε; ) πως κρινεις μεταξυ τους τον jazz με τον 59;

 

Δηλ, αριθμητικες αποχρωσεις του 8-4-6 πχ σε αντιστοιχα: bass-mid-treble τι τους βαζετε;

 

 

Σε ευχαριστω παντως φιλε harrisxr650 για την προθεση να τους δοκιμασω :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε grey, τι να πω! Τους ακουσα τους ακουσα και συγκρινα!

Ο pearl gates φαινεται να ειναι αυτος που ψανχω!

 

Δηλ, πιο bright για neck (το σκεπτικο μου: μιας και οσο πιο πανω στο neck πας, τοσο πιο μουντος γινεται ο ηχος, ερχεται ενας πιο bright μαγνητης και εξισορροπει.)

 

Αλλα αυτοι πανε συνηθως σετ;

 

(Οκ θα μου πειτε οτι ολα ειναι θεμα γουστου, αλλα για καποιον που "40 χρονια φουρναρης, και εχει ψησει" τις διαφορες τις καταλαβαινει)

 

Θελω μια κυριως δοκιμασμενη επιλογη, να μην βρεθω προ εκπληξεων

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με pg για  neck  και jb για bridge ειμαι υπερευχαριστημενος. Και το προτεινω και παλι αν σε βγαζει ο δρομος.ελα να τους ακουσεις για να παρεις μια ιδεα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου