Προς το περιεχόμενο

Η Fernandes που ηθελε να γινει Gibson!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν τω μεταξυ, νομιζω πως ολοι κιθαριστες μπορει να εχουμε 2-3 κιθαρες να καθονται, και ενω μπορουμε να τις αναθμισουμε και να γινουν και καινουργιες με ενα καλο σεταπ σε καποιον που ξερει, δεν το κανουμε

 

Διαβαζω σε ξενα φορουμ, και λιωνουν τα οργανα τους στις μοντες μεχρι που φτιαχνουν ενα οργανο στα μετρα τους!

 

Ποσοι δηλ. απο εδω μεσα πριν σκεφτουμε για αγορα νεας κιθαρας, σκεφτηκαμε πρωτα να φτιαξουμε αυτην που εχουμε;!!!

Προσωπικα το να "πειραξω" κατι στην κιθαρα μου το θεωρω ως πρωτη ενεργεια....ΠΑΝΤΑ αλλαζω το nut με την πρωτη ευκαιρια....εκτως και αν εχουν bone απο την μανα τους.....Γιατι ομως να αλλαξω μαγνητες οταν η ερευνα αγορας που κανω συμπεριλαμβανει και αυτους που θελω να φοραει το επομενο οργανο μου ? Μιλαω ΚΑΙ για φτηνοκιθαρα που οτι και να τους κανεις φτηνοκιθαρα θα παραμεινουν

 

Αλλο:

 

Αν ειχατε διπλα διπλα την

1. Fernandes monterey elite και

2. Epiphone les paul standard plustop

 

Και ενα σετ humb. gibson '59, σε ποια θα τους βαζατε; Απο αποψη ηχου πρωτα...

Το 2

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

.Γιατι ομως να αλλαξω μαγνητες οταν η ερευνα αγορας που κανω συμπεριλαμβανει και αυτους που θελω να φοραει το επομενο οργανο μου

 

Σωστος, αλλα στην δικη μου περιπτωση που εχεις μια κιθαρα δωρο, δεν ειχα προβλεψη.

Οποτε αντι να παρω αλλη μια φθηνη κιθαρα (πχ στα 400€) με λιγοτερα, κραταω την ιδια δικια μου και την αναβαθμιζω

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    59 humbuckers ξέρω μόνο τους duncan (sh1). Οι Gibson έχει τους 57 classic.

Είχα  sd 59 neck humbucker. Στα βρώμικα ήταν θαυμάσιος.  Στα καθαρά δεν μου έκανε τόσο γιατί αποζητούσα jazz ήχο και το όργανο ήταν πολύ bright, πράγμα που ο 59 το τόνιζε.

  Αν παίζεις κυρίως γκάζια ο 59 είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλεπω το λογο να δωσεις τη κιθαρα σου απο τη στιγμη που σου αρεσει και εχει συναισθηματικη αξια για σενα. Ειδικα για μια Epiphone. Το Sutainer kit δεν ειναι αρκετα ακριβο ή βγαζει και budget version; Αν το δωσεις θα αγορασεις με τα χρηματα μαγνητη και ποντεριομετρα.

Προτεινομενοι μαγνητες:

S.D. 59, Alnico II, Antiquity, Seth Lover

DiMarzio 36 Anniversary

Gibson 57

 

Mη δωσεις χρηματα για Gibson ποντεσιομετρα, οτι Gibson & Fender ειναι rebranded και πληρωνεις το ονομα. Ψαξε για CTS 500k 10% tolerance ποντεσιομετρα. Για περισσοτερες επιλογες μπορεις να βαλεις push-push ποντερσιομετρα για split & out of phase. Το ειχα κανει οταν ειχα μια κιθαρα και μου εδωσε περισσοτερες επιλογες, ειδικα στα καθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

S.D. 59, Alnico II, Antiquity, Seth Lover

DiMarzio 36 Anniversary

Gibson 57

+10000 για τους dimarzio, οι καλητεροι paf παραγωγης και σε πολυ καλη τιμη

Οι sd'59 για neck ειναι λιγο εως αρκετα μουντοι

Οι antiquity εχουν ενα hype γυρω τους το οποιο δεν μπορω να το καταλαβω...πολυ ακριβοι για αυτο που προσφερουν, αν ηταν να σκασω τοσα για paf θα επαιρνα barfuss.

Seth lover  και pearly gates εχω την εντυπωση οτι ειναι οτι καλυτερο βγαζει η SD σαν σετ για vintagoκαταστασεις, οι '57 χωρις να τους εχω δοκιμασει εχω την εντυπωση οτι ξυνουν λιγο.

Απο.τις παραπανω επιλογες οι36th anniversary ειναι μακραν οι καλυτεροι paf παραγωγης και πολυ πιο ισορροπημένοι  μαγνητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    59 humbuckers ξέρω μόνο τους duncan (sh1). Οι Gibson έχει τους 57 classic.

 

εισαι σιγουρος?

Εχω μια custom lite του 87 κ εχει πανω Gibson high output 1959 reissue pickups.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου