Προς το περιεχόμενο

Η Fernandes που ηθελε να γινει Gibson!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλινω προς την εξης επιλογη:

 

Αφου εχει επανω τον sduncan jb, να βαλω το match-ακι του τον 59 στα 80 ευρω, να κοτζαρω επανω και το puss/pull pot dimarzio, και να μου βγει ολο το συστημα κομπλε!

 

Σε αλλη ονειρικη φαση, παω και αγοραζω την epiphone les paul tribute plus με τους αυθεντικους gibson classic 57 και με σκληρη θηκη στα 499 απο musicstore και ιδου!!

 

 

Ρωτνάω τωρα:

 

Μου φαινεται βεβαια λιγο ασυμβιβαστο να εχεις σε μια les paul ηχο απο μονο μαγνητη...

Το ματι δηλ, δεν παει με τον ηχο (να παιζεις σολακι και να ψαχνεις την στρατ, και να βλεπεις lespaul...)

Ισως κανω λαθος με το push/pull γιατι ειμαι και λιγο συντηρητικουρας :)

Εσεις τι λετε;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βοήθησε με λίγο γιατί δεν έχω καταλάβει...

Το θέλεις το σπλιτάρισμα στους μαγνήτες για δεν το θέλεις;

 

Επίσης,περιέγραψε τι ήχο επιδιώκεις από το neck μαγνήτη γιατί ο SD '59 έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

 

Ά...και δεν υπάρχει "το match-άκι" του JB.Όλα είναι θέμα γούστου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά υπάρχει το match-άκι του JB και είναι ο Jazz και όχι ο '59.

Προέρχεται από το concept του κλασικού συνδυασμού που έκανε ο Seymour στην TeleGib που έφτιαξε για τον Jeff Beck.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται βεβαια λιγο ασυμβιβαστο να εχεις σε μια les paul ηχο απο μονο μαγνητη...

Το ματι δηλ, δεν παει με τον ηχο (να παιζεις σολακι και να ψαχνεις την στρατ, και να βλεπεις lespaul...)

Ισως κανω λαθος με το push/pull γιατι ειμαι και λιγο συντηρητικουρας :)

Εσεις τι λετε;

Και ποιος σου ειπε οτι αμα σπλιταρεις θα εχεις ηχο στρατ ?  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθησε με λίγο γιατί δεν έχω καταλάβει...

Το θέλεις το σπλιτάρισμα στους μαγνήτες για δεν το θέλεις;

 

Επίσης,περιέγραψε τι ήχο επιδιώκεις από το neck μαγνήτη γιατί ο SD '59 έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

 

Ά...και δεν υπάρχει "το match-άκι" του JB.Όλα είναι θέμα γούστου.

 

Το pot το πηρα σε φαση που ημουν και δεν ηθελα να αποχωριστω τους ηχους του μονου μαγνητη πχ απο την τελε μου

 

 

Επειδη ο sustainer στο neck οταν παιζει απλα ως humb, δεν μου ακουγεται καθολου καλα: πολυ μουντος, ασαφης, χωρις χαρακτηρα στα καθαρα, η επιλογη να τον αλλαξω μου φαινεται λογικη, και μιας και δεν παιζω πολυ με το sustainer, θεωρησα:

1. Ή να παω φθηνα και να παρω το "συνηθες" match-ακι που ειναι ο 59, ή ο jazz :) ή

2. Να παω για τους gibson 57 (αν και αυτοι πρεπει να ειναι πιο warm, απο ο,τι λεγεται στο net)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τον '59άρη.

Καταπληκτικός neck και το μόνο μειονέκτημα του(κάπως κούφια μεσαία) δεν θα είναι τόσο έντονο στην κιθάρα που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ο ηχος που ψαχνω στο neck, θα τον περιεγραφα... χμ...

καθαρο, σκαστο, διαυγη, αλλα με ισορροπια στα ψηλα,

και οχι αδυναμο, dull, πνιγμενο, να παλευει να βγει μπροστα (ναι ξερω, αμα ανοιξεις τις συχνοτητες που θεωρουνται πως δινουν αερα δηλ περισσοτερες υψηλες αρμονικες, βγαινει μπροστα)

 

Στην ουσια, ισορροπημενο σε σχεση με τον sd jb, (που ειναι γεματος, και πιο balanced νομιζω)

 

 

 

(Πωπωπω, τι γραφω παλι σημερα! :) )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαβασα τι εγραψαν οι προηγουμενοι αλλα σου λεω κανε αυτο που ειπες στην αρχη. σιγα-σιγα και με αγγελιες απο το νοιζ.. η κιθαρα σου ειναι ανωτερη απο επιφον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου