Προς το περιεχόμενο

Μαρτάκης και Κβαντομηχανική


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ φυσικά. Βιώνουμε ένα στιγμιότυπο του Μαρτάκη όντας περιορισμένοι απ' την σειριακή αντίληψη για τον χρόνο. Στην πραγματικότητα όμως ο Μαρτάκης είναι άχρονος, δεν εκδηλώνεται μέσα από αιτιακές σχέσεις με χρονικές δυναμικές. Είναι εξίσου ισοδύναμα με το ήταν και το θα είναι. Ο Μαρτάκης περιέχει ότιδήποτε για το οποτεδήποτε. Μακάριοι οι φτωχοί στην αντίληψη κοινοί άνθρωποι, σαν άλλοι flatlanders μαγεμένοι από τον υπερκόσμο του Μαρτάκη.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ φυσικά. Βιώνουμε ένα στιγμιότυπο του Μαρτάκη όντας περιορισμένοι απ' την σειριακή αντίληψη για τον χρόνο. Στην πραγματικότητα όμως ο Μαρτάκης είναι άχρονος, δεν εκδηλώνεται μέσα από αιτιακές σχέσεις με χρονικές δυναμικές. Είναι εξίσου ισοδύναμα με το ήταν και το θα είναι. Ο Μαρτάκης περιέχει ότιδήποτε για το οποτεδήποτε. Μακάριοι οι φτωχοί στην αντίληψη κοινοί άνθρωποι, σαν άλλοι flatlanders μαγεμένοι από τον υπερκόσμο του Μαρτάκη.

 

 

Νομίζω πως όταν μιλάς περί πολιτικοοικονομικών, είσαι πιο ξεκάθαρος  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλως, το κλειδωσε το θεμα ο ndnikola αλλα εγω καταφερα και το πουλησα το μαρσαλ. Το πηρε ο συναδερφος τριτεκνος ο κρητικος παραπανω ειδες?!!

 

Χαίρομαι που βοήθησα! Τύφλα να'χουν οι αγγελίες. Έτσι πρέπει να κλείνονται τα ντιλς: από το φόρουμ. Ο Γιαμέθ το είδε αυτό και φοβήθηκε πως θα φαληρίσουν οι αγγελίες, γι'αυτό το κλείδωσε. Αλλά τι περιμένεις φιλωσ? Διαπλοκή παντού. Αυτά τσιρίζει και η Ζωάρα αλλά δεν την ακούει κανείς. Ακούς εκεί "πήγαν να την συνθλίψουν". Καλό κι αυτό. Πώς να συνθλίψεις το επικό megatroll εξολοθρευτή του ΤΣΙΡΙΖΑ; Eίναι αδύνατον. Μετά από πυρηνική καταστροφή, θα απομείνουν δυο αρθρωτά εξάποδα: οι κατσαρίδες και η Ζωάρα. Και στο τέλος, μόνο η Ζωάρα. Ακόμα και η ραδιενέργεια θα την αποφεύγει.

 

@octapus: δυστυχώς η ανθρώπινη υπόστασή μας αποτελεί εμπόδιο στην βίωση κάθε πιθανού κβαντικού ενδεχομένου, κι έτσι η απόλαυση του φαινομένου Μαρτάκης περιορίζεται μονάχα στην μοναδική πραγματικότητα του παρόντος, και όχι στις άπειρες που υπάρχουν. Είναι πραγματικά κρίμα που δεν μπορούμε να την πολλαπλασιάσουμε στο άπειρο μιας και δυστυχώς η ανθρώπινη υπόστασή μας αποτελεί εμπόδιο στην βίωση κάθε πιθανού κβαντικού ενδεχομένου, κι έτσι η απόλαυση του φαινομένου Μαρτάκης περιορίζεται μονάχα στην μοναδική πραγματικότητα του παρόντος, και όχι στις άπειρες που υπάρχουν. Είναι πραγματικά κρίμα που δεν μπορούμε να την πολλαπλασιάσουμε στο άπειρο μιας και δυστυχώς η ανθρώπινη υπόστασή μας αποτελεί εμπόδιο στην βίωση κάθε πιθανού κβαντικού ενδεχομένου, κι έτσι η απόλαυση του φαινομένου Μαρτάκης περιορίζεται μονάχα στην μοναδική πραγματικότητα του παρόντος, και όχι στις άπειρες που υπάρχουν.Είναι πραγματικά κρίμα που δεν μπορούμε να την πολλαπλασιάσουμε στο άπειρο μιας και δυστυχώς η ανθρώπινη υπόστασή μας αποτελεί εμπόδιο στην βίωση κάθε πιθανού κβαντικού ενδεχομένου, κι έτσι η απόλαυση του φαινομένου Μαρτάκης περιορίζεται μονάχα στην μοναδική πραγματικότητα του παρόντος, και όχι στις άπειρες που υπάρχουν.Είναι πραγματικά κρίμα που δεν μπορούμε να την πολλαπλασιάσουμε στο άπειρο μιας και δυστυχώς η ανθρώπινη υπόστασή μας αποτελεί εμπόδιο στην βίωση κάθε πιθανού κβαντικού ενδεχομένου, κι έτσι η απόλαυση του φαινομένου Μαρτάκης περιορίζεται μονάχα στην μοναδική πραγματικότητα του παρόντος, και όχι στις άπειρες που υπάρχουν. Είναι πραγματικά κρίμα που δεν μπορούμε να την πολλαπλασιάσουμε στο άπειρο μιας και δυστυχώς η ανθρώπινη υπόστασή μας αποτελεί εμπόδιο στην βίωση κάθε πιθανού κβαντικού ενδεχομένου, κι έτσι η απόλαυση του φαινομένου Μαρτάκης περιορίζεται μονάχα στην μοναδική πραγματικότητα του παρόντος, και όχι στις άπειρες που υπάρχουν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως όταν μιλάς περί πολιτικοοικονομικών, είσαι πιο ξεκάθαρος  ;D ;D ;D

 

Ο νομπελίστας φυσικός Richard Feynman είχε πεί ότι κανείς δεν καταλαβαίνει την κβαντική φυσική. Δεν περιμένω λοιπόν εσύ να καταλάβεις την αλήθεια που κρύβει ο Μαρτάκης. Το μυαλό μας δεν είναι κατασκευασμένο για να κατανοεί το υπερσύνολο της πραγματικότητας στο οποίο εκδηλώνεται ο Μαρτάκης. Είναι ο παρατηρητής απ' έξω, έχει το Όλον στο Εγώ. Δεν περιορίζεται από το θεώρημα της μη πληρότητας του Gödel, είναι πλήρης και συνεπής ταυτόχρονα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερομαι για damper πεταλι για synth  kai δινω 5 ευρω , δεν εχω άλλα............... εχω βρει ενα με 12,90 αλλα ειναι πολλά για καινούριο

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερομαι για damper πεταλι για synth  kai δινω 5 ευρω , δεν εχω άλλα............... εχω βρει ενα με 12,90 αλλα ειναι πολλά για καινούριο

 

Φίλως θα χτυπηθούμε στα μαρμαρένια αλώνια κι έχε υπόψην σου η γροθιά μου είναι πολλά kjoul  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σου δώκω το κοκόρους(κάνει και κρασάτο) να μου δώκεις το ντάμπερ;Δεν ξέρω τι είναι αλλά μου έρχεται στο μυαλό ο Ντάμπο.Πρέπει να "πετάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλως θα χτυπηθούμε στα μαρμαρένια αλώνια κι έχε υπόψην σου η γροθιά μου είναι πολλά kjoul  ;D ;D ;D

 

δεν φοβαμαι την γροθιά σου, φοβάμαι το βλέμμα σου και την δυναμη της ψυχής σου. Αυτα κερδιζουν στην μάχη και στα αλώνια οπως και στα σαλόνια.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου