Προς το περιεχόμενο

Do You Read Me (Rory Gallagher) - Spyros Delta cover


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν επρεπε να το κανω επιτελους?

Προς τιμην του Rory, που μας εμαθε να παιζουμε ροκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπακτιτράκι από που είναι;

  Ποιό μπακιτράκι; όλα μόνος του τα κάνει, δεν κατάλαβες ότι τραγουδάει ο ίδιος  ;) ;D ;D ;D   

  Όπως πάντα, άψογος κυρ Σπύρο ;) :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κ.Σπύρο, υπέροχο cover

 

είμαι λάτρης του Rory και το απόλαυσα δεόντως

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαθημα κιθαρας πραγματικα , κατακαθαρο και απολαυστικο

 

στο 0,26 αυτη η αρμονικη ειναι original ? ειχα την εντυπωση οτι δεν ειναι τοσο παλιο 'κολπο ' 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 0,26 αυτη η αρμονικη ειναι original ? ειχα την εντυπωση οτι δεν ειναι τοσο παλιο 'κολπο '

Ναι, ετσι το επαιζε. (δεν ειναι αρμονικη, tap ειναι)

Ειχα παει και στη φιλαδελφεια πιτσιρικος και τον ειχα δει, ειχα και την τυχη τοτε να εχω τον Ψαροκολλα (Δ. Βατικιωτη)* να μου το δειξει.

Πρωτη φορα το επαιξα το κομματι το 1983 στην πρωτη μου συναυλια στο γυμνασιο.

Ουσιαστικα αυτο κολπο του Rory με οδηγησε να ανακαλυψω λιγο αργοτερα, πως επαιζε το eruption o EVH. (τοτε δεν υπηρχαν youtube, βιβλια tabs κλπ, οτι κατεβαζε η κλαβα μας και το αυτι μας απο τις κασσετες μπρος πισω)

 

*Αν δεν γνωριζεις το ονομα, ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους πρωτοπορους ηλεκτρικους κιθαριστες που εβγαλε η χωρα μας, μαζι με Σπαθα κλπ.

Gallagher ιδιως επαιζε και δεν καταλαβαινες διαφορά απο το οριτζιναλ.

Και Glimour επισης, ειχα ακουσει στο σινεακ να παιζει το shine on you με τους S.O.S. (Φωτοδήμο και Χήρα) την μπαντα του και τον Γιοκαρινη στα πληκτρα αν θυμαμαι καλα και ειχα παθει πλακα.

Και ειχε PHD σε hendrix.

Οταν ειχε ερθει ο Gallagher Ελλαδα, πηγε και τον ακουσε στην Πλακα που επαιζε (νομιζω στο Skylamp) μαζι με την μπαντα του και επαθαν πλακα.

Κρατησαν και επαφη, κι οταν πηγε αργοτερα ο Ψαροκολλας μονιμα Αγγλια, τον επαιρνε ο McKenna και ο McAvoy (η μπαντα  του Gallagher) για να κανουνε Gigs (οχι μονο gallagher) οσο μπαινοβγαινε στο νοσοκομειο με το συκωτι του ο Gallagher.

Μιλαμε για μεγαλο κιθαριστα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου