Προς το περιεχόμενο

Μεγαφωνα για Peavey Classic 50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την παρεα.

 

Ηρθε η ωρα να αλλαξω τα μεγαφωνα στον ενισχυτη μου,ενας peavey classic 50 με δυο 12".

 

Για αρχη δοκιμασα ενα celestion v30 μαζι με ενα celestion G12H.

Αναμεικτα συναισθηματα.

 

Το V30 το βρηκα ιδιαιτερο μεγαφωνο,μου αρεσει αρκετα στα drive αλλα στα καθαρα κατι λειπει απο συχνοτητες χωρις να ξερω ακριβως τι.

 

Το G12H το βρηκα πιο all around (αν μπορω να το πω ετσι),στα καθαρα μου αρεσει περισσοτερο αλλα στα drive οχι ιδιαιτερα.

 

Επισης τα 30watt του g12h δεν νομιζω οτι ειναι και οτι καλυτερο για τη χρηση που θελω τον ενισχυτη (ευκρινεια στα καθαρα με αρκετα εφφε καποιες φορες)

Οταν ανοιγω την ενταση ακουγεται περισσοτερο απο το v30 και σαν να ζοριζεται (κατι το οποιο δεν μου αρεσει στον ηχο).

 

καμια γνωμη ??

 

ξερει κανεις αν μπορω να βαλω για λιγο και σε χαμηλη ενταση το g12h μονο του στον peavey?απο ohm ειμαι οκ αλλα απο watt ο ενισχυτης ειναι 50 ενω το μεγαφωνο 30.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε δυο Eminence Tonker & θα παθεις τη πλακα σου.

 

σε εναν peavey classic 30 που ειχα το tonker δεν μου αρεσε πολυ.

 

νομιζω οτι θα μου κανουν δυο μεγαφωνα τον 60watt (π.χ.) που σαν συχνοτητες δεν θα ειναι πολυ μακρια απο τα stock αλλα θα εχουν καλυτερη ποιοτητα στον ηχο

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικά μεγάφωνα που ταιριάζουν σε Peavey Classic 30 και 50 είναι τα Eminence Legend GB12, ειδικά αν ως αναφορά έχεις τα Celestion.

 

ξερει κανεις αν μπορω να βαλω για λιγο και σε χαμηλη ενταση το g12h μονο του στον peavey?απο ohm ειμαι οκ αλλα απο watt ο ενισχυτης ειναι 50 ενω το μεγαφωνο 30.

Do it! Σιγά μην είναι 50W με 4xEL84, o ενισχυτής είναι maximum 30W!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βαλεις δυο G12-65 http://celestion.com/product/26/heritage_series_g1265/ πιστευω θα ταιριαζει με το ηχοχρωμα του ενισχυτη. Ειχα ενα απο τα original (late 70's ή early 80's) και ειναι το αγαπημενο μου μεγαφωνο απο τα οσα εχω ακουσει. Ειναι ισορροπημενο και γλυκοηχο χωρις εξαρσεις σε καμμια περιοχη. Τουλαχιστον ετσι ηταν αυτο που ειχα το οποιο ειχε πολλες ωρες παιξιματος.

 

Για ποικιλια και διαφορετικο ηχο μπορεις να το συνδιασεις και με ενα Creamback που ειναι ενα Greenback που αντεχει περισσοτερα watt http://celestion.com/product/123/g12m65_creamback/ Tην ιδια ευαισθησια εχει και το Lynchback http://celestion.com/product/29/g12_50gl_lynchback/ σε κουβεντα που ειχα με ανθρωπο της εταιρειας μου ειπε οτι και τα τρια συνδιαζονται μεταξυ τους με καλο αποτελεσμα. Πιστευω οτι θα εχεις και καλο καθαρο ηχο αλλα και βρωμικο.

 

Το G12H Αnniversary το εχω στη καμπινα μου, μου αρεσει αρκετα στα καθαρα και σε γκαζι μεχρι hard rock, δε θα το συνιστουσα για πιο σκληρα ειδη μουσικης. Επισης δωσε προσοχη στην ευαισθησια των μεγαφωνων αν βαλεις δυο διαφορετικα για να ακους και τα δυο το ιδιο. Δε θα συνδιαζα μεγαφωνα με πανω απο μια μοναδα διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσες φορες εχω ακουσει μεγαφωνα τυπου Greenback δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα.βεβαια ηταν σε vox ενισχυτες που δεν εχουν καμια σχεση με τον peavey.

αυτο με τα G12-65 το εχω σκεφτει και νομιζω θα ειναι κοντα σε αυτο που ψαχνω.

το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να τα ακουσεις καπου πριν τα αγορασεις,ετσι,για να παρεις μια ιδεα.

 

επισης μου κανει εντυπωση που αρκετοι ενισχυτες/ καμπινες με 2χ12" φορανε 2 celestion vintage 30.

 

απο βδομαδα θα παω σε φιλο που εχει 2 eminence governor να τα ακουσω με τον peavey,ξερω οτι ειναι κοντα στα v30 αλλα ποτε δεν ξερεις.

 

 

Επισης δωσε προσοχη στην ευαισθησια των μεγαφωνων αν βαλεις δυο διαφορετικα για να ακους και τα δυο το ιδιο. Δε θα συνδιαζα μεγαφωνα με πανω απο μια μοναδα διαφορα.

το εχω υποψιν αυτο.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπες κι εσυ, ο Peavey δεν εχει σχεση με τον Vox ηχητικα οποτε μη κρινεις τα μεγαφωνα απο αυτες τις ακροασεις. Προσωπικα θα εβαζα δυο G12-65 ή αν παιζεις με αρκετο γκαζι ενα G12-65 και ενα Lynchback.

 

Tα Vintage 30 εχουν γινει industry standard και ειναι η ευκολη λυση για τους περισσοτερους κατασκευαστες να βαλουν ενα επωνυμο μεγαφωνο στους ενισχυτες τους. Δεν αρνουμαι οτι σε μια μιξη (live ή studio) εχουν την ικανοτητα να βγαζουν τη κιθαρα μπροστα αλλα μιας και παιζω πια στο σπιτι δεν μου ειναι χρησιμα. Δε μπορω τον ηχο τους καθολου, ακομα και τη WGS version που δοκιμασα που ειναι αρκετα διαφορετικα μεγαφωνα, δεν μου αρεσαν ουτε αυτα. Γενικα, οτι εχει τονισμενα πριμα/ψηλομεσαια με απωθει.

 

Εφοσον εχεις φιλο με Eminence επιβαλεται να τα ακουσεις, οσο πιο πολλα ακουσεις τοσο καλυτερα. Θα μπορουσες να πας και σε alnico λυσεις αν δε παιζεις (και) metal. Συνηθως ομως ειναι πιο ακριβα απο τα κεραμικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ακουσα και 2 governor με τον peavey στην καμπινα ενος twin reverb.

Αρκετα καλα τα ακουσα και στο καθαρο και με drive (crazy tube circuits Ziggy-Black Magic) και με Delay-Modulation.

 

τωρα τι κανουμε?

να παρω αλλο ενα celestion v30 ή να δωσω το v30 και να παρω  2 governor??

 

η ιδεα με τα g12-65 δεν ειναι κακη αλλα δεν μπορω να τα βρω για να τα  δοκιμασω καπου και η τιμη τους στο thomann ειναι στα 155 ευρω ενω του governor 88 ευρω.

 

επισης το governor το προτεινει και η eminence για τον peavey classic 50 2x12.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα άκουσες και τα συμπάθησες, πούλα το ν30 και πάρε δύο Governor, μην το σκέφτεσαι καν, καταπληκτικά μεγάφωνα αν και λίγο βαριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα άκουσες και τα συμπάθησες, πούλα το ν30 και πάρε δύο Governor, μην το σκέφτεσαι καν, καταπληκτικά μεγάφωνα αν και λίγο βαριά!

 

το πουλησα το v30.

για το βαρος δεν με νοιαζει τοσο,στο studio θα ειναι ο ενισχυτης και μονο για live θα κανει βολτα.

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου