Προς το περιεχόμενο

Remembering YAMAHA SY77


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 150
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Τωρα γιατι δεν το τιμάνε? ;D

 

Γιατί τώρα πάιζουν τράνς.  :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τώρα πάιζουν τράνς.  :P ;D ;D

 

Ε αφου είπαμε, αμα στρωσεις τον κώλο σου, φτιάχνεις και τρανς με το DX7 (ντι εξ σεβεν εφτα που έλεγε κι ο Γιώτης ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε αφου είπαμε, αμα στρωσεις τον κώλο σου, φτιάχνεις και τρανς με το DX7 (ντι εξ σεβεν εφτα που έλεγε κι ο Γιώτης ;D )

;D ;D ;D

Δεν μπορούν να στρώσουν τον κώλο τους αυτοί που παίζουν τράνς, δίοτι είναι όρθιοι και....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πρόβλημα" με την FM σύνθεση (αν μου επιτρέπετε να εκφράσω το προσωπικό μου παράπονο) είναι ότι (στην Αθήνα του Νάκα των '80s όπου ως παιδιά δεν το πολυψάχναμε) με τόσα PSS-/PSR-/DSR-/DX- έπηξε το αυτί μας (ημών των γιαμαχάδων) στο γκλίνκι-γκλίνκι.

 

Εκ των υστέρων κατάλαβα ότι πολλοί ήχοι που λάτρεψα στα '80s ήταν FM (πχ τo synth bass του Broken Wings ή του Danger Zone κλπ). Παρόλα αυτά αυτό που μπορούσαμε να πετύχουμε ήταν max ένας ήχος Ρακιντζή-τύπου...  

 

Έτσι πλέον ό,τι φαίρνει γύρω από FM μου φαίνεται παιδικό. Ξέρω, αδικώ και τις μηχανές και τους ήχους και το αποτέλεσμα αλλά... νομίζω καταλαβαίνετε το πνεύμα μου.

 

Αυτά περί FM. Οκ, ίσως από την άλλη μου τη δίνει γιατί ο ήχος του μου θυμίζει ότι... έχω μπει στην πέμπτη δεκαετία μου...

----

 

Και βέβαια το 77άρι ήταν άλλο ένα "απόλυτο-synth". Πόσο μου τη βαράει αυτή η εμπορική αίσθηση του "αν το πάρεις θα έχεις το απόλυτο". Φταίνε οι πωλητές, φταίμε εμείς ως πελάτες, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια το 77άρι ήταν άλλο ένα "απόλυτο-synth". Πόσο μου τη βαράει αυτή η εμπορική αίσθηση του "αν το πάρεις θα έχεις το απόλυτο". Φταίνε οι πωλητές, φταίμε εμείς ως πελάτες, δεν ξέρω...

To SY77 φυσικα και δεν ηταν το απολυτο synth. Σε βρισκω ανενημερωτο, ως γνωστον το απολυτο synth ειναι το Minimoog. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To SY77 φυσικα και δεν ηταν το απολυτο synth. Σε βρισκω ανενημερωτο, ως γνωστον το απολυτο synth ειναι το Minimoog. ;D

 

Έτσι, πες τα στο νεούδι να μαθαίνει.

Επίσης να προσθέσω ότι το απόλυτο organ είναι μόνο το υπέρτατο, το καταπληκτικό, το ανυπέρβλητο Hammond B3. Εννοείται made in USA, οτιδήποτε άλλο είναι για τα σκουπίδια. Και προσοχή να το γράφει στην ούγια. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, πες τα στο νεούδι να μαθαίνει.

Επίσης να προσθέσω ότι το απόλυτο organ είναι μόνο το υπέρτατο, το καταπληκτικό, το ανυπέρβλητο Hammond B3. Εννοείται made in USA, οτιδήποτε άλλο είναι για τα σκουπίδια.

 

Για τα σκουπίδια όχι, αλλα έχει σημασία που η Korg (πχ) ονομασε τα organ της CX-3 και όχι η Hammond τα δικα της "Priton"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, το Hammond ειναι η κορυφη, κακα τα ψεματα. Ολοι θελουν να μιμηθουν τον ηχο ενος Hammond B3/C3. Ευτυχως για ολους μας, η Hammond εχει καταφερει να κοπιαρει αψογα τον ηχο των vintage Hammond και ετσι ο καθενας πλεον με 1400 ευροπουλακια μπορει να εχει τον ηχο του "τερατος" σε ενα οργανο που ζυγιζει...180 κιλα λιγοτερο. ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου