Προς το περιεχόμενο

Διαφορές κάρτας ήχου 96khz με 192khz


panosvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας! Θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με τη διαφορά καρτών ήχου. Μπορεί η ερώτησή μου να είναι ανόητη αλλά δεν γνωρίζω ποιά είναι η διαφορά μιάς κάρτας ήχου 96khz με μία 192khz. Να διευκρινήσω πως το ενδιαφέρον μου (αν έχει σημασία) δεν είναι για ηχογράφηση αλλά μόνο για player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά είναι εντελώς ανούσιο, εκτός αν είσαι νυχτερίδα, αλλά ως αναπαραγωγή ίσως σου χρειαστεί για πιο "εξωτικά" format, π.χ. για κάνα DTS-HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ό,τι λέει ο αποπάνω.

Επίσης πρακτικά, δεν νομίζω  να γράψεις ούτε πάνω από 48khz.

Η κάρτα μου είναι 192Khz. Αυτά , μόνο για να το λέω δηλαδή.  ;D ;D

 

Αν ΔΕΝ σε ενδιαφέρει και η ηχογράφηση, τότε ΜΗΝ ασχολείσαι καν με το θέμα.

 

Και λίγο θεωρία:

In digital audio the most common sampling rates are 44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz and 192 kHz.[5] Lower sampling rates have the benefit of smaller data size and easier storage and transport. Because of the Nyquist-Shannon theorem, sampling rates higher than about 50 kHz to 60 kHz cannot supply more usable information for human listeners. Early professional audio equipment manufacturers chose sampling rates in the region of 50 kHz for this reason. 88.2 kHz and 96 kHz are often used in modern professional audio equipment, along with 44.1 kHz and 48 kHz. Higher rates such as 192 kHz are prone to ultrasonic artifacts causing audible intermodulation distortion, and inaccurate sampling caused by too much speed.[6] The Audio Engineering Society recommends 48 kHz sample rate for most applications but gives recognition to 44.1 kHz for Compact Disc and other consumer uses, 32 kHz for transmission-related application and 96 kHz for higher bandwidth or relaxed anti-aliasing filtering.[7]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε αν οι ερωτήσεις μου είναι κουραστικές αλλά θα μπορούσε κάποιπς να μου εξηγήσει ποιος ο ρόλος του 192 khz? Τι σημαίνει δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως οτι ειπαν οι προγαφησαντες  ;D ( <------ Λακη υπαρχει σαν λεξη ? )

 

Στην ουσια απο 96khz και πανω χρησημοποιειται για την επεξεργασια ηχου που συνηθως συναντας στα blu-ray dvd και σε πολυς καλης ποιοτητας μουσικα DVD.Επισης οι επεξεργασιες σε αυτα τα υψηλα KhZ δινουν την δυνατοτητα στον ακροατη για πολλες μορφες ηχου οπως το DTS-HD που προαναφερθηκε.Για να το παμε ενα βημα πιο περα σε μερικα μουσικα DVD απο συναυλιες ή live σε θεατρο δινεται η επιλογη θεσης στον ακροατη με αποτελεσμα να σου δινει την αισθηση οτι οντως καθεσαι στην συγκεκριμενη θεση στο θεατρο.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακριβως οτι ειπαν οι προγαφησαντες  ;D ( <------ Λακη υπαρχει σαν λεξη ? )

 

 

 

Δύσκολο το κόβω ;D ;D ;D

Sample rate=

 

Ο αριθμός δειγματοληψίας ενός ήχου που λαμβάνεται ανά δευτερόλεπτο για να αντιπροσωπεύσει το γεγονός  ψηφιακά.

Όσο πιο πολλά δείγματα λαμβάνονται ανά δευτερόλεπτο , τόσο πιο ακριβής είναι η ψηφιακή αντιπροσώπευση το ήχου.

Άρα 192Khz σημαίνει 192.000 δείγματα το δευτερόλεπτο.

Το cd πρωτόκολλο για να καταλάβεις είναι 44,10Κhz, δηλαδή 44,100 δείγματα το δευτερόλεπτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατανοητό αυτό! Όταν όμως η κάρτα έχει μεγαλύτερη δειγματολειψία, δεν είναι καλύτερο το αποτέλεσμα στην αναπαραγωγή?

 

Ναι. (Θεωρητικά πάντα , γιατί και εγώ είμαι από αυτούς που ισχυρίζονται ότι δεν ακούς τις διαφορές -ως άνθρωπος - από τη φύση σου, σε αυτά τα επίπεδα- 192khz sample rate).

 

Επίσης τα αρχεία σου θα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, και πρέπει να έχεις ΤΟ μηχάνημα για να ηχογραφείς πολλά κανάλια σε αυτή τη δειγματοληψία.

 

Επίσης εξαρτάται που θα το αναπαράγεις.

Θα γράφεις κάτι και θα το ακούς ΜΟΝΟ στο DAW σου;

 

Γιατί αν πάς να το αναπαράγεις π.χ. σε media player ή σε cd....ΓΙΟΚ.

Θα πρέπει να το ρίξεις ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ στα 44.100 hz.

 

Υπάρχει και η άποψη ότι αν γράψεις σε μεγάλο sampling rate "απλώνει" καλλίτερα ο ήχος, και ακόμα και αν το "ρίξεις" μετά στα 48.000 hz ή στα 44.100 hz, θα είναι καλλίτερα απ' ότι αν ηχογραφούσες εξαρχής στα 48.000 hz ή στα 44.100 hz.

 

Nonsense , αν με ρωτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνω τώρα πιό συγκεκριμένος. Αν έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε 2 κάρτες, μία M-Audio audiophile 192khz και μία Motu 828 96khz ΜΟΝΟ για αναπαραγωγή και ποτέ ηχογράφηση, κυρίως αρχείων mp3, τι θα ήταν καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Ειδικά πάνω από τα 48kHz δεν έχει νόημα. Εκτός κι αν σκέφτονται μαζί με τον 192kHz εξοπλισμό να μας δίνουν πακετάκι κι ένα ζευγάρι νέα αυτιά που θα αντιλαμβάνονται πάνω από 20kHz, το οποίο φυσικά είναι το βέλτιστο, μιας και ελάχιστοι άνθρωποι έχουν ακοή 100% ώστε να μπορούν να ακούσουν το τυπικό ακουστό φάσμα των 20Hz-20kHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου