Προς το περιεχόμενο

Η Επιτροπή Ανταγωνισμού για την ΑΕΠΙ


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα η Ελλαδα εδωσε τα πνευματικα δικαιωματα του εθνικου μας υμνου ή ειναι hoax και αυτο που διαβαζουμε στο νετ;

 

Το άκουσα κι εγώ και μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο. Αν έχουν κάνει τέτοιο πράγμα οι αθεόφοβοι, είναι για γδάρσιμο ζωντανοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Το άκουσα κι εγώ και μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο. Αν έχουν κάνει τέτοιο πράγμα οι αθεόφοβοι, είναι για γδάρσιμο ζωντανοί

Αυτό είναι απλά μπούρδες!

 

Ο συνθέτης και στιχουργός του ύμνου έχουν πεθάνει παραπάνω από 70 χρόνια πριν και άρα τα δικαιώματα είναι public domain.

 

Δε γνωρίζω ποιά ηχογράφηση χρησιμοποιήθηκε αλλά κι εκεί υπάρχουν δικαιώματα τα οποία έχουν λήξει σε κάποιες περιπτώσεις...

 

Τώρα αν υπάρχει κάποιος non written law που λέει ότι τέλος πάντων δεν αγγίζεις τους ύμνους χωρών (που λογικό φαίνεται), αμέ, αλλά νομικό θέμα δε φαινεται να υπάρχει.

 

Λάκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσα διάβασα-και χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος- εγώ κατάλαβα πως χρησιμοποιήθηκε κάποια εκτέλεση που η εγγραφή της ανήκει σε κάποια θυγατρική της Sony.

  Aν ισχύει αυτό- που μάλλον έτσι είναι- δεν πρόκειται για τα δικαιώματα στον ύμνο, αλλά στην συγκεκριμένη εκτέλεση με τη συγκεκριμένη ορχήστρα. Το ίδιο διάβασα είχε συμβεί και με το τούρκικο ύμνο προ καιρού.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η Ελλαδα εδωσε τα πνευματικα δικαιωματα του εθνικου μας υμνου ή ειναι hoax και αυτο που διαβαζουμε στο νετ;

 

παρανοιες και βλακειες,ο εθνικος υμνος ειναι πολυ παλιος για να εχει....δικαιωματα...

 

edit  με προλαβε ο μαεστρος...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ορισμένα πνευματικά δημιουργήματα, έστω και αν έχουν ή θα μπορούσαν να έχουν τον χαρακτήρα του έργου, αποκλείονται από την προστασία του νόμου είτε λόγω της ανάγκης τους για ευρύτερη δημοσιότητα είτε λόγω του χαρακτήρας τους:

 

Τέτοια έργα είναι τα «παλαιά έργα» και εφόσον παρήλθε η διάρκεια προστασίας τους είναι κοινό κτήμα, και κανένας δεν μπορεί να αξιώσει αποκλειστικό δικαίωμα.  (είναι τέτοιο ο Εθνικός ύμνος)

 

Επίσης τέτοια έργα είναι και τα λεγόμενα ως «εκφράσεις λαϊκής παράδοσης» (είναι τέτοιο ο Εθνικός ύμνος)

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις :

Μετά τη λήξη της προστασίας της πνευματικής ιδιοκτησίας, το

Δημόσιο, εκπροσωπούμενο από τον Υπουργό Πολιτισμού, μπορεί να ασκεί τις

εξουσίες αναγνώρισης της πατρότητας του δημιουργού και τις εξουσίες

προστασίας της ακεραιότητας του έργου που απορρέουν από το ηθικό

δικαίωμα κατά το άρθρο 4 παρ. 1 περιπτ. β` και γ` του παρόντος νόμου.

 

 

Υπάρχουν δε τέλος (και ίσως και σημαντικότερο) και οι γενικές εξαιρέσεις από την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας, είναι οι λεγόμενοι «περιορισμοί υπέρ της ολότητας»  , μιας και η ολότητα έχει συμφέρον για διατήρηση του πολιτιστικού πλούτου.

 

Έτσι όπως μπορώ π.χ να φωτογραφίζω και να δημοσιεύω τον «Παρθενώνα»

, μπορώ να παίζω και να τραγουδάω τον Εθνικό Ύμνο.

 

 

Κατά τα λοιπά, ΔΕΝ έχω ιδέα γιατί πράμα μιλάμε  ;D.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα λοιπά, ΔΕΝ έχω ιδέα γιατί πράμα μιλάμε  ;D.

 

Καλύτερα. Θα άρχιζες να έχεις δεύτερες σκέψεις για τη δικτυακή μας παρέα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντέχω! :-P :-D.

 

Γράψε στο Google 'πούλησαν τον εθνικό ύμνο' και δες ποιοι δικτυακοί τόποι δημοσίευσαν την παραπάνω "πληροφορία".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου