Προς το περιεχόμενο

Analog Keys. Νέο synth απο την elektron


Hysplex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύ νόιζ κάνετε ......

...δεν ανεβάζετε και μερικές συνθετικές σας παραγωγές...έτσι για το ''γαμώτο''...

 

 

μπουρ μπουρ μπουρ...και μπαμπλαμπλα...

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

To αναδημοσιεύω μόνο και μόνο για να μείνει στην Database του ΝOIZ και να το βλέπει ο κόσμος, οι αναγνώστες, οι επισκέπτες, οι περαστικοί, τα μέλη...

...και να μαθαινουν. Αντε γιατι μας (τα) πρηξατε ολοι εσεις οι ανιδεοι που ζειτε ακομα στην εποχη των σπηλαιων και θελετε να μας κανετε και μαθηματα. Παρτε το αλλιως λεμεεεεεε ....reading2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και να μαθαινουν. Αντε γιατι μας (τα) πρηξατε ολοι εσεις οι ανιδεοι που ζειτε ακομα στην εποχη των σπηλαιων και θελετε να μας κανετε και μαθηματα. Παρτε το αλλιως λεμεεεεεε ....reading2.gif

 

Ε καλα, τα παραλες λιγο. Τεχνολογια και ηχος δεν ειναι παντα αλληλένδετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος ειναι υποκειμενικη υποθεση @Warpie. H τεχνολογια παλι οχι. Και οπως και να το δεις, το να συγκρινει καποιος ενα monosynth τεχνολογιας 1969 (το Voyager ειναι στην ουσια ενα minimoog model D του 1969 σε νεο "πακετο") με ενα synth του 2011 ειναι τουλαχιστον για γελια. Και κατανταει για κλοτσιες το θεμα οταν ο "ειδημονας" που κανει τη συγκριση δεν εχει ιδεα για το τι συγκρινει, αλλα κανει την κλασσικη συγκριση των ηλιθιων, δηλαδη την παιδαριωδη

Α - 3400€

Β - 200€

=

Α > Β

 

Τι χαμπαρια μαστορα...eyeroll.gif

 

@Mamonu ωραια demo. Χωρις αμφιβολια το Analog Four ειναι πολυ καλο μηχανημα, δεν νομιζω να πιστευει καποιος το αντιθετο. ;)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να συγκρινει καποιος ενα monosynth τεχνολογιας 1969 με ενα synth του 2011 ειναι τουλαχιστον για γελια.

Γιατι ειναι για γελια? Εγω προσωπικα ολα αυτα τα χρονια εχω κρατησει ολα τα αναλογικα ('70 και '80) και μονο ενα VA.  :) Τη τεχνολογια τη κραταω για κανα μιντι κοντρολλερ αν χρειαστω  ;D

 

Με την ιδια λογικη, δε θα υπηρχαν μηχανηματα με λυχνιες ας πουμε. Εξ' ου και η "τεχνολογια και ηχος δεν ειναι παντα αλληλένδετα".

 

Edit: Χτες επαιζα με ενα prophet 8. Μια χαρα μηχανημα αλλα τα ποτς ειναι τελειως ΓΤΠ. Κατι το οποιο δεν εχω συναντησει ουτε σε παλια μηχανηματα, ουτε σε καινουργια με υψηλη τιμη. Να πως "πεφτει" το κοστος κατασκευης  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι για γελια γιατι η συγκριση ειναι υπερ του δευτερου, κι ας κοστιζει...3000€ λιγοτερο. Κανεις σοβαρος ανθρωπος δεν κανει βεβαια τετοιες ηλιθιες συγκρισεις, αλλα οταν πεταγεται ο καθε βαρεμενος και σου υποστηριζει με υφακι παντογνωστη οτι ενα Spitfire του 1940 ειναι καλυτερο απο ενα...Eurofighter, ε, θα παρει την απαντηση που πρεπει να παρει.

 

Το αν εχεις κρατησει τα αναλογικα synths σου και παιζεις μ'αυτα ως και σημερα δεν λεει κατι. Καλα κανεις και τα κρατησες, γιατι οχι? Αν σου αρεσει ο ηχος τους φυσικα θα τα κρατησεις και θα συνεχισεις να παιζεις μ'αυτα. ;) Αλλο αυτο και αλλο να βγεις να υποστηριξεις οτι το Juno-106 σου (τυχαιο παραδειγμα) "ριχνει στ'αυτια" σε ενα Kronos, μονο και μονο γιατι ετυχε το Juno σου να πωλειται στο eBay (λογω σπανιοτητας κλπ) καμια 10ρια χιλιαρικα. Και ενα εκατομμυριο φιλε μου να πωληθει, αυτο δεν θα το μεταμορφωσει απο ενα basic synth που ηταν σε κατι αλλο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες επαιζα με ενα prophet 8. Μια χαρα μηχανημα αλλα τα ποτς ειναι τελειως ΓΤΠ. Κατι το οποιο δεν εχω συναντησει ουτε σε παλια μηχανηματα, ουτε σε καινουργια με υψηλη τιμη. Να πως "πεφτει" το κοστος κατασκευης  ;D

Εγω ως προσφατα ειχα το Mopho keyboard. Μια χαρα ηταν τα ποτς και η γενικη κατασκευη του ηταν εξαιρετικη. Δεν εχω παιξει με το Prophet 08 και δεν μπορω να σου πω, αλλα η πρωτη version ειχε προβλημα στα ποτς και το μηχανημα ξανασχεδιαστηκε απ'την αρχη. Γι αυτο και στα sites γραφουν "Prophet 08 PE (Pot Edition)" Ισως επεσες σε καποιο απ'την πρωτη φουρνια, τι να πω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το Prophet 08 το παω με 1000, πραγματικα θα γουσταρα καποτε να αποκτησω ενα. :-*

To Μopho keyboard που ειχα ηταν ηχητικα και κατασκευαστικα super, αλλα...μονοφωνικο. :P

Ειχε κατι ηχους που σου τη βαραγε ασχημα που δεν μπορουσες να τους παιξεις πολυφωνικα. Εξαιρετικο αναλογικο monosynth παντως και σε λογικοτατη τιμη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου