Προς το περιεχόμενο

Analog Keys. Νέο synth απο την elektron


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολο λετε για υπερκοστολογημενα προιόντα, αλλά ενας δε βρεθηκε να μας πει ποσο κοστίζει η κατασκευή ενος αναλογικου synth.

 

Απλες υποθεσεις με βαση στρεβλές αντιλήψεις...δε γινεται ετσι κουβεντα...

 

Ακου καρτελ αναλογικων ::)

 

επειδη με ενα φιλο μου αρχισαμε περσυ και ασχοληθηκαμε με λιγο DIY σε modular

 

ενα μονο Envelope Generator κοστιζει αμα βαλεις τα υλικα απο κει που συνηθως τα παιρνουν ολοι Usource/Mouser etc  σου κοστιζει κανα 40ρι. και για να φτιαξεις πανελ κανα 20ρι. βαλε τωρα οτι με το ιδιο σκεπτικο ενα απλο Osc κανα 60ρι...

φιλτρο. πες το ιδιο.

 

οποτε... ενα full subtractive voice (OSC-VCA-ENV-VCF) εxεις ας πουμε χοντρικα 150-200 ευρω σε υλικα....... κ ειναι DIY οποτε μπορει και να φαινεται η να ακουγεται σαν τον κωλο της μαιμους(ειδικα αμα εχεις κανει κανενα λαθος στη συναρμολογηση/κολλημα κλπ)

 

βεβαια εδω μιλαμε και για κοντρολ αυτου του πραγματος. και μετα να ειναι και μικρο σε μεγεθος. (αρα αρκετα λεφτα σε R&D)

 

το κακο (η καλο) ειναι βασικα το προβλημα του economies of scale.

δηλαδη μια εταιρια που θα φτιαξει 50000 μηχανηματα στο καθε εξαρτημα επειδη παιρνει τοσα πολλα θα της βγει σχετικα πολυυυυ φθηνοτερο απο καποιον που θα φτιαξει 4000 η 400 ...

 

τωρα ενταξει... δεν ειναι δικαιολογια να υπερχρεωνουν καποιες εταιριες κατι.. αλλα

οποιος θελει..  ιδου η ροδος ιδου και το κολλητηρι....

 

 

επισης καποια απο τα πραγματα που κανει ενα α4&monomachine&machinedrum δεν μπορουν να τα ονειρειευουν οι αλλες μπακατελες...

 

* αρκετες εισοδους εξοδους για ηχο...

* δυνατοτητα για να στελνει 5V triggers καποιο η ολα τα outs.

(αρα syncing apregiators / triggering drum modules )

 

στο οκτατρακ μικρο=sequencing καθως και χρονους οχι βασισμενους σε 4/4 αναγκαστικα

(απλο αλλα σχεδον πολλυ λιγα hardware μηχανηματα μπορουν να το κανουν)

 

στο monomachine 3 διαφορετικα FM engines ελεγχομενα με knobs

 

 

με λιγα λογια.. αρκετα προχωρημενα πραγματα...... κατα την γνωμη μου

ισως αξιζουν οχι full price αλλα με τα απο ενα χρονο μια αγορα σαν μεταχειρησμενα..

 

(εκτος απο το α4 ολα τα elektrons τα πηρα σε καλη τιμη used..)

 

also. ...some elektrons μαζι με ενα memorymoog (αυτη η "τσιμπια" ηχου σε καποια φαση)  :)

 

[flash=200,200]

 

do you like this sort of thing? buy it ..

you dont??. no problem . και ολες οι γνωμες δεκτες... ;)

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

όλοι οι άλλοι έχουν βαρεθεί - εσύ όχι?
Κανεις δεν εχει βαρεθει. Μπορει να μη σου αρεσει να διαβαζεις σχολιασμο για τις απαραδεκτα υψηλες τιμες ορισμενων αναλογικων synth, αλλα τι να κανουμε? Οσο καποιες εταιρειες συνεχιζουν να μας προκαλουν το γελιο και τον εκνευρισμο με τις απαραδεκτα υψηλες τιμες των αναλογικων τους synth, εμεις (εμεις = το 95% των synth players στον πλανητη Γη) θα συνεχισουμε να το σχολιαζουμε αρνητικα. Σε οποιον δεν αρεσει ας διαβασει κατι αλλο και ας μην μπαινει στον κοπο να σχολιαζει τα ασχολιαστα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ενώ το thread πήγαινε σχετικά ομαλά, μπήκατε δύο άτομα (ξέρετε ποιοι είστε) και το κάνατε ρδελομπού. Ρε άντε από δω να ούμε. Πραγματικά σας βαρέθηκα. Λες και βλέπω αντιπαραθέσεις στα κωλοκάναλα με τους πολιτικάντηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα γιατι τοσος χαμος για ενα synth? οτι ναναι...

καλες οι συγκρισεις, καλα τα specs, καλο το analog/digital αλλα ξεχνατε ενα πραγμα. το καθε synth παει αναλογα με τις αναγκες του καθενα μας στις παραγωγες του, τι ηχο ζηταει η το performance του καθε πληκτρα που παιζει live κλπ κλπ κλπ.

 

και κατι ακομα φιλε Waterfall-K νομιζω το να αναφερεις το venom εεε οπως και να το κανεις το επιπεδο πεφτει λιγο δεν νομιζεις? και δεν μιλαω για την τιμη αλλα ενταξει...ειπαμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια εταιρια που θα φτιαξει 50000 μηχανηματα στο καθε εξαρτημα επειδη παιρνει τοσα πολλα θα της βγει σχετικα πολυυυυ φθηνοτερο απο καποιον που θα φτιαξει 4000 η 400 ...

Θα της βγει πολυ πιο φθηνα για δυο λογους, πρωτον γιατι αγοραζει σε μεγαλες ποσοτητες τα εξαρτηματα (αν τα αγοραζει ολα και δεν κατασκευαζει η ιδια μερικα) οποτε τα παιρνει σε καλυτερη τιμη, και δευτερον γιατι τα αγοραζει σε τιμη χονδρικης.

Οι τιμες που αναφερεις πιο πανω ειναι λιανικης και μ'αυτες αγοραζεις εσυ και γω, οχι οι εταιρειες που κατασκευαζουν synths. Το κοστος λοιπον ειναι πολυ μικροτερο απ'οσο νομιζεις.

 

το καθε synth παει αναλογα με τις αναγκες του καθενα μας στις παραγωγες του, τι ηχο ζηταει η το performance του καθε πληκτρα που παιζει live κλπ κλπ κλπ.

Ειπε κανεις το αντιθετο? Και το παραπανω τι σχεση εχει με την τιμη του καθε synth?

 

και κατι ακομα φιλε Waterfall-K νομιζω το να αναφερεις το venom εεε οπως και να το κανεις το επιπεδο πεφτει λιγο δεν νομιζεις? και δεν μιλαω για την τιμη αλλα ενταξει...ειπαμε....

Το επιπεδο πεφτει οταν πεταγονται τα γνωστα fanboys και πηδανε το θρεντ. Για το Venom, να παραπεμψω και σενα στο λινκ να διαβασεις λεπτομερειες. Και μη μου πεις οτι εχεις διαβασει γι αυτο γιατι δεν θα γινεις πιστευτος. Ωραια θα ηταν απ'την αλλη να εγραφε καποιος ενα τετοιο review/αναλυση και αντι για Venom να ειχε το ονομα καποιος αλλης εταιρειας, και στο τελος να εκλεινε το review με την τιμη του η οποια θα ηταν ας πουμε 1500€ ή 2000€. Εκει να δεις τι θα ελεγαν οι γνωστοι "ειδημονες" που περιφερονται ανα τα φορουμς και γραφουν βλακειες. Θα ειχαμε γεμισει διθυραμβους για το Venom.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ενταξει ειπαμε δικο σου ειναι το subforum...οτι θες λες. ;D ;D

και να θες να ονομαζεις οοοοποιον του αρεσει κατι αλλο απο σενα και μαλλον εχει αλλη ιδεα περι (προσωπικης αξιας μηχανηματος / ευρω) fanboy

 

στον εξω κοσμο ομως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.  ;D

 

επειδη εσενα σου αρεσει αυτη η εταιρια  δεν παει να πει οτι οι αλλοι εχουν αδικο η ειναι fanboys

FACT :)

 

 

*οταν περσυ ελεγα για το OB8 που περασε για αρκετο καιρο απο τα χερια μου

(εφυγε σε καλο μου φιλο οποτε ειναι σαν να το εχω ακομα...) παλι τα ιδια ελεγες

τωρα που το βαλε ο κουτσομουρας... το κοτσαρεις σαν μεγα εργαλειο.

που παρεπιπτοντως ειναι. αν βαλεις ενα unison εκει δεν σωζει ολα τα

yamaha τυρος-γαριδακια ουτε ο τζιζας. ;D

 

** σε αυτο που με κανεις Quote λεμε το ιδιο πραμα. οσα πιο πολλα κοματια τοσο λιγοτερα λεφτα. αρα μια εταιρια mainstream σου πουλει κατι πολυ φτηνα ενω πιο  boutique ... not so much...

 

 

ετσι ειναι σε πεταλια,συνθ, αυτοκινητα, κονσολες, οτι ηλεκτρονικο φανταστεις.. κτλ.

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον εξω κοσμο ομως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.  ;D

Ε ναι, στον "εξω κοσμο" (?) η πλειοψηφια αγοραζει monosynths των 5000€ και μια μικρη μειοψηφια σαν και του λογου μου αγοραζει digital synths. Σε ενα μηνα να μας καλεσεις στο πρωτοχρονιατικο ρεβεγιον να γιορτασουμε μαζι το 1974. ;D ;D

 

*οταν περσυ ελεγα για το OB8 που περασε για αρκετο καιρο απο τα χερια μου παλι τα ιδια ελεγες

τωρα που το βαλε ο κουτσομουρας... το κοτσαρεις σαν μεγα εργαλειο.

Ναι ε? Για θυμισε μου τι ελεγα ακριβως για το OB8, ειμαι πολυ περιεργος.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*οταν περσυ ελεγα για το OB8 που περασε για αρκετο καιρο απο τα χερια μου

(εφυγε σε καλο μου φιλο οποτε ειναι σαν να το εχω ακομα...) παλι τα ιδια ελεγες

τωρα που το βαλε ο κουτσομουρας... το κοτσαρεις σαν μεγα εργαλειο.

που παρεπιπτοντως ειναι. αν βαλεις ενα unison εκει δεν σωζει ολα τα

yamaha τυρος-γαριδακια ουτε ο τζιζας. ;D

 

Γιατί να κάνεις κάτι τόσο άκυρο, να συγκρίνεις ένα αναλογικό των 80s με το Tyros;  :o

Αν έχεις τα κότσια, σύγκρινε το οποιοδήποτε Oberheim με αυτό:

 

http://www.youtube.com/watch?v=0XxnPH5qahY

 

ή με αυτό:

 

 

για να δούμε ποιος έχει ανάγκη να τον σώσει ο τζίζας και ποιου θα του φύγει το τσίσο.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να κάνεις κάτι τόσο άκυρο, να συγκρίνεις ένα αναλογικό των 80s με το Tyros;  :o

Αν έχεις τα κότσια, σύγκρινε το οποιοδήποτε Oberheim με αυτό:

 

http://www.youtube.com/watch?v=0XxnPH5qahY

 

ή με αυτό:

 

 

για να δούμε ποιος έχει ανάγκη να τον σώσει ο τζίζας και ποιου θα του φύγει το τσίσο.  ::)

 

oh. please

ψαρωσα τωρα.

 

ps. εχω access σε jupiter8 ενος φιλου μου και ειναι παρα πολυ ωραιο

βελουδινο.

αλλα το ob8 ειναι πιο αγριο.

οχι καλυτερο χειροτερο.

 

εσυ ομως φιλε με τα τσισα αυτο εχεις δει απο κοντα/παιξει /ακουσει με τις ωρες

η μοονο απο το youtube? ;D

 

ετσι και γω καθομαι και μιλαω για ωρες.

 

 

*επισης λιγα τα λογια σου για τα Oberheim διοτι αναβουν τα αιματα  ;D ;D ;D

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφευγουμε...παλι.

 

καλα ενταξει ειπαμε δικο σου ειναι το subforum...οτι θες λες. ;D ;D

και να θες να ονομαζεις οοοοποιον του αρεσει κατι αλλο απο σενα και μαλλον εχει αλλη ιδεα περι (προσωπικης αξιας μηχανηματος / ευρω) fanboy

Αυτο παλι απο ΠΟΥ το καταλαβες ρε Mamonu? Χτες παλι εγραψες κατι ασχετα για το τι εσυ νομιζες οτι εγω εννοουσα. Διαβασε λιγο προσεκτικοτερα τι γραφω πριν βγαλεις ακυρα συμπερασματα. Κανεις δεν ειπε fanboy (ουτε εγω) καποιον που του αρεσει καποιο αλλο synth το οποιο δεν ειναι του γουστου μου. Να καταλαβαινομαστε λιγο μεταξυ μας, Ελληνικα μιλαμε. ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου